• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

G 1:22.5 Lokomotywa z 1804 roku - skala II

Alek1

Użytkownik
Reakcje
125 0 0
#1
Mam do pokazania lokomotywę z trochę innej epoki. Jest to model pierwszej lokomotywy, skonstruowanej przez angielskiego wynalazcę Richarda Trevithick'a w 1804 roku. Model zbudowałem w skali 1:22,5 dlatego że była to lokomotywa mała, w 0 ciężko by było odtworzyć niektóre szczegóły. Model zbudowany jest z metalu - mosiądz i zwykła stal. Model nie ma własnego napędu, chociaż cały mechanizm pracuje. Nie wiem czy kogoś interesuje ta epoka, zacząłem już robić model lokomotywy George'a Stephensona "Rakieta" z 1829 roku. Zastanawiam się czy umieścić relację na forum.

DSC_0001.JPG
 

Załączniki

Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#3
Piękny model, robi niesamowite wrażenie, jak "Gwiezdnych wojen" :)
Proszę także o relację z budowy "Rakiety" Stephensona...
 
OP
OP
Alek1

Alek1

Użytkownik
Reakcje
125 0 0
#5
Spróbuję wkrótce coś przygotować, tylko że jako „relacja z budowy” może trochę potrwać. Nie codziennie mam czas coś dorobić. Tą budowałem około półtora roku.
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#6
Czas budowy nie ma tu znaczenia ,liczą się chęci .
Też jestem zainteresowany parowozami z prehistorii .;)
W gablotce stoi na honorowym miejscu parowóz Croksa , i tak waham się między Cramptonem a parowozem NORD 701.:)
No to czekamy na Rakiet zwycięski parowóz z Rainhill.
 
OP
OP
Alek1

Alek1

Użytkownik
Reakcje
125 0 0
#7
Rzadko spotyka się modele z tego okresu, dlatego cieszę się że nie tylko mnie się podobają.
Zdecydować się, który model wybrać nie jest łatwo, też się długo zastanawiam.
Co do relacji z budowy "Rakiety" to może w niedzielę zacznę?
 
OP
OP
Alek1

Alek1

Użytkownik
Reakcje
125 0 0
#9
Jakiś czas temu przypadkowo znalazłem w Internecie dokumentację lokomotywy Trevithick'a dla modelu z kartonu ale po czesku,
jest też kilka filmów z repliką tej lokomotywy. Trochę wymieszałem te wszystkie dane i wyszło to co widać.
Co do Rakiety Stephensona to w Mały Modelarzu z 1971 roku był zamieszczony model kartonowy (też znalazłem w Internecie)
w opisie były podane główne wymiary oryginału, naściągałem sporo zdjęć modeli i replik,
teraz dopasowuję wymiary do rysunków i pomalutku powstaje model.
 
OP
OP
Alek1

Alek1

Użytkownik
Reakcje
125 0 0
#12
Spróbuję w skrócie przedstawić jak budowałem tą lokomotywę. Nie wszystkie elementy wykonałem sam, np. koła zębate wykonał mi frezer, obręcze kół, cylinder itp. tokarz. Koła jezdne są lutowane w specjalnie do tego zrobionym przyrządzie. Do imitacji nitów (np. komin) też wykonałem przyrząd, są to dwie blaszki
o grubości 2 mm z wywierconymi otworkami średnicy łba nitu. Pomiędzy nie wkładam blaszkę skręcam śrubkami, następnie wybijakiem o odpowiednio dobranej długości takiej by nie przebić blaszki uderzamy i nit gotowy. Nie łatwą sprawą jest też lutowanie podzespołów mosiężnych, a zwłaszcza tych które składają się
z kilku części. Do tego też trzeba było podorabiać różne uchwyty tak by lutowane elementy jakiegoś podzespołu złożone były razem w chwili lutowani a szczególnie, jeśli jest ich kilka. Pilnikiem też trzeba było trochę popracować. Taka metoda budowy zajmuje dużo czasu.
Zamieszczam kilka zdjęć na pewno więcej wyjaśnią niż mój opis.

DSC_001.JPG DSC_002.JPG DSC_003.JPG DSC_004.JPG DSC_005.JPG DSC_006.JPG DSC_007.JPG DSC_008.JPG DSC_009.JPG DSC_010.JPG DSC_011.JPG DSC_012.JPG DSC_013.JPG DSC_014.JPG
 
OP
OP
Alek1

Alek1

Użytkownik
Reakcje
125 0 0
#17
Janku, ta relacja jest już zakończona. Zacząłem ją w odwrotnej kolejności, najpierw jest pokazana lokomotywa (była już wtedy gotowa) a potem dopiero kila zdjęć, bo tylko tyle zrobiłem.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:22.5 (II) 57

Podobne wątki