• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Lok analogowy w DCC

yatzekx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam,może mi ktoś napisać jak uruchomić lok analogowy w DCC?Podobno jedną lokomotywę analogową można puścić w DCC.Wiem czym to grozi ale jestem skłonny zaryzykować.Podobno trzeba zaprogramować CV1 na 0 i to mi się udało ale już nie wiem co dalej.Jak chcę dodać loka o CV0 to mi pisze,że error 10 czyli,że taki lok już istnieje.Dzięki.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#2
Z tego co się orientuję w Multimausie nie ma takiej możliwości. Takie coś posiada system Lenz.
 

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#3
Nie wiem czy to moge wyjasnic po Polsku, ale spróbuje. Niektóre systemy DCC pozwalają używania analogowej loko przez zmiany długości faz prądu AC. Normalnie silnik DC postawiony na prądzie AC będzie tylko drżał jak fazy prądu sie zmieniaja z plus na minus i z powrotem bo obie fazy są tej samej długości i działają w przeciwne kierunki. Ale przez przedłużenie długości jednej fazy i skrócenie drugiej te systemy zmuszają silniki DC to poruszania się na prądzie AC. Niestety takie poruszania nie są optymalne bo nawet skrócona faza AC w dalszym ciągu działa przeciwko kierunku obrotności silnika i poza tym taki silnik będzie drżał i będzie się grzal nawet jak loko stoi. Także to jest OK tylko na krótkie podlaczenie, ale ja by nie zostawial analogowe loko na DCC na dłuższy czas.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#4
Ciekawe wyjaśnienie, nie wiedziałem że są takie systemy.
Kolego yatzekx nie da się programować lokomotywy analogowej, która nie ma dekodera. Musiałeś coś pomylić.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#5
Kolego yatzekx nie da się programować lokomotywy analogowej, która nie ma dekodera.
Tu nie chodzi o programowanie dekodera, tylko ustawienie w centralce adresu CV1=0. W Roco tego nie można zrobić.
Ciekawe wyjaśnienie, nie wiedziałem że są takie systemy.
Przy tym adresie, w położeniu środkowym regulatora prędkości sygnał jest symetryczny, o wypełnieniu 50% i silnik się nie obraca.
Podczas zmiany prędkości, następuje zmiana wypełnienia okresu. Powyżej 50% silnik zaczyna obracać się w jedną stronę, a poniżej 50%, w drugą.
Podobnie jak to jest przy sterowaniu silnikiem poprzez PWM.
Przebieg wygląda mniej więcej jak na grafice (za https://elektronika327.blogspot.com)
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#6
Jest jeszcze jeden problem. Analogowe loki maja silniki 12V i sa przeznaczone do zasilania takim napięciem. W DCC mamy 16..20V. Silnik analogo grzej sie także przez to wysokie napięcie. Problem mozna rozwiazac diodami Zenara np 5V zamontowanymi w lokomotywie ale musza byc dużej mocy. Przyjmijmy, że mamy obciażenie 500mA, 5V na diodzie da 2,5W. Gdzieś ta moc trzeba rozproszyć. Niktóre boostery umożliwiaja regulacje napięcia, wtedy wskazane obniżyc je do 12..14V gdy bawimy sie analogowa lokomotywą.
Problem oswietlenia: Jeśli loko takowe ma i to czerwono-białe, to wszystko bedzie świecic.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 18
DCC 19
DCC 0
DCC 13
DCC 13

Podobne wątki