• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Luksfery

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.296 3 0
#1
Czołem.

Zaczynam pomału przygodę z własnoręcznymi budowlami.
Nie mam jeszcze wielu potrzebnych materiałów, o "wodzie" nie wspominając.
Wymyśliłem sobie osiedlową trafostację i zmuszony byłem wykonać luksfery.

Czytałem temat na forum, gdzie jeden Kolega robił z siatki do szlifowania, drugi z wycinanego laserowo papieru.

Ja zrobiłem sobie taki przyrząd, może komuś się przyda.

IMG_20210702_213210.jpg


Kawałek ponacinanego pcv, nitka rozpięta na tej konstrukcji, pod spód "szybka" z tworzywa, a na wierzch klej super glue.

IMG_20210702_214137.jpg


Oto efekt:
IMG_20210702_203916.jpg


A w przyszłym tygodniu dostanę od kolegi taka płytkę ponacinaną na CNC, więc myślę, że będzie dużo lepiej, a przynajmniej równiej.
 
Ostatnio edytowane:

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#2
Na moje oko wyglądają jakby w pobliżu był tor i tłuczeń wykorzystały lokalne małolaty...
Może zamiast "szybki" lepsza byłaby gruba folia PE np. z worka po nawozie sztucznym. Albo ścinek blachy do ciasta powleczonej teflonem. Tego klej CA nie łapie.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.296 3 0
#3
Szybka zostaje, jest cięta razem z zatopionymi w kleju nitkami.
Ta szybka to przezroczyste tworzywo z opakowania po jakiejś bombce choinkowej, czy coś.
Tutaj akurat sam klej CA nie jest najlepszym pomysłem. Zrobił się gdzie nie gdzie delikatnie biały i wysechł tak, że praktycznie znikł, ale tylko to miałem.

Wymagają jeszcze wybrudzenia, może nie będzie aż tak widać tego nalotu.
W oryginale, w tej trafostacji luksfery są dosłownie czarne. Gdyby nie odznaczający je kształt i to że czasami w środku się świeci, to nikt by nie pomyślał, że to w ogóle szkło :)
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#4
Myślałem że po zastygnięciu odrywasz od "szkiełka"...
Wypróbuj ClearFix od Humbrola.
To zasadniczo klej do elementów z przezroczystego polistyrenu ale nie agresywny dla tego tworzywa, chyba na bazie spirytusu.
Modelarze okrętowi robią z tego szyby w bulajach, ja próbowałem robić szybki w małych okienkach piwnicznych.
Dość długo schnie. Ale za to wygląda jak szkło.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.296 3 0
#6
Ciężko powiedzieć, ale jakieś 40 minut na pewno.
Zalałem i poszedłem na obiad, jak wróciłem to jeszcze był taki nie bardzo wyschnięty.

Jeśli ma to znaczenie - klej CA Amazing Art. rzadki, kupiony na allegro po 6,50 buteleczka 20g.
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
#9
Osobiście spróbowałbym z klejem typu wikol. Taki klej po wyschnięciu daje przeźroczystą błonę. Można stosować kilka warstw kleju, jednak wcześniej musi wyschnąć poprzednia. W ten sposób starsi datą modelarze robili kiedyś imitację wody na makietach. Oczywiście wikol wikolowi nie równy. Trzeba popróbować. Wiem, że kleje wikolowe do decoupage posiadają dobrą przeźroczystość.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#10
A może by tak zrobić to w technologii 3d z przeźroczystej żywicy?
Można by pomieszać bezbarwną z odrobiną zielonej lub niebieskiej wtedy szkło miałoby charakterystyczny niebiesko-zielonkawy kolor.