• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektryka i DCC Lokomaus@2

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.473 17 0
#1
Czołem Koleżeństwu;)
W drodze spadku - nabytku posiadam zestaw takowy:
- pilot 10760
- trafo 10718
- centralka 10761
- plus kabel centralka - pilot
Nie mam natomiast kabla centralka - tory. W sieci znalazłem fotki takiego, jak na fot. 1. Ale również znalazłem coś takiego jak na fot. 2 (obie fotki są z internetu). Zrobienie we własnym zakresie takiego (takich) kabelków nie jest dla mnie problemem. Proste podłączenie centralki z szynami za pomocą dwóch kabelków właściwie odizolowanych zdaje egzamin w sensie takim, że lokomotywka działa. Ale to trochę mało estetyczne (to podłączenie). Bardzo natomiast zaintrygowała mnie fotka 2. Co znajduje się na tej, nazwijmy to, płytce "H" i jak to podłącza się do torowiska. Jakie jest zadanie elementów SMD (nie wiem, jakie to elementy - rezystory/kondensatory?). A może któryś z Was wie/może podać nr. katalogowe tych podłączeń? Starałem się to znaleźć w sieci ale zapewne ze względu na niewiedzę (nie potrafię tego "fachowo" nazwać) rezultaty poszukiwań są... no takie, że pytam...:oops:
Dzięki z góry za każdą odpowiedź.
Paweł
 

Załączniki

  • 14,5 KB Wyświetleń: 24
  • 16 KB Wyświetleń: 27

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#2
Co znajduje się na tej, nazwijmy to, płytce "H" i jak to podłącza się do torowiska.
Jest to przyłącze do torów GeoLine.
Jakie jest zadanie elementów SMD (nie wiem, jakie to elementy - rezystory/kondensatory?)
W systemie analogowym zamontowany jest kondensator SMD 100nF. W systemie cyfrowym należy go usunąć.
A może któryś z Was wie/może podać nr. katalogowe tych podłączeń?
Roco 61190 - cyfrowe.
Roco 61191 - analogowe.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#3
Jakie jest zadanie elementów SMD (nie wiem, jakie to elementy - rezystory/kondensatory?).
Tam nie ma żadnych "elementów SMD", to po prostu krople cyny, przewody przylutowane do ścieżek płytki. Tak, jak napisał kolega Marqus, to jest przewód do zasilania sygnałem cyfrowym, do torów (nie torowiska) geoLINE. Przykręca się to wkrętem od spodu do imitacji podsypki, a metalowe kołeczki kontaktowe przez przygotowane tam otworki doprowadzają prąd od spodu do stopki szyny. Na rys. 1 jest taki sam kabelek z wtyczką dopasowaną do gniazda we wzmacniaczu cyfrowym ("centralka", czarna skrzynka), tyle, że bez żadnego zakończenia, po prostu dwa przewody, które można w dowolny sposób podłączyć do szyn. Przewód do podłączenia zwykłego zasilacza ("analogowego") ma inną wtyczkę, koncentryczną i w tej wersji rzeczywiście w płytce "H" podłączanej do toru jest kondensator przeciwzakłóceniowy.