• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Lokomotywa SU45 W Libanie

kptkloss

Aktywny użytkownik
Reakcje
171 11 1
#3
Nie piszcie koledzy o SP/SU45 w Libanie. To są lokomotywy typu 301Dc, skonstruowane specjalnie na eksport do tego kraju a nie wysłane za granicę 301Db (czyli SP45). Polecam książkę M.Ćwikła, P. Terczyński "Lokomotywy spalinowe produkcji HCP", tam jest wszystko opisane...
 

kptkloss

Aktywny użytkownik
Reakcje
171 11 1
#5
To są fotografie z w/wym. książki (oczywiście bez podania źródła...).
W artykule autor powtarza bezkrytycznie, że były to lokomotywy SU45 (niezależnie od innego typu fabrycznego, w połowie lat 70-tych, gdy realizowano kontrakt libański, nie istniało coś takiego, jak lokomotywy serii SU45, tylko SP45) i pisze banialuki, że np miało ich być 20. Wg oficjalnych zapytań ofertowych miały być najpierw 3 (zrealizowane) a potem 4 (budowa nie doszła do skutku).
 

bisu1991

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Specjalnie się zarejestrowałem aby odpowiedzieć na wasze braki wiedzy ;)
wprost także bez mojej wiedzy wykorzystał moje zdjęcia i zdjęcia z książki Pana Pawła Terczyńskiego. Podaje zawsze, że na bazie książki o spalinówkach HCP tak naprawdę wszystko się zaczęło. W lutym także pojawią się w Świecie Kolei moje kolejne zdjęcia z wyprawy z 2015 roku do Libanu.

@kptkloss: jeśli chodzi 301Dc to w Libanie miało być na 100% 20 stuk lokomotyw spalinowych z Cegielskiego. Wspominasz o 3 lokomotywach 1201, 1202, 1203 które stoją w Bejrucie. Miała być kolejna dostawa wspominanych kolejnych 4 tj. 1204, 1205, 1206 i 1207. CEL miał kupić wersję z ogrzewaniem wagonów pasażerskich i były by to kolejne lokomotywy. Niestety wojna w Libanie pokrzyżowała sprawy i skończyło się tylko na 3 301Dc. Mam oczywiście potwierdzenie w formie dokumentów i wypowiedzi ludzi z Libanu.

@kptkloss: jak wspominałem na art. wprost nie miałem absolutnie żadnego wpływu. Nie rozumiem także wielkiego halo ludzi na tym forum ;) biorąc pod uwagę, że na załatwianie sprawy poświęciłem jedyne 3 lata więc dziwią mnie komentarze.
 

Podobne wątki