• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Licencje

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#1
Pytanie z ciekawości - do kogo się trzeba zgłaszać po licencje, jeśli się komercyjnie produkuje modele? Tylko do przewoźnika (logo), czy do producenta taboru też?
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#2
To pytanie do dobrego prawnika. Na logikę, jeśli wzór / kolor / funkcja / wizerunek produktu nie są zastrzeżone, to możesz stworzyć dzieło artystyczne (vat 8% a nie 23%) jakim jest miniatura czegoś tam. Np lokomotywy, samochodu. Jeśli producent zastrzegł któreś z powyższych, to są warunki zastrzeżenia określone w stosownym urzędzie. Niemniej artysta, który namaluje lokomotywę w barwach PKP Cargo (znak zastrzeżony) i sprzeda obraz, nie jest winien naruszenia praw, bo jest to jego artystyczna interpretacja otaczającego świata. Podobnie jak model. Prawniczka tłumaczyła mi, że dopóki nie ma przy czymś oznaczenia "zakaz fotografowania", można to fotografować i np umieszczać w albumie, kalendarzu, wizualizacji itp. które przecież sprzedajesz. Znak musi być widoczny i zgodny z przepisami (wielkość, wzór). A jaka jest różnica pomiędzy obrazem, fotografią czy modelem? Z punktu widzenia prawa - żadna.
Za naruszenie prawa do kopiowania np znaku towarowego na swoich produktach grozi ci kara za fałszerstwo. Ale na modelach wątpię, by jakikolwiek sąd by cię skazał, najwyżej zabronią ci dalszej produkcji.
Często na zabawkach Chińczycy piszą, że znak towarowy zastrzeżony dla właściciela. Często jest to ściema, ale wielu producentów np aut dopuszcza wykonywanie modeli swoich produktów bez opłat, nawet w celach komercyjnych. Kiedyś BMW mnie pohamowało za nazywanie mojego modelu 3D BMW, ale nie za wizerunek, bo patent kosztuje i zastrzeganie każdego wzoru każdego samochodu, czy elementu kosztowałoby gigantyczne pieniądze.