• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK Lego - modele kolejowe

OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
Dziś chciałbym przedstawić swój kolejny MOC, mianowicie model polskiego parowozu wąskotorowego Px48 1922. Px podobnie jak cała reszta moich modeli, jest zbudowany tylko i wyłącznie z oryginalnych i dostępnych na rynku klocków LEGO, bez żadnych przeróbek (docinek, klejeń, nawierceń). A jedyne modyfikacje, na które sobie pozwoliłem w tym konkretnym modelu to podmalowanie reflektorów oraz dodanie kalkomanii dla lepszego efektu finalnego. Niestety nie dysponuję żadnym zdjęciem oryginału z nr 1922 (a z 100% pewnością wiem, iż egzemplarz z tym numerem również istniał), budowę wzorowałem m.in. na numerach 1765 (Śmigiel) i 1920 (sam tender). Przez co wygląd i kształt pewnych elementów jak np. aparatura wokół kotła czy nadstawka na skrzyni węglowej mogą być nieco abstrakcyjne w stosunku do oryginału. Model budowałem około 2,5 miesiąca (z licznymi przerwami) a kolejne 1,5 m-ca, czekałem głównie na kalki, aby móc w pełni gotowy model opublikować. Jest to chyba mój pierwszy model zbudowany w myśl zasady: „zbuduj, odstaw na półkę (w celu przemyślenia zastosowanych rozwiązań), opublikuj”. Oprócz odwzorowania wyglądu zewnętrznego, próbowałem również odwzorować wnętrze budki :cool:. Z powodu braku miejsca przesunięcie korbowodów względem wiązarów jest bardzo małe, i niemożliwe (chyba) jest aby móc oddać prawdziwe ich położenie, przez co mogą wyglądać nieco nienaturalnie. Minusami modelu jest to, iż jest to kolejny model statyczny. Między innymi dlatego, że 2ga i 4ta oś jest zamontowana na stałe a w dodatku imitacja wiązarów jest zamontowana do każdego koła (koła od systemu 12V) w tym samym miejscu. Wyzwaniem również było „klejenie” kalek. Model zbudowany jest dokładnie z 485 elementów.

Myślę, że dziś to już oczywiste ale chcę przypomnieć, że zdaję sobie doskonale sprawę z faktu, iż pewne elementy/rozwiązania mogą znacznie odbiegać wyglądem od oryginału, ponieważ w modelarstwie trzeba iść czasem na kompromis. Na swoje usprawiedliwienie mogę jedynie powiedzieć, że „tworzywo” z jakiego wykonałem ten model niestety na pewne rozwiązania po prostu nie pozwala. Mam jednak nadzieję, że ten Kto go zobaczy to przyzna, że przypomina popularnego Px’a.

Prawdopodobnie model można by zbudować inaczej i być może lepiej, jednak moja wersja przedstawia się następująco, zapraszam do galerii:

Px48 1922 (1).jpg Px48 1922 (2).jpg Px48 1922 (3).jpg Px48 1922 (4).jpg Px48 1922 (5).jpg Px48 1922 (6).jpg Px48 1922 (7).jpg Px48 1922 (8).jpg

Foto: Marcin "Kapsel" Kapica, Śmigiel 2018.04.29
Px48 1765.JPG
Foto: internet
Px48 1920.jpg

To chyba na tyle, przy tym projekcie :ROFL:
POZdrawiam;)
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
Dawid czy kalki kładłeś tylko po zamoczeniu ich w wodzie ?
Jeżeli tak to proponuję zaopatrzyć się w płynny do układania kalek . Jeden stosujesz pod kalkę, drugi zaś na kalkę ( który ją zmieksza )
Wiem też ,że w zasadzie jak pisałeś wyżej - nie ingerujesz zbytnio/wcale w klocki.
Tu jednak dla lepszego efektu proponuję miejsca gdzie chcesz nałożyć kalki przemalować błyszczącym lakierem - położyć kalkę - jeszcze raz lakier i po wyschnięciu jeszcze raz lakierem mat,lub półmat. Kalki będą się lepiej prezentować na modelach. A wiem,że będą kolejne modele ;)
Peiks wyszedł zajefajnie GRATULUJĘ (y):)
Pozdrawiam
 

Robert Reschka

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 191 14
Ja też akurat dla malego przebudowuje niektóre zestawy… Na razie Plan 3D bazując na dostępnych częściach… będzie 4x Falns, 4x Zans plus Lok wielosystemowy. Jestem ograniczony do szerokości 6 punktów, bo mamy też rozjazdy systemu 12V i tam prześwit więcej nie pozwala…

LEGO-FALNS-2.png

LEGO-FALNS-1.png

Lego-FALNS-ZANS+Mehrsystemlok.png
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
Po krótkiej nieobecności, dziś kilka fotek tego co ostatnio "rzeźbię", niestety nie jest to ani lokomotywa ani nawet wagon :p. Jak tradycja już nakazuje o_O, moja "śmigielska" dioramka, doczekała się kolejnego update'u. A wszystko przez to, że nie mam gdzie "wyeksponować" modeli rollbock'ów (bo jak mi wiadomo jest to również poprawna nazwa dla tego typu wagonów), bądz też jak Kto woli transporterów :p.

Zapraszam do galerii:
20180716_122605.jpg 20180716_133030.jpg 20180716_133014.jpg

A tak przy okazji, kilka fotek z prac przy peronie (narazie tylko peronie, reszta kiedyś:niepewny:).
20180716 (2).jpg 20180716 (3).jpg

POZdrawiam;)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
Ponieważ ostatnio u mnie "posucha", nic nowego w pełni nie powstało, to dziś chciałbym przytoczyć swoją relację z ostatniej imprezy w jakiej miałem okazję wziąść udział. Kilka fotek oraz filmiki z imprezy pt "I Miniaturowa Polska - świat wokół kolei".

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg
Reszta fotek tu.

Oraz filmiki:



I to by było na tyle:p

POZdrawiam;)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
Wreszcie dziś dostałem weny twórczej, aby spróbować "coś podziałać" przy kolejnym projekcie, który to zacząłem już ponad rok temu o_O. Moim zdaniem, dziś wygląda już nieco lepiej niż przy pierwszej publikacji, kiedy to go zaczynałem, jak widać nadal jest to etap projektowania i budowania :cool:.

20181009 (1).jpg 20181009 (2).jpg

POZdrawiam;)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
Dziś chciałbym przedstawić kolejną relację (z małym poślizgiem:p) z kameralnej wystawy, która zorganizowana była w Nakle Śląskim w dniach 22-23.09.2018 przez członków stowarzyszenia "Zbudujmy.To". Tematyka oczywiście moja ulubiona czyli klockowo-kolejowa o_O. Modele są autorstwa Kolegów m.in. Rasch'a, Benny'ego oraz Solic'a (niestety jeszcze wszystkich nie poznałem osobiście).
Co tu dużo gadać/pisać, jak widać jeszcze "troszkę", że tak to ujmę mi brakuje, mam tu na myśli ilość oraz pomysły na kolejne nowe modele.

Zapraszam do galerii, a no i jeszcze jedna ważna informacja, mianowicie wszystkie zdjęcia wykonał Marcin "Kapsel" Kapica.

Part I

1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG 5.JPG 6.JPG 7.JPG 8.JPG 9.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG

c.d.n.o_O
 
Ostatnio edytowane:

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Wczoraj dopadł mnie syn. Tato tato chcę zbudować SI46 z Lego w sksli mini. Cóż moałem począć. Noe było odwrotu z uwagi na fakt reslizację jego projektu w skali 1:160 :) po dwu godzinach wyszło :)
20181105_075653.jpg
Przeprazam @Pyrus86 za OffTop, ale gdzie ja mogę to indziej wcisnąć :)

Miłego dnia/tygodnia.
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
Dziś po małej przerwie, chciałbym przypomnieć o swoim temacie a przy okazji...

Dziś chciałbym przedstawić swój kolejny MOC, mianowicie model niemieckiej, lokomotywy manewrowej Köf II, spotkałem się nawet z określeniem tego loka jako: „Szlifierka”. Köf podobnie jak cała reszta moich modeli jest zbudowany tylko i wyłącznie z oryginalnych i dostępnych na rynku klocków LEGO, bez żadnych przeróbek (docinek, klejeń, nawierceń). A jedyne modyfikacje, na które sobie pozwoliłem w tym konkretnym modelu to oklejenie „wkładów” reflektorów, taśmą bezbarwną aby nie wypadały z reflektora (zrobionego z legowego garnuszka/rondelka) dla lepszego efektu finalnego. Budując ten konkretny model nie wzorowałem się na żadnym konkretnym oryginalnym egzemplarzu. Założenia przy budowie były proste :ROFL:: ma jeździć, ma dać się go szybko zbudować oraz ma być w innym kolorze niż moje wszystkie dotychczasowe modele, dlatego padło na czerwony a w efekcie na Köf’a. Co prawda, lok być może by wyglądał lepiej w kolorze bordowym (legowym tzw. darkred), jednak nieskromnie dodam, iż czerwony chyba też źle nie wygląda. W modelu już tradycyjnie zostało zastosowane wiele kompromisów, przez co wygląd i kształt pewnych elementów może być nieco abstrakcyjny w stosunku do oryginału. Tradycyjnie oprócz próby odwzorowania wyglądu zewnętrznego, zrobiłem w modelu również wnętrze budki maszynisty (z tradycyjnym, dużym nastawnikiem jazdy), mimo iż pierwsza moja wersja tego nie posiadała. Jednak uznałem, że jeśli tego nie zrobię to znacznie obniżę poziom w stosunku do swoich poprzednich modeli. Pomysł na zrobienie tego loka w mojej głowie świtał już od bardzo dawna, jednak zawsze „coś” stało na przeszkodzie aby go zbudować. Dopiero za sprawą innego AFOLa, kolegi Dennisa Tomsena i inspiracji jego klockową wersją lokomotywy Köf II, powstała moja. Jako ciekawostkę mogę dodać, iż logo przewoźnika „DB”, jest wykonane z naklejki pochodzącej z zestawu 7715, a model zbudowany jest dokładnie z 284 elementów. Oczywiście należy nadmienić, iż mój model nie jest pierwszą ani jedyną klockową wersją lokomotywy Köf II. Do tej pory spotkałem się już przynajmniej z kilkunastoma innymi wersjami.

Model budowałem około miesiąca (z licznymi przerwami w oczekiwaniu na odpowiednie klocki). Köf zdążył nawet zaliczyć przedpremierowy pokaz na imprezie Hobby2018, o czym wspominał już wcześniej, w swojej relacji z tej imprezy kolega Zbigniew Gałczyński. Jednak od tego czasu, lok przeszedł „mały lifting” i dopiero dziś następuje jego oficjalna premiera :p.

Myślę, że dziś to już oczywiste jednak chcę przypomnieć, że zdaję sobie doskonale sprawę z faktu, iż pewne elementy/rozwiązania mogą znacznie odbiegać wyglądem od oryginału, ponieważ w modelarstwie tradycyjnym trzeba iść czasem na kompromis, a w budowaniu z klocków LEGO, to już zawsze trzeba iść na kompromis. Na swoje usprawiedliwienie mogę jedynie powiedzieć, że „tworzywo” z jakiego wykonałem ten model, niestety na pewne rozwiązania po prostu nie pozwala. Mam jednak nadzieję, że ten Kto go zobaczy to przyzna, że przypomina popularnego Köf’a. Zdjęcia wykonał: Marcin "Kapsel" Kapica.

Prawdopodobnie model można by zbudować inaczej i być może lepiej, jednak moja wersja przedstawia się następująco, zapraszam do galerii, komentowania oraz nieodłącznej konstruktywnej krytyki :cool::

1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG 5.JPG 6.JPG 7.JPG

Tak dla porównania, wersja z LEGO vs. skala H0
8.JPG

A tak powstawały zdjęciao_O :
9.jpg

Oraz naturalnie poglądowe zdjęcie oryginału z internetów:
10.jpg

POZdrawiam;)
 

Podobne wątki