• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK Lego - modele kolejowe

OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
No to już tradycyjnie:ROFL: (ale tego, można się było chyba po mnie spodziewać), chciałbym przedstawić swój ostatni model w wersji po poprawkach...
W ostatnich dniach, Köf przeszedł kolejny "lifting":eek:. A wszystko za sprawą uwag udzielonych mi, na jego temat na "AFOLskich forach" (forach miłośników klocków LEGO). Przyznam, że chyba warto było bo, w moim odbiorze dziś model prezentuje się lepiej niż poprzednio, mimo stosowania w nim kolejnych kompromisów...
W modelu zostało zmienione/poprawione:
- obniżyłem o dwie płytki wysokość całego modelu (przedział silnikowy oraz budka), przez co model stał się chyba jeszcze bardziej przysadzisty,
- obniżyłem okna przednie w stosunku do przedziału silnikowego oraz boczne w stosunku do przednich,
- zmieniłem „podest” łączący czoło z budką,
- reflektory wykonałem z 32828 (to nr tego konkretnego elementu, mimo, iż pierwotnie chciałem je zrobić z 6019 lub 61252),
- zbiornik, został zrobiony z garnków (gdyż średnica 1s. mnie nie przekonywała {taką średnicę mają reflektory}, i dlatego w pierwszej wersji, model miał tak przerysowany ów element w stosunku do oryginału). Fakt ten, niestety wymusił delikatny „tuning” przedziału silnikowego na/przy łączeniu z budką,
- delikatnej zmianie uległo wnętrze budki oraz elementy na dachu,
Mam cichą nadzieję, iż wprowadzone zmiany tylko polepszą odbiór modelu :niepewny:.
Niestety kilka sugerowanych elementów nie udało mi się poprawić, bądź też ze względów konstrukcyjnych nie podejmowałem próby ich przeróbek. No i rzecz, nad którą ubolewam najbardziej :cry:, to fakt iż na chwilę obecną model nie posiada naklejek z logiem przewoźnika "DB". Ponieważ "klocek", na który były naniesione, wypadł całkowicie z modelu. Jednak zapewne coś tam kiedyś wymyślę...:p

No to zapraszam po raz kolejny do obejrzenia sobie tego modeliku:

11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG 17.JPG 18.JPG

POZdrawiam;)
 

Cpt.Obi

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Dzień dobry wszystkim.
świeżo dołączyłem do forum, z pytaniem czy są gdzieś dostępne jakieś instrukcje do budowy lokomotyw z lego? Jakie gotowce dla początkujacych itp :)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
Dziś pozwolę sobie odświeżyć swój temat i pokazać odbudowany (nareszcie) set 7818 o_O i nie tylko...

Kiedyś już prezentowałem zakupiony (oczywiście okazyjnie) set 7810 (parowóz) z tzw. systemu Push-Along (czyli, ile popchasz tyle pojedzie :p). W owym okazyjnym zakupie był również nieco wybrakowany set 7818 (wagon pasażerski) oraz kilka innych, które nadal czekają na odbudowę.
Warto tu nadmienić, że LEGO wypuszczało swego czasu takie seciki np. w postaci dodatkowego wagonu itp... o_O
Ale do rzeczy, ostatnio kupiłem wagon na znanym serwisie aukcyjnym z myślą odbudowy wspomnianego już 7818. Jednak po otrzymaniu paczki okazało się, iż kupiony wagon pochodzi z innego setu (konkretnie 7715, bardzo podobnego) no i miałem dylemat, co robić dalej :confused:. Postanowiłem, że doprowadzę go do stanu fabrycznego, ponieważ dosłownie brakowało 4szt klocków a te z których był zbudowany pochodziły dokładnie z tego okresu jakie były w tym secie stosowane (mam na myśli, że nie były podmienione na nowe "młodsze" klocki). Dodatkowo model posiada prawie wszystkie oryginalne naklejki :eek: Dlatego decyzja nie mogła być inna...
Następnie musiałem poszukać kilku aukcji z potrzebnymi elementami do wspominanego 7818, który nadal czekał na odbudowę. No i (chyba mam szczęście) bo udało się z dnia na dzień owe elementy dostać i ukończyć proces odbudowy ;) Model nie posiada jeszcze naklejek, bo niestety niektóre klocki mimo, że z "epoki" to są już nieco zmęczone i będzie trzeba podmienić na właściwe w stanie przynajmniej dopuszczającym. Ale i tak już jest nie źle :D:cool:

Dlatego dziś chciałbym pokazać trzy modele (a każdy z innego setu), które tworzą bardzo klimatyczny skład z oryginalnych modeli LEGO :D Nie wiem dlaczego tak to jest, i że nie tylko jak tak mam, że zachwycam się tymi starymi klockami, zestawami... One coś poprostu mają w sobie w porównaniu do tych dzisiejszych, które też są ładne ale brakuje im tego czegoś :niepewny:

20190408_193027.jpg

POZdrawiam ;)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
Kiedyś szukając po internetach pomysłu, na budowę kolejnej lokomotywy (naturalnie z klocków LEGO :cool:)
I gdy stwierdziłem, że powstanie druga "Stonka" a konkretnie SP42, to całkiem przypadkiem natknąłem się na takie oto fotki:
Foto Ogryzek.jpg Foto Ogryzek Foto Bredix.jpg Foto Bredix
I cóż tu dużo gadać :p od razu wiedziałem, że takiego "Maluszka" będę miał o_O
Jak się szybko okazało, nie byłem jedyny, który chce go mieć w klockowej wersji...
20180630_1357301.jpg
Oto wersja autora znanego na afolskich forach pod nickiem V1 / Karwik (o ile nic nie mylę, model powstały w 2013r. Foto zrobiłem na zeszłorocznej wystawie organizowanej przez LUGPol w Pszczynie, naturalnie miałem również okazję pogadać z autorem:cool:).

W swoim modelu oprócz tradycyjnie już zastosowanego szeregu licznych kompromisów, oraz "dodatku" w postaci przyczepy lekkiej Niewiadów N250, gołym okiem widać podobieństwo do pierwszej wersji, autorstwa Karwika. Jest to efekt, iż pewnych rzeczy/rozwiązań chyba nie można już lepiej zrobić a te już znane wyglądają naprawdę dobrze...:eek:
Nie starałem się w 100% odwzorować oryginału, stąd liczne różnice, np. mój model ma oznaczenie SM42, a nie SP42, ponieważ zostało mi dużo naklejek po budowie "Stonki", to postanowiłem je wykożystać w tym abstrakcyjnym modelu...:niepewny: Natomiast przy okazji budowy przyczepy, udało mi się w tak małym modelu zrobić otwieraną pokrywę, co dodatkowo doda modelowi urody przy prezentacji go na żywo na jakiejś wystawie (może:p ???, bo pomysł na kolejną scenkę rodzajową już mam:kawa:)...
A zatem, zapraszam do galerii:

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg

POZdrawiam;)
 

Neron90

Nowy użytkownik
Reakcje
6 0 0
Witam,

też bawie się w modele z Lego. Z braku czasu i miejsca tylko wirtualnie tworząc modele w szerokości 8stud (1:45), obecnie negocjuję z kilkoma stronami umiesczenie moich plików. Dla przykładu mój wagon MSCix czyli późniejszy SN52

39001859_1949194145143804_3526675832330256384_n.jpg 39026953_1949194308477121_6579562895841951744_n.jpg 38910104_1949194161810469_2765041293091405824_n.jpg 38996214_1949194175143801_1496361640944205824_n.jpg 38938781_1949194321810453_8796909830498418688_n.jpg

Pozdrawiam
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
Z ostatniego modelowaniao_O
Tym razem, jak widać "masowo" powstaje model polskiego dostawczaka (oczywiście w kilku wersjach). Więcej fotek niebawem...

Żuki.jpg

POZdrawiam;)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
Poważnie?
Szczerze powiem zastanawiam się nad jej skróceniem bo mam wrażenie, że strasznie długa jest...:niepewny:
A ja jak już kiedyś mówiłem, nie bawię się w skalowanie, bo w przypadku LEGO moim skromnym zdaniem to bez sensu, dlatego wszystkie moje modele robię na tzw. "oko":p

POZdrawiam;)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
Musisz.... musisz ;) ale podziwiam Cię za chęć zbudowania tego modelu z LEGO ;)
Moją pierwszą sześcioosiową lokomotywą miał być "Gagarin". Jednak z tego co się orientuję, to z LEGO są już w sumie 4 wersje (dwie, miałem okazję nawet osobiście zobaczyć) więc wybór nie mógł być inny :gwizd: Mam cichą nadzieję, że już za niedługo będę mógł pochwalić się finalną wersją (a dużo już nie brakuje :p) i mimo licznych kompromisów lok się spodoba:niepewny:. A "Gagar" to kwestia czasuo_O

POZdrawiam
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
Dziś chciałbym przedstawić swój ostatni MOC, mianowicie model polskiej lokomotywy spalinowej SU46 w tradycyjnym malowaniu PKP, potocznie nazywanej „Suką”. Lokomotywa była wzorowana na oryginale z numerem 007, stąd taki nr na modelu. „Suka” podobnie jak cała reszta moich modeli jest zbudowany tylko i wyłącznie z oryginalnych i dostępnych na rynku klocków LEGO, bez żadnych przeróbek (docinek, klejeń, nawierceń). A jedyne modyfikacje, na które sobie pozwoliłem w tym konkretnym modelu to naklejenie taśmy, która „dzieli” poziome żaluzje.

SU46 to polska lokomotywa spalinowa, budowana w latach 1974-1977 oraz 1985 przez zakłady HCP w Poznaniu. Łącznie wyprodukowano 54szt. Zamówienia na lokomotywy SU46 związane były ze wzrastającymi w latach 70. XX wieku przewozami pasażerskimi i niedostatkiem taboru do prowadzenia tego typu pociągów na liniach nie zelektryfikowanych. Lokomotywy SU46 znalazły również zatrudnienie przy obsłudze przewozów towarowych dzięki swej uniwersalnej charakterystyce. To chyba na tyle nt SU46, w takim dużym skrócie :cool:.

Jak widać, w modelu już tradycyjnie zostało zastosowane wiele kompromisów (częściowo wymuszonych klockowymi ograniczeniami a częściowo specjalnie zastosowanych, aby umożliwić płynną jazdę), przez co wygląd i kształt pewnych elementów może być nieco przerysowany w stosunku do oryginału :niepewny:. Jest to mój pierwszy model 6-osiowej lokomotywy (pierwotnie miał to być „Gagarin”, jednak w ostatnim czasie obrodziło modelami ST44 z klocków, stąd mój wybór padł na rodzimą konstrukcję). Chciałem aby był to model jeżdżący i sprawnie pokonujący oryginalne, ciasne legowe łuki i zwrotnice. Dodatkowym utrudnieniem było to, że w modelu musiały być „działające” 3-osiowe wózki, a LEGO produkowało tylko wózki dwuosiowe w systemie z którego korzystam (9v). Dlatego musiałem taki sprawny wózek zbudować, i chyba się udało… Trzecia oś jest wyjętą z kompletnego wózka, po to aby wszystkie koła wyglądały jednakowo oraz połączona z wcześniej wspomnianym dwuosiowym wózkiem przegubem, umożliwiającym płynne skręcanie, dodatkowo sama oś jest jeszcze „pływająca”. Czołownica natomiast została zamontowana na wózku. Aby wszystko sprawnie działało i ładniej wyglądało podczas jazdy na łukach ze składem… Z jednej strony na czołownicy zainstalowałem hak oraz symbolicznie przewody, niestety tylko dwa z braku miejsca. Tradycyjnie oprócz próby odwzorowania wyglądu zewnętrznego, w modelu zrobiłem również wnętrze kabin z pulpitami, a na ścianach dzielących je od przedziału maszynowego, że tak powiem też coś się dzieje o_O.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że model zbudowany jest dokładnie z 1199 elementów i waży około 1kg., a budowa trwała około 1,5 roku.
Myślę, że dziś to już oczywiste jednak chcę przypomnieć, że zdaję sobie doskonale sprawę z faktu, iż pewne elementy/rozwiązania mogą znacznie odbiegać wyglądem od oryginału, ponieważ w modelarstwie tradycyjnym/redukcyjnym trzeba iść czasem na kompromis, a w budowaniu z klocków LEGO to już (chyba) zawsze trzeba iść na kompromis. Na swoje usprawiedliwienie mogę jedynie powiedzieć, że „tworzywo” z jakiego wykonałem ten model, niestety na pewne rozwiązania po prostu nie pozwala. Mam jednak nadzieję, że ten Kto go zobaczy to przyzna, że przypomina popularną „Sukę”.

Zdjęcia wykonał: Marcin "Kapsel" Kapica. Prawdopodobnie model można by zbudować inaczej i być może lepiej, jednak moja wersja przedstawia się następująco.

Zapraszam do galerii, komentowania oraz nieodłącznej konstruktywnej krytyki :

1.jpg 2.jpg 3.JPG 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg
12.JPG
Tak dla porównania wersja z LEGO vs. skala H0 (SU46 028 firmy MTB)
13.jpg
A tak powstawały zdjęcia.

POZdrawiam ;)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Moje gratulacje za zbudowanie tego modelu z klocków Lego. Wiem jak trudno zrobić ten model z wydruku 3D w skali 1:160.... i tylko się mogę domyślać jakie to trudne jest z klocków LEGO. Nawet nie bedę próbował :)
 

Podobne wątki