• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Lokomotywa z USA nie jedzie w cyfrowym sterowaniu

Igorch

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam
Kupiłem ostatnio mój pierwszy model z dzwiekiem , model jest z USA i wszystko byłoby super ale...

Sprawa wyglada tak: analog działa jedzie wydaje dżwiek(niby wszystko ok) ale sterowanie cyfrowe(ROCO) nie działa tzn. model wydaje dzwieki również te wywoływane z multimausa(to działa) ale sie nie porusza słychać tylko brzęczenie z silniczka, dodatkowo wywala zaraz bład na multimausie, w tej sytuacji pomaga jedynie, odłączenie zasilania od centralki, resetowanie z przycisku na z21 nie pomaga.

Mam przypuszczenie ze jest w innym systemie, roco ma Digital AC, a może tu jest Digital DC istnieje coś takiego? chyba ze jest jakaś funkcja w dekoderze to powoduje?

Ja nie znam sie na tym zbyt dobrze i niewem dlaczego tak sie moze dziać, w USA maja inny system? Ktoś pomoże mi sie z tym uporać lub ustalić co jest nie tak?
 
Ostatnio edytowane:

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.064 140 0
#2
Cóż to za model? Dcc to DCC, amerykanie może mają inne systemy, ale raczej działające w zgodzie z NMRA i z europejskimi systemami - jakbyś miał sterowanie Trixa czy Motorole, to może byłby problem, ale z Roco?
 
OP
OP
I

Igorch

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
No lokomotywa po podaniu napiecia DC jest dzwiek startu silnika wszystkie dzwieki zwiazane z procedura startu i zaczyna jechać a pod centrala cyfrową takze dzwiek jest ale silnik od samego poczatku brzeczy, zwiekszajac predkość zmienia sie dzwiek brzeczenia, po nacisnieciu STOP juz nie da sie ponownie wznowić pracy loko trzeba odłaczyć zasilanie od centralki i dopiero ponownie działa dzwiek i silnik brzeczy, moze coś trzeba w dekoderze przestawić? jest jakaś dodatkowa kartka z jakimiś zworkami ale nie wiem o co w tym chodzi(po co sie to stosuje)?
 

Załączniki

OP
OP
I

Igorch

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
ahh czyli wszystko by sie nieco rozsjaśniło mi, zastanawia mnie tylko fakt ze na tej dołaczonej płytce jest tranzystor sterujący który po podłaczeniu do analogu działa a w cyfrowym nie, dlaczego? ona po podaniu napiecia nie startuje odrazu najpierw startuja wszystkie dzwieki i dopiero powoli rusza i sie rozpędza czyli silnik jest sterowany przez kontroler ten z dzwiekiem wiec dlaczego nie działa to w cyfrowym? przecież chyba nic nie stoi na przeszkodze zeby w cyfrowym zadziałało również? jesli rzeczywiście trzeba podpiać tam dodatkowy dekoder to dla mnie jest to nieco dziwny sposób sterowania(juz to sprawdzałem wcześniej i dzwieki wtedy nie sa w ogole zgrane z jazdą) czyli jazda zyje swoim życiem a dzwiek swoim, w jaki sposób to zgrać w takim przypadku?
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#8
Będzie problem ze zgraniem dźwięku po włożeniu dekodera. BLI już dawno wycofało ten produkt ze sprzedaży bo mieli dosyć emaili od klientów.
To jest produkt dla jeżdżących w analogu, a chcących mieć dźwięk. Tego wynalazku nie da się zgrać z dekoderem DCC i z dźwiękiem w 100 procentach,ze względu na układ sterujący na płytce. Dekoder trzeba zaprogramować samemu od początku, np w programie JRMI.
Szkoda że BLI wykombinowało coś nietypowego, na rynku były i są dekodery dźwiękowe bez dcc a dołożenie dekodera i zgranie jest o wiele prostsze.
 

Darth Maul

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
350 1 0
#9
Powiem wam z mojego doświadczenia mam AC6000 ta starsza wersja co kolega pisze i miałem praktycznie ten sam problem. Okazuje się ,że na sterowaniu roco gra a nie jedzie a jak włączyłem sterowanie Prodigy 2 to jedzie tylko od któregoś kroku. Nie znam się na elektronice za bardzo ,ale pewien stary znajomi mi powiedział, że stary Broadway potrzebuj więcej mocy na rozruch:). Sprawdź na innym sterowaniu.
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#10
Powiem wam z mojego doświadczenia mam AC6000 ta starsza wersja co kolega pisze i miałem praktycznie ten sam problem. Okazuje się ,że na sterowaniu roco gra a nie jedzie a jak włączyłem sterowanie Prodigy 2 to jedzie tylko od któregoś kroku. Nie znam się na elektronice za bardzo ,ale pewien stary znajomi mi powiedział, że stary Broadway potrzebuj więcej mocy na rozruch:). Sprawdź na innym sterowaniu.
Ten model na 100% potrzebuje dekodera jazdy. Już kilka takich maszyn przeszło przez moje ręce. Co innego sprawa sterowania DCC, np. taki Lenz potrafi mimo braku dekodera wysterować jedną maszynę w analogu na adresie zero. Ale to zupełnie inna para kaloszy.

Witam
Kupiłem ostatnio mój pierwszy model z dzwiekiem , model jest z USA i wszystko byłoby super ale...

Sprawa wyglada tak: analog działa jedzie wydaje dżwiek(niby wszystko ok) ale sterowanie cyfrowe(ROCO) nie działa tzn. model wydaje dzwieki również te wywoływane z multimausa(to działa) ale sie nie porusza słychać tylko brzęczenie z silniczka, dodatkowo wywala zaraz bład na multimausie, w tej sytuacji pomaga jedynie, odłączenie zasilania od centralki, resetowanie z przycisku na z21 nie pomaga.

Mam przypuszczenie ze jest w innym systemie, roco ma Digital AC, a może tu jest Digital DC istnieje coś takiego? chyba ze jest jakaś funkcja w dekoderze to powoduje?

Ja nie znam sie na tym zbyt dobrze i niewem dlaczego tak sie moze dziać, w USA maja inny system? Ktoś pomoże mi sie z tym uporać lub ustalić co jest nie tak?
Więc jeśli dalej chcesz żeby jeździła w DCC, to zapraszam na PW, dobierzemy dekoder do Twoich potrzeb.
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
303 0 0
#11
Powiem wam z mojego doświadczenia mam AC6000 ta starsza wersja co kolega pisze i miałem praktycznie ten sam problem. Okazuje się ,że na sterowaniu roco gra a nie jedzie a jak włączyłem sterowanie Prodigy 2 to jedzie tylko od któregoś kroku. Nie znam się na elektronice za bardzo ,ale pewien stary znajomi mi powiedział, że stary Broadway potrzebuj więcej mocy na rozruch:). Sprawdź na innym sterowaniu.
Mam AC6000 (skala N) od Brodway Limited z dekoderem Paragon 3 (DCC, Sound) i też przy sterowaniu z czarnej skrzynki ROCO tylko gra, a nie jedzie.
Sprawa jest jednak prosta. Zastaw ROCO podaje za duże napięcie w tory. W samej instrukcji do wielu dekoderów stosowanych w skali N jest zaznaczone, że dopuszczalne napięcie to 16V. Bardzo możliwe, że w lokomotywie Igorch'a jest również podobny dekoder.
Po zastosowaniu centralki o mniejszym napięciu wyjściowym (np. DR5000) lokomotywa działa normalnie.
Oczywiście w przypadku startu lokomotywy Darth Maul'a warto zwiększyć wartość w CV2 (czyli minimalną prędkość startową skojarzoną z wartością podawanego napięcia).
 

Cobrix

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
93 1 0
#12
Seria Blueline od Broadway Limited to eksperyment z roku 2008 kiedy to dekodery dzwiekowe DCC dopiero zaczynaly byc popularne ale byly bardzo kosztowne. Mial to byc uklon w strone posiadaczy sterowania analogowego - zeby tez mogli miec "muzyczke" a jednoczesnie mieli mozliwosc latwego przjescia na DCC przed dodanie dekodera jazdy. Patent kiepsko sie sprawdzil. Jak pisali przedmowcy kiepsko sie synchronizuje jazde z dzwiekami. Model ma modul dzwiekowy dzialajacy w DC i DCC oraz gniado 8-pinowe na dekoder. Na zdjeciu masz w nim zaslepke. Nalezy ja wyjac i wlozyc dekoder jazdy.

Normalnie ruch maszyny (w analogu) jest opozniony w stosunku do dzwieku - tak zeby bylo to troche urealnione. W przypadku gdy loko jezdzi w zestawie z inna lokomotywa, ktora startuje od razu bedzie ja hamowala przez to opoznienie.

Instrukcja, ktora zalaczyles mowi wlasnie o takim przypadku. Zworkami mostkuje sie piny pokazane na diagramie w celu beposredniego podlaczenia silnika do zasilania. Wtedy nie bedzie opoznienia. Model ruszy od razu. Ale to wszystko nadal jest DC.

Zeby jezdzilo w DCC potrzebny jest osobny dekoder jazdy.
Wpis połączony automatycznie:
 
OP
OP
I

Igorch

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
To nie jest zwykła zaślepka ze zwartymi pinami, na niej jest tranzystor, i podczas próby ruszania lokomotywa wydaje dżwiek z silnika który wraz ze zmianą prekości na multimausie zmienia się, tak jak ktoś wcześniej napisał jakby nie miała siły ruszyć, także coś tam jest sterowane i zmienia sie wraz ze wzrostem predkości, dekoder podłaczałem i loko jeżdzi, ale bez synchronizacji, posiadam dekoder roco który ma dodatkowy przewód - może ten przewód byłby w stanie jakoś to synchronizować.

Podejrzewam ze tranzystor na zaślepce jest do właczania silnika, czyli loko zaczyna wydawać dzwiek ruszania po czym na tranzystor jest podawane napiecie które go wysterowuje i ona rusza, także idąc tym myśleniem to dekoder dzwiekowy podaje sygnał zeby loko zaczeła jechać, kwestia teraz tego czy dołożony jakikolwiek dekoder może być sterowany zewnetrznie - takie dodatkowe zezwolenie na start? Dekodery mają taka możliwość?

po za tym jest jeszcze problemem jest centrala która sie zawiesza i trzeba ja odłaczać od prądu(bo inaczej nie da sie ponowić jej pracy)
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#15
To nie jest zwykła zaślepka ze zwartymi pinami, na niej jest tranzystor, i podczas próby ruszania lokomotywa wydaje dżwiek z silnika który wraz ze zmianą prekości na multimausie zmienia się, tak jak ktoś wcześniej napisał jakby nie miała siły ruszyć, także coś tam jest sterowane i zmienia sie wraz ze wzrostem predkości, dekoder podłaczałem i loko jeżdzi, ale bez synchronizacji, posiadam dekoder roco który ma dodatkowy przewód - może ten przewód byłby w stanie jakoś to synchronizować.

Podejrzewam ze tranzystor na zaślepce jest do właczania silnika, czyli loko zaczyna wydawać dzwiek ruszania po czym na tranzystor jest podawane napiecie które go wysterowuje i ona rusza, także idąc tym myśleniem to dekoder dzwiekowy podaje sygnał zeby loko zaczeła jechać, kwestia teraz tego czy dołożony jakikolwiek dekoder może być sterowany zewnetrznie - takie dodatkowe zezwolenie na start? Dekodery mają taka możliwość?

po za tym jest jeszcze problemem jest centrala która sie zawiesza i trzeba ja odłaczać od prądu(bo inaczej nie da sie ponowić jej pracy)
Tym dodatkowym przewodem, to na bank tego nie zrobisz. Roco zasadniczo nie robi dekoderów, tylko je pozyskuje od innych dużych producentów i sprzedaje pod swoją marką. Albo zrób zdjęci, albo jeśli masz możliwość, to przeczytaj wartość zapisaną w CV8.
Jeśli w CV8 jest zapisana wartość 145, to jest to dekoder ZIMO, jeśli 151, to jest to dekoder ESU.
Dla dekoderów ESU w CV252 trzeba wpisać wartość większą od 5. W zimo jest to CV273.
 
OP
OP
I

Igorch

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
rozumiem ze w tych cv 252 i 273 sa opuźnienia startu, mam zresetowane dekodery do wartości podstawowych, ale i tak to nie działa przy próbie wbicia jakichkolwiek wartosci innych od zera wyskakuje Err2, mam zimo i esu próbowałem na obydwu skutek ten sam
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#17
rozumiem ze w tych cv 252 i 273 sa opuźnienia startu, mam zresetowane dekodery do wartości podstawowych, ale i tak to nie działa przy próbie wbicia jakichkolwiek wartosci innych od zera wyskakuje Err2, mam zimo i esu próbowałem na obydwu skutek ten sam
Tzn.Multimaus nie widzi dekodera.Sprawdź poprawność połączeń dekodera w modelu.:cool:
 

Podobne wątki