• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Lokor dekoder

Lokor

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam, szukam pięciu chętnych osób którzy chcieli by przetestować moje dekodery i podzielić się swoją opinią i uwagami.
Chodzi mi o osoby używające sterowania Roco, Lenza itp.
Na pierwszy ogień idzie dekoder jazdy zgodny ze standardem NMRA.

Kompensacja obciążenia
prąd silnika 1 A (chwilowy 1, 6 A)
trzy wyjścia funkcyjne, każde do 200 mA
wtyk z kablami NEM 652
wymiary: 25 x 16, 5 x 5mm
Dekoder nie pracuje w analogu

http://okolook.x.wp.pl/allegro/dec.jpg
Przepraszam, za jakość zdjęcia, muszę zmienić aparat, a może fotografa? ;)

Projekt dekoder wywodzi się w prostej linii od Merg 133 (ukłon w stronę konstruktora), zmiany w prowadziłem w konstrukcji jak i w oprogramowaniu samego mikrokontrolera, np. całkowity reset (powrót do ustawień fabrycznych).

Do wiadomości wszystkich przyszłych testerów,

- jedna osoba jeden dekoder
- dekodery wysyłam nie odpłatnie
- otrzymany dekoder jest własnością użytkownika
- za wszelkiego rodzaju uszkodzenia z powodowane w wyniku pracy dekodera nie odpowiadam prawnie i materialnie.
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Chętnie potestuje dekoder - powiedz mi tylko czy w zmianach hardwerowych uwzględniłeś to o czym pisał Martinezo, a mianowicie że:

Dekoder MERG 133 wykonany dokładnie jak na stronie MERG'a ma wadę.
Wada polega na tym że z chwilą postawiena na zasilanym torowisku dekoder na początku "nie wie na czym stoi" ;) Analog czy cyfra. Nie ma znaczenia co ma wpisane w CV29 (analog ON-OFF).
Chwilkę trwa zanim się "zdecyduje". Tylko "w miedzyczasie" generuje serię krótkich zwarć.
Taka sama sytuacja się pojawia w trakcie jazdy gdy są np. brudne tory - powrót - seria zwarć - dalsza jazda. Identycznie jest też jak napięcie zasilania jest bardzo podatne na obciążenie - a tak jest u "pepeja" - pływanie - MERG wali w tory serię zwarć.
więcej informacji -> http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic. ... 1&start=25

Napisz tez coś więcej o przywracaniu ustawień fabrycznych - CV8=8 ??

Nie ukrywam że jestem zadowolony z dekoderów MERG 133 oprócz kliku sytuacji w których się wyresetowało CV1 albo dekoder zgłupiał nie chciał jeździć i mrugał światłami (pomogło wpisanie wszystkich CV od początku)
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
321 0 0
#5
Witam,
Chętnie przetestuje dekoder z Roco MM.
Ciekawe co dokładnie zmieniłeś w oprogramowaniu.
Z tego co pamiętam (a ostatnio jestem w trakcie przekładania tego oprogramowania na ATmega8), do to w wersji dec133a.asm była już obsługa Hard_Reset przez Decoder Control Instruction.

Pozdrawiam
Piotr
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
321 0 0
#6
krzychu12231 napisał(a):
Z tego co wiem, to trudno przez dekoder zniszczyć sterowanie...
Myślę, że nie chodzi tu raczej o zniszczenie sterowania (booster, centrala), ale raczej o uszkodzenie elementów silnika loka lub co trudniejsze oświetlenia.
 
OP
OP
L

Lokor

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Chętnie odpowiem na wasze pytania.
Z tego co wiem, to trudno przez dekoder zniszczyć sterowanie...
Prawo Marfiego.
Chętnie potestuje dekoder - powiedz mi tylko czy w zmianach hardwerowych uwzględniłeś to o czym pisał Martinezo, a mianowicie że:
Dekoder został wykastrowany z trybu analogowego, przez co nie ma problemu z opisywanym zjawiskiem zwarć.
Napisz tez coś więcej o przywracaniu ustawień fabrycznych - CV8=8 ??
Powrót do ustawień fabrycznych polega na przywróceniu wszystkich CV-łek do stanu takiego, jaki był po włożeniu nowego dekodera do loka (o ile nikt w nim nie grzebał). W tym wypadku CV8 = 32.
Z tego co pamiętam (a ostatnio jestem w trakcie przekładania tego oprogramowania na ATmega8), do to w wersji dec133a.asm była już obsługa Hard_Reset przez Decoder Control Instruction.
W kodzie źródłowym komenda HARD_RESET zmienia tylko CV1 i CV29 (brak ręcznej inicjalizacji).
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#10
Jako potencjalna konkurencja z przyjemnością pokatuję nie-mój dekoder, a nawet zrewanżuję się w niedalekiej przyszłości tym samym.
Dla rozwiania ewntualnych obaw: moje nie mają nic wspólnego z MERG, korzystają z zupełnie innych procesorów i zostały przeze mnie zaprojektowane od podstaw.
Dzięki sponsorowi-klientowi, który ostatnio do mnie zapukał, kończę pracę nad BD10, który ma szanse ujrzeć światło dzienne jeszcze tej wiosny.
 
OP
OP
L

Lokor

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Wszystkich zainteresowanych przepraszam za długą przerwę, ale nie samym hobby człowiek żyje.
Osoby, które z deklarowały się na katowanie dekodera, proszę o podanie na priva adresu potrzebnego do wysyłki zabawek.
Tak.
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Pierwsze wrażenia z testów :)

Dekoder po dołozeniu UPS-a (1000uF/25V) zamontowałem w ST44 Roco i wszystko pięknie, bez problemu współpracuje z DPB5A + MM

Wygląda wiec na to, że mamy kolejnego producenta dekoderów opartych na konstrukcji MERG133a

duży plus należy się za instrukcje http://www.okolook.com/lokor/DEKODER_DJ1.pdf :)

Malutki minus za brak padów do UPS

Mam nadzieje że podczas dalszego użytkowania będzie spisywał się tak samo dobrze jak w czasie testów :)

Polecam

PS jaka będzie cena ?
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#14
jezeli sprawa jest jeszcze aktualna a wlasnie szukam dekodera do nowego loka z wielka checia sprawdze dekoder pod sterowaniem Piko DCC
 

basic_kb

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Witam,
Pierwsze testy w ICE2 Roco wypadły super :grin: .
Zestaw testowy:
NanoX S88 -> Roco MM (jako manipulator) + Paco Simple Mouse (jako manipulator)

- Rusza płynnie na małych prędkościach,
- Programowanie w trybach CV i POM bez zarzutu
- Tak jak pisał Pepej fajna instrukcja
- staranne wykonanie (choć tu malutki minusik na wtyczce oznaczony był pin8 a nie 1 ale kolory kabli mówią wszystko więc bez problemu )
- po półgodzinnej ciagłej jeździe ciepłe (niegorące) tranzystory (MOSFETY) i mostek.

w weekend testy z GBB i Rocrail.

Pozdrawiam
basic_KB
 

Rubikus

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#19
Lokor napisał(a):
Projekt dekoder wywodzi się w prostej linii od Merg 133 (ukłon w stronę konstruktora), zmiany w prowadziłem w konstrukcji jak i w oprogramowaniu samego mikrokontrolera, np. całkowity reset (powrót do ustawień fabrycznych).

martinezo napisał(a):
basic_kb napisał(a):
w weekend testy z GBB i Rocrail.
A na czym polegają ew. różnice ??
:D
basic_kb napisał(a):
martinezo napisał(a):
basic_kb napisał(a):
w weekend testy z GBB i Rocrail.
A na czym polegają ew. różnice ??
:D
Zasadniczo nie powinno być żadnych :grin: i nie ma.

Pozdrawiam
basic_KB

To o co tu szło? O reklamę?
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#20
Dekoder pomyślnie przeszedł pierwsze testy. Zamontowałem go w wagonie motorowym Tilliga. Mimo, że jest tam dośc ciasno, dekoder dało się z powodzeniem zamontowac tak, że jest prawie niewidoczny wewnątrz modelu.

Jazda jest płynna nawet już na pierwszym kroku prędkości, przyspieszanie i zwalnianie też bez żadnych efektów specjalnych takich jak szarpanie, przerywanie itp.
Dekoder pracuje bez podtrzymania zasilania i mimo, że model ma tylko dwie osie z których zbiera prąd, nie zdarzyło się żeby się zatrzymywał, nawet spolaryzowane zwrotnice GeoLine przejeżdża na minimalnej prędkości.

Teraz trochę o mankamentach. Niestety kabelki łączące dekoder z wtyczką są bardzo sztywne, przez co czasem trudno jest je ułożyc w miejscu, gdzie mają się znaleźc,a do tego przy ich formowaniu zdażyło się, że ukruszył się jeden przewód przy wtyczce.
Druga sprawa, to fakt, że dekoder dośc mocno się grzeje, po kilku minutach jazdy czuc ciepło nawet przez obudowę modelu, zatem uwaga na wrażliwe żywiczne obudowy. Należy zwrócic szczególną uwagę na ułożenie dekodera w modelu, tak aby strona z tranzystorami sterującymi silnikiem miała zapewniony obieg powietrza w celu chłodzenia.

Ogólnie dekoder można polecic, wszytko zależy jeszcze od ceny sprzedaży, ale to już w gestii producenta.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 3
DCC 2
DCC 1
DCC 10
DCC 13

Podobne wątki