• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK Lego - modele kolejowe

ogi76

Użytkownik
Reakcje
111 10 0
Impreza "Hobby" się odbyła.
Tak to wyglądało z mojej perspektywy, na stoisku z klockową makietą kolejową:





POZdrawiam;)
Kolego, pełen szacun. Nie tak dawno miałem dookoła pokoju 2 tory równoległe (na łukach Trixbrix'a) ze stacją (małą) i lokomotywownią.
Budynki były takie sobie, ale super nam wyszedł (robiliśmy razem z synem) przedłużany parowóz 5972 :). Miał podwójny napęd - w tendrze i w parowozie. Napęd w tendrze (na małe kółka) dawał mu moc do ruszania a napęd w parowozie (na duże koła) dawał mu niesamowitą prędkość.
Chociaż napęd był mocno skopiowany z youtuba, to i tak kosztowało nas to wiele pracy. Także jestem sobie wstanie wyobrazić ile pracy kosztowały Cię te Twoje modele, wymyślone przez Ciebie, no a finansowo to chyba droższe niż H0 :)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.124 0 0
Dzięki, w imieniu swoim i Kolegów (bo przy tej makiecie pracowało 5 osób). Była mocno okrojona z różnych powodów, jednak Wszyscy jesteśmy z niej zadowoleni bo prezentowała się zacnie. Wiem, wiem skromy jestem:cool:.
Czy droższe to moje hobby, czy moich Kolegów po fachu od np skali H0, to nie wiem :rolleyes:. Pewne jest tylko jedno (tak uważam), jeśli masz jakąś pasję, którą traktujesz poważnie i to może być zarówno np: bieganie, jazda rowerem czy wędkarstwo, lub jak u mnie klocki LEGO to wtedy wydawanie pieniędzy na to jakoś łatwiej przychodzi :ROFL:.

Jeszcze raz dzięki! ;)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.124 0 0
Nareszcie znalazłem chwilkę na selekcję fotek z Hobby 2023. Selekcja się dokonała. Więc teraz pozwolę sobie na ich publikację:cool:. Może to potrwać.

Wszystkie fotki wykonał Kolega @Remaj12, natomiast ja próbowałem je "obrobić". A wyszło jak widaćo_O:ROFL:.

Mateusz "Mateusz92" Waldowski.
1.jpg 2.jpg 3.jpg

Franciszek "Zago" Bartczak
1a.jpg 2a.jpg

c.d.n.
POZdrawiam;)
 

Diesant

Aktywny użytkownik
Reakcje
267 20 2
Jako klasyczny H0wiec byłem pod dużym wrażeniem waszej makiety:love:o_O:D:). I Patrząc na te wasze cudeńka lekką zazdrość poczułem:devil:, bo Wy - LegoTwórcy (y)szybciej macie PKPowskie modele niż reszta świata.:cry:
Pozdrowienia z MD Letnisko;)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.124 0 0
No to można pochwalić się efektem :)

Podczas zeszłorocznej imprezy Hobby 2023, chyba po raz ostatni pokazałem swój model, lokomotywy SU46 przed poprawkami....

SU 1.jpg

Od jakiegoś czasu byłem w posiadaniu nowych klocków (na zrobienie reflektorów) oraz miałem pomysł aby nieco poprawić ścianę czołową lokomotywy. Ponieważ szczerze powiem od samego początku coś mi w niej nie grało tak na 100%

Finalnie lokomotywa dostała nowe reflektory, przód nie jest już "płaski" i nawet szyby są lekko ustawione pod kątem.
Klocki reflektory niestety trzeba pomalować na odpowiedni kolor ale nie mam z tym najmniejszego problemu. Wszystko dla dobra modelu:ROFL:

Niestety przez to iż przebudowałem wspomnianą ścianę czołową pudła musiałem zrezygnować z wnętrza w kabinach. No cóż - taki kompromis. Myślę, że dam radę z tym jakoś żyć.

Przebudowie uległa lokomotywa z nr 007 (dk green - czyli z ciemno zielonym pasem) oraz powstała druga, sand green - green, na wzór oryginału z nr 029. Oczywiście w stosunku do oryginału, w modelu zastosowałem kilka kompromisów. Wynikających głównie z tego, iż klocki LEGO czasem ograniczają.

Tak to wygląda:

SU 2.jpg SU 3.jpg

Oczywiście oznaczenia też naniosę :)

POZdrawiam;)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.124 0 0
Przez to, iż moje modele są większe a co za tym idzie i ciut więcej ważą od tych zestawowych, zdecydowałem się na koleją modyfikację. Mianowicie, zastosowałem w swoich modelach łożyskowane osie. Aby zmniejszyć opory toczenia a na co liczę umożliwić moim wózkom silnikowym dłuższą żywotność.

Jest to rozwiązanie praktykowane już od jakiegoś czasu, natomiast ja dopiero dziś się za to zabrałem:cool:.

Zasada jest taka, wg takiej instrukcji (Kolegi Macieja Drwięgi) bez mechanicznego uszkadzania wózka:

1.jpg 2.jpg

Łożyska mają wymiar: 5mm (zewnętrzny) na około 2mm (centralny). Kupowane od "małych żółtych rączek", ponieważ u Nas, moim zdaniem ich ceny są chore.

POZdrawiam;)
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
Modele jak zawsze super, bardzo spodobała mi się scenka utarczki fanów dwóch zwaśnionych klubów piłkarskich, widzę jednak, że na Hobby została przedstawiona w wersji "ugrzecznionej" gdy kibice jeszcze spierali się na argumenty słowne stojąc ładnie w szeregu ;)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.124 0 0
W tej nie równej walce z klockami, wszystkie chwyty są dozwolone. No, prawie wszystkieo_O

Klocki na reflektory (dolne) będą malowane. Wpadłem na pomysł, jak zrobić górny reflektor w kolorku jasno szarym do modelu ale nie malując klocka.
Użyłem do tego, oryginalnych naklejek z zestawu Aston Martin DB5 z serii Speed Champions, nr 76911. Oraz między innymi młotka, tak młotka

No i jestem z efektu zadowolony

20240120_205041.jpg

POZdrawiam;)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.124 0 0
W 2016 roku pokazałem takie foto, projektu, który wtedy zaczynałem:
EN57.jpg

Dziś:cool: Mając więcej klocków i troszkę więcej doświadczenia w budowaniu. Niż w 2016 roku. Zaczynam kolejny projekt. Nie ukrywam, że gdy budowałem pierwszego "Kibelka", przeszła mi przez głowę myśl: a może by tak też drugiego zrobić:rolleyes:.

Pierwszy model nie jest idealny, wiem to doskonale. Nosiłem się z zamiarem jego poprawy (konkretnie czoła). Ponieważ inne rzeczy w nim poprawiałem systematycznie na przestrzeni lat jak np drzwi, pantografy czy detale podwozia i wózków. Natomiast czoło było takie samo od początku. I niedawno stwierdziłem, że zbuduję drugiego, będzie to tym razem EN71. Pierwszy zostaje taki jak jest, bo mam wielki sentyment do niego. A nowego zrobię już inaczej. Ściany pudła pod oknami, nie będą niebieskie a dk blue - ciemno niebieskie/granatowe. Natomiast pas z oknami zostanie żółty (wiadomo stare ramki okienne i szybki kolejowe), nie mogło być inaczej:cool: Oraz fakt, że to nadal klasyczne malowanie tego EZT.
Już słyszałem od Kolegów: "Aaaa budujesz drugiego, bo Ty musisz mieć parzyście":ROFL: Nie, to nie ten powód. Po prostu modeli klasycznego "Kibla", trój-członowego. Jest już (z moim- pierwszym) ze 3 wersje, które jeżdżą i chyba jeszcze z dwoma lub trzema się spotkałem w Internetach. Natomiast cztero-członowego, chyba jeszcze nie ma. Więc postanowiłem, że sobie zrobię;) Oczywiście doświadczenie, o którym wspomniałem wcześniej jak i nowe klocki, dają za równo nowe możliwości (np inne malowanie) ale też czasem coś trzeba poskładać np z 3 lub 4 elementów, bo w danym kolorku potrzebny klocek nie występuje, a bez niego nie da rady.

Tak czy inaczej robię. I mam nadzieję, że skończę szybciej niż za 10 miesięcy jak to miało miejsce przy 1803:cool:

EN71.jpg

POZdrawiam;)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.124 0 0
Nareszcie coś skończyłem:cool:

Model SU46 029 już gotowy. Oczywiście w stosunku do oryginału jest kilka różnic:rolleyes: Ale nieskromnie powiem, jestem zadowolony:D
Model ma całkiem od nowa zbudowane czoła. Niestety klocki, których użyłem do zrobienia reflektorów musiałem zmodyfikować. Modyfikacja polega na tym, iż je okleiłem. Górne jak już wspomniałem wcześniej, naklejkami z arkusza do Aston Martina. Natomiast dolne to najzwyklejsza wycinanka samoprzylepna kupiona w sklepie papierniczym. Kolor nieco się odcina ale tak to musi zostać, do momentu kiedy znajdę coś 1do1o_O.

Druga sztuka z nr 007 jeszcze na warsztacie. Mam nadzieję, że na wyszkowską imprezę się wyrobię.

SU46 029 1.jpg SU46 029 2.jpg SU46 029 3.jpg

POZdrawiam;)
 
OP
OP
Pyrus86

Pyrus86

Znany użytkownik
SMK Katowice
Reakcje
1.124 0 0
Dziś tak troszkę temat z innej beczki...

Jak wiadomo, kiedyś (dokładnie w 2017 roku) pokazałem model z klocków LEGO, kultowego EN57 w tradycyjnym malowaniu, żółto-niebieskim. A od wczoraj w sieci, a przynajmniej na fejskukowych grupach widzię takie cośo_O:love::
1.jpg 2.jpg
Pewien Gość (Michał Krasiejko) wytatuował sobie to. Fan klocków LEGO oraz m.in właśnie kultowego "Kibla". Jak mówi, gdy tylko zobaczył fotki mojego modelu od razy miał pomysł na tatuaż, który kiedyś sobie zrobi z tym motywem. No i stało się. Inspiracją było to foto:
24079216368_7c56147b17_w.jpg
Tatuaż jeszcze nie jest skończony, jednak moim zdaniem już wygląda dobrze. A fakt iż przedstawia mój model, jakąś jego część jest dla mnie osobiście mega miłym zaskoczeniem.
No muszę stwierdzić, że chyba naprawdę dobrze go zrobiłem, bardzo dobrze. Skoro Ktoś decyduje się na to, aby sobie go wytatuowaćo_O
 

Podobne wątki