• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Lokomotywownia z Lublina i pobliskie klimaty

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29

Arcyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
Oj wstyd mi za ten błąd :oops:

Andrzej, właśnie chodzi o to, że nie powinna być Ty5 (która nie wiem, czy kiedykolwiek w Lublinie się pojawiła), a Pt47, która stoi tam na pamiątkę rozpoczęcia strajku w lipcu 1980. Przyspawano ją i kilka innych lokomotyw do torów blokując wjazd do stacji, co zapoczątkowało strajk 8 lipca w Lublinie, w WSK w Świdniku i w innych zakładach. W sierpniu fala strajków była kontynuowana już na wybrzeżu dając początek Solidarności.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
OK, to trzeba było to wyjaśnić. Ja dawno nie byłem w Lublinie i nie wiem, co tam stoi na pomniku. Hoart napisał o Ty5, a inni bez słowa wyjaśnienia zaczęli dyskusję o Pt47 i ich modelach, więc powstało małe zamieszanie, na które zwróciłem uwagę. Jak się cokolwiek pisze publicznie, to trzeba założyć, że czytelnicy niekoniecznie mają taką samą wiedzę, jak autor tekstu.
 

Tomala

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
420 14 1
Jedna uwaga, znam uczestników strajku z Lipca 80 w Lublinie. Pytałem o to legendarne spawanie lokomotyw do szyn i każdy mówił to samo, że nie było żadnego spawania.
 

Arcyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
Mam nadzieję, że autor się nie pogniewa za te dyskusje, które jego praca wywołała :)

Jedna uwaga, znam uczestników strajku z Lipca 80 w Lublinie. Pytałem o to legendarne spawanie lokomotyw do szyn i każdy mówił to samo, że nie było żadnego spawania.
Tomku, czy dosłownie spawanie to nie wiem, ale nie jest prawdą, że dokładnie ta lokomotywa i kilka innych zablokowały wjazd do stacji? Na pomniku sami to napisali, a i taką wersję słyszałem na corocznych obchodach lipca '80 na terenie "za starą parowozownią". Jak wiesz coś więcej, z chęcią się dowiem :)
 

Tomala

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
420 14 1
Tak to prawda, była blokada wyjazdu z m. innymi obrotnicy przez parowóz (ale nie wiem jakiej serii) oraz inne lokomotywy jak wspomniałeś. Legenda powstała przez przeinaczenie słów z treści przemówienia upamiętniającego obchody strajków "lokomotywa stała jak przyspawana" i do dziś większość z nas zna wersję o spawaniu :)
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.959 6 0
-
Modelarstwo to sztuka...sztuka kompromisu.
-dokładnie tak!-sztuka kompromisu a nie kompromis sztuki- tu na tym zacytowanym zdjęciu Kolegi Piotra wg mnie jest przykład





,
- nie przeszkadza ,że widać w tym kadrze koniec modułu a w tle różne(prawdziwe) zabudowania i to wcale niekolejowe - po prostu na tej fotce wszystko się zgadza ,opowieść zwykła a genialna (jak dla mnie)

Drogi Hoarcie nie byłbyś sobą gdybyś nie zadał tych pytań ;) A według Ciebie kto powinien kopać pryzmę węgla?


A co do parowozu to uwaga słuszna jednak nie miałem okazji i funduszy żeby zakupić model Pt47
-pryzmy węgla się nie kopie bo to granulat, jest wytłumaczenie takiej sytuacji , gdy taka pryzma wcześniej zlana deszczem i z nagłą zmianą frontu atmosferycznego stała by się jedną bryłą skutą lodem -to wtedy taka scenka ma sens - no ale w Twojej opowieści siarczysty mróz nie występuje -stąd moje zdziwienie -
-wg mnie kopiący powinien być zastąpiony np patrzącym się na tego z łopatą lub zastąpiony ..taczką - masz taczkę w skali H0 ?- czy w ogóle ktoś produkuje taczki w tej skali ?- wytłumaczenie scenki - pryzma węgla wysypana z wagonu na międzytorzu i dwóch pracowników stacji zajmuje się zwożeniem tego węgla do kotłowni pobliskiej nastawni
Kolego Piotrze w Twojej opowieści użycie modelu tej(Pt47) serii parowozu byłoby dosłowne- a więc pozbawiające mnie jako widza ciekawości , przeżycia i td - seria parowozu Ty5 nie kojarzy absolutnie się z Lublinem ! z Poznaniem i Wielkopolską to tak ,ale nie z Lublinem - to niestrawne abstrakcyjne powiązanie
- przy okazji na pomniku w tendrze węgla -raczej brak powinien być
- natomiast jest wyjście z tej sytuacji a dokładnie jest(niestety była) pewna seria parowozu robiona w wielu modelach fabrycznych między innymi przez Piko- wiesz co to za model i jakiej serii ?
- a związanej (tej serii) z Lublinem i Lubelszczyzną ,ze ho ho
jeszcze raz uznanie za wykonaną i zaprezentowaną Twoją pracę
 
Ostatnio edytowane:
Ł

Łukasz31

Gość
dziękuję Szanowym Kolegom za wszystkie odpowiedzi związane z tym projektem. Dodam że najważniejsze jest aby całość pracy podobała się Klientowi a tym Klientem jestem Ja. Dziękuję Piotrze za ogrom pracy ,który włożyłeś w wykonanie tej pracy. Serdecznie polecam współpracę z Piotrem.

Łączę pozdrowienia
Łukasz

P.S.
sztuka kompromisu dla każdego znaczy co innego