• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK Lego - modele kolejowe

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
#1
Witam wszystkich!! Jestem nowym użytkownikiem tego forum, przeglądając kiedyś internet natknąłem sie na foto lokomotywy SM42 zbudowanej z klocków LEGO, i tak mi się spodobała, iż postanowiłem zbudować własną...

Dlatego dziś chciałbym zaprezentować swój model lokomotywy SM42 (wzorowany na oryginale z numerem 042),
"Balbina" wykonana jest z oryginalnych i dostępnych na rynku klocków LEGO, i w każdej chwili można go rozebrać na części pierwsze... Jedynymi modyfikacjami są naklejki imitujące "sierżanta" oraz kilka podmalowanych klocków dla lepszego efektu końcowego jak np. reflektory czy tarcze zderzaków...

Model niestety jest jeszcze w budowie, ponieważ brakuje klocków w odpowiednim kolorze...

1.jpg

2.jpg
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#2
Dawid witamy na forum:)
Cieszę się ,że zdecydowałeś się na pokazanie swoich dokonań.
Temat myślę będziesz uzupełniał kolejnymi pracami(y)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.559 386 20
#3
Świetny pomysł. Tworzywo, z którego robisz model jest wdzięczne, ale wymaga dużo inwencji twórczej. Gratuluję pomysłu i trzymam kciuki za powodzenie. (y)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
#4
Witam, z racji nadmiaru czasu :p oraz braku odpowiednich klocków do ukończenia modelu "Stonki", powstał taki oto model... Niestety tematyka nie kolejowa :p

Mam nadzieję, że ten kto to ogląda domyśla się co autor miał na myśli :) a jeśli nie to podpowiadam: Fiat 126p.

DSC_0159.JPG

DSC_0161.JPG

DSC_0162.JPG
 

marian

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
6 0 0
#5
Taką lokomytywę i inne Stonki oraz parowozy można spotkać na wystawie w muzeum w Swarzewie (pomiędzy Puckiem, a Władysławowem). Przynajmniej jeszcze dwa tygodnie temu były. Jak ktoś będzie nad morzem w sezonie letnim to warto wpaść (tylko lepiej się zapytać się czy jest to wystawione).
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
#6
Witam, dziś chcę zaprezentować dwa wagony m.in. do "Balbiny" jak i docelowo do drugiego projektu, którym jest SM03 tzw. "Kaczka", SMka dalej co prawda w budowie :/ ale w temacie się dzieje. Powstały w między czasie dwa takie oto wagony, jeden to platforma a drugi to tzw. dumpcar czy też radwan. Dumpcar oczywiście z ładunkiem :)

DSC_1.JPG DSC_2.JPG DSC_3.JPG DSC_4.JPG DSC_5.JPG DSC_6.JPG
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
#7
Witam, nareszcie mogę przedstawić swój Lego „MOC” (MyOwnCreation), którym jest model polskiej lokomotywy spalinowej SM42. Popularna „Stonka” czy też „Balbina” jest w całości zbudowana z oryginalnych i dostępnych na rynku klocków LEGO, i w każdej chwili można ją rozebrać klocek po klocku i np. przebudować (choć nie mam takiego najmniejszego zamiaru :cool:), mało tego nie zastosowałem w modelu żadnych klejonych, docinanych oraz innych niż oryginalne Lego elementów. Jedynymi modyfikacjami na jakie sobie pozwoliłem to naklejki imitujące tzw: sierżanta oraz podmalowanie reflektorów czy tarcz zderzaków, po to aby efekt finalny był taki jak jest =).

Zdaję sobie doskonale sprawę z faktu, iż pewne elementy mogą znacznie odbiegać od oryginału, ponieważ w modelarstwie trzeba iść czasem na kompromis. Na swoje usprawiedliwienie mogę jedynie powiedzieć, że „tworzywo” z jakiego wykonałem ten model niestety na pewne rozwiązania po prostu nie pozwala ;) Jednak mam nadzieję, że ten Kto ją zobaczy to przyzna, że przypomina popularną „Stonkę”.

Model powstawał przez ponad 6 miesięcy (to efekt zdobycia odpowiednich klocków na popularnym i znanym serwisie aukcyjnym oraz innych źródeł), konstrukcyjnie nie zakładam już żadnych zmian, bo po co zmieniać coś idealnego :ROFL: Jedyną nie lego’wską rzeczą/elementem jaki dodam to tabliczki określające serię, typ i nr pojazdu, no ale to jeszcze potrwa. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, iż model zbudowany jest z ponad 770 elementów, w wielkości pomiędzy „ 0” a „1”.

Zapraszam do galerii:

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#11
Gratuluję pomysłu, wykonania i kreatywności. Niektóre elementy oczywiście trochę karykaturalnie duże - np. reflektory - zastanawiam się czy użycie linii Technics nie dałoby dodatkowych możliwości i szans na jeszcze lepszy model. Ale i tak SUPER.
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#13
Dogadałeś już z Lego specjalny zestaw takiej stonki na zamówienie? Jest taka możliwość i pewnie sporo osób by się na taki prezent dla dzieciaka zdecydowało :)
 

marian

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
6 0 0
#14
pewnie sporo osób by się na taki prezent dla dzieciaka zdecydowało :)
A podarunek synowi wręczy tata, u którego w tubach na ścianie Stoneczek w skali H0 stoi już 10. I powie "Masz synku - baw się, tylko daj mi ją złożyć", a w duchu doda "Zajeżdżę ci tą SM-kę jak pójdziesz spać albo pojedziesz na kolonię, bo lepsza od tych moich modelików" :gwizd:
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#15
Mam pytanie z ciekawości.
Napisałeś, że do wykonania lokomotywy użyłeś około 770 elementów.
Jak wygląda to kosztowo? Średnio cena jednego klocka to 1 zł, więc ciekawy jestem czy wyszło Ci delikatnie taniej :)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
#16
W modelu jest ponad 770 elementów, przyjmując średnio 1zł/szt (bo były elementy za grosze i takie za które dałem 4zł/szt), daje już ładną sumkę:eek:a do tego trzeba doliczyć jeszcze: dwa wózki napędowe/silnikowe (ceny od 100zł do 130zł w zależności od stanu, ja akurat dałem po 130zł z przesyłką) oraz w moim przypadku podmalowania klocków, wykonania "V-ek" i dojdą jeszcze koszty wykonania tabliczek. Taki bardzo minimalny koszt samych klocków to ponad 1000zł...
 

marian

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
6 0 0
#17
Czy można wiedzieć dlaczego zastosowałeś dwa wózki napędowe, zamiast jednego? Ten drugi mógł być przecież toczny bez napędu. Bo pod pojęciem napędowy rozumiem taki który można zasilić z baterii i sterować manipulatorem bezprzewodowym.
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.115 0 0
#18
Dwa z kilku powodów:
po 1 aby konstrukcja wózka i atrapy wszystkie 4szt (po 2 na każdy wózek) wyglądały, były zbudowane i zamocowane identycznie,
po 2 sama SM'ka na jednym wózku napędowym pojedzie ale gdy dojdą wagony to lepiej mieć zapas "pary", bo te klocki troszku ważą,
po 3 silnik jest zasilany poprzez koła z szyn (tak jak np. w H0) a koła kolejek LEGO zasilanych na baterie zupełnie inaczej wyglądają, są całe plastikowe a ja chciałem mieć oba wózki jednakowe,
i po 4 bo po prostu sobie tak to wymyśliłem;)
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#20
Lokomotywa zasilana jest tak jak Lego Technic napięciem 9V czy wyższym?
Zastanawiam się czy dałoby radę wmontować tam dekoder :)
 

Podobne wątki