• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Leśny łuk

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
#1
Od jakiegoś czasu (dość długiego) nosiłem się z zamiarem budowy swojego modułu. Oczywiście pierwsze o czym pomyślałem to "hurr, durr... musi być stacja". Może i będzie... ale kiedyś, nie tym razem :)

Zastanawiałem się nad dwoma rzeczami - jakich modułów jest mało na imprezach i co mi się wizualnie najbardziej podoba w realnym ruchu kolejowym. Dość szybko wypłynęły hasła "las" i "łuk". Uwielbiam patrzeć na przejazd pociągu przez las a już w szczególności na łuku gdzie najpierw go słychać a potem powoli wyłania się zza drzew. Zalesionych modułów na żywo, czy to na zdjęciach z imprez (i mam na myśli gęsto zalesione) widziałem niewiele.

Myśląc nad skrzynkami miałem przed oczyma wyżej wspomniany obraz - pociąg wyłaniający się zza zalesionego wzniesienia, sunący powoli po torach, otoczony lasem. Jako, że stolarz i projektant ze mnie żaden to poprosiłem o przelanie tej mojej wizji w projekt profesjonalistę (polecam PIKART - do znalezienia na facebooku a i tu na forum jest gdzieś wątek ze skrzynkami).

W tym tygodniu przyszły do mnie elementy skrzynek. Wczoraj udało mi się je poskręcać i posklejać i po wstępnym ułożeniu wygląda to dokładnie tak jak sobie wyobrażałem.

Moduł składa się z 4 skrzynek. Z obu stron zakończony jest profilem F96. Promień łuku to 2000mm.

Szykuję się na wiele godzin zabawy (czyt. dłubania przy module :)).

IMG_20210821_174421.jpg IMG_20210821_164636.jpg IMG_20210821_164632.jpg
IMG_20210821_164609.jpg

Następny etap - modelowanie terenu. Czas zacząć poszukiwania styroduru do kupienia online (temat nie jest oczywisty jak pierwotnie myślałem bo rodzajów styroduru jest mnóstwo a pytanie "który będzie odpowiedni?" nadal bez odpowiedzi).
 

Darth Maul

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
349 1 0
#2
Ja kupuję na składzie budowlanym styrodur do izolacji fundamentów. Są różne grubość, więc powinieneś znaleźć coś dla siebie. Dodam, że nie musisz kupować całej paczki tylko na arkusze można. Jest to lepszy materiał niż styropian.
 
OP
OP
rafald

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
#5
@Dominik przechyłka jest w planie - będę z nią eksperymentował po ukształtowaniu terenu bawiąc się w podkładanie pasków papieru / kartonu i sprawdzając efekt wizualny. Wydaje mi się, że 0,5mm wystarczy ale muszę zobaczyć jak to będzie wyglądać. Krzywych przejściowych nie ma bo dla mnie przy takim łuku jak bym nie spoglądał to różnica z krzywymi i bez jest dla mnie marginalna (wiem, że narażę się tym stwierdzeniem niektórym forumowym kolegom) a wyznaczanie problematyczne. Jeszcze na etapie planowania modułu oglądałem niezliczone ilości modułów z łukami i albo krzywych przejściowych na nich nie ma albo jeżeli są to ja ich nie widzę (jest oczywiście kilka wyjątków ale policzyć je mogę na palcach jednej dłoni).

Jeżeli chodzi o styrodur to czekam na dostawę (3m2, 10cm). Wystarczy ze sporym zapasem.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.650 133 3
#6
Prawda brakuje łuków. W ciągu następnego roku powstanie kółko na 2T r=3500. Co do krzywych przejściowych tak o ile np takie 45st czy 90 st będzie stanowiło całość. Jeżeli każdy kawałek ciastka może być wykorzystany osobno to robi się mały problem. Zobaczymy jak to wyjdzie. Ale super że budujesz właśnie skrzynki na łuku ;)
 
OP
OP
rafald

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
#7
Rzeźbienie terenu już w końcowej fazie. Wrzucam zdjęcia pierwszej skrzynki po przyklejeniu ręczników papierowych na styrodur. Skrzynka grzecznie stoi w rogu i schnie :) Idzie to powoli ale tak po prawdzie nigdzie mi się nie spieszy.

IMG_20210918_084950.jpg IMG_20210918_085004.jpg
 
OP
OP
rafald

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
#12
Zbliżam się powoli do momentu układania torów. Do tej pory na dioramach imitowałem łączenie torów łącząc ze sobą sąsiednie podkłady, nacinając główkę szyny i przyklejając imitacje łubków (poniżej zdjęcie obrazujące o czym piszę).

Screenshot from 2021-10-01 10-30-45.png


Podobnie chciałem zrobić na module ale jak się głębiej nad tym zastanowiłem to już wiem, że imitację łubków należy w takim przypadku odrzucić. Wyglądałoby to dziwnie gdyby na części łączeń (tych na środku skrzynki) łubki były a na części (tych na frontach skrzynek) już nie. Zastanawiałem się też czy nie zrezygnować całkiem z imitacji łączeń tak jak jest na sporej części modułów ale jednak nie - będą i ograniczą się do nacinania główki szyny i łączenia podkładów.

Kolejna kwestia jaka mnie trapi to długość toru między wyżej wspomnianymi imitacjami łączeń. W rzeczywistości tor taki miałby zapewne 25m lub 30m. W skali H0 daje to około 29cm i 34cm. Dostosowując to do długości skrzynek musiałbym imitować łączenia co mniej więcej 26cm (3 odcinki) lub 39cm (2 odcinki) tak aby zaczynały się i kończyły na frontach. Skłaniam się bardziej ku opcji 26cm odcinków.

I teraz pytania do Was koledzy. Czy to co piszę ma sens? Jak macie to rozwiązane u siebie na modułach? Imitujecie łączenia czy nie? Jeżeli tak to co ile cm?
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
#13
I teraz pytania do Was koledzy. Czy to co piszę ma sens? Jak macie to rozwiązane u siebie na modułach? Imitujecie łączenia czy nie? Jeżeli tak to co ile cm?
Ja na swoich modułach w TT wykonałem imitacje łączeń podpartych. Też się głowiłem, jak je rozplanować, bo na surowych skrzynkach bardzo wyraźnie widać było wszelkie zaburzenia powtarzalności. Ale na szczęście po obsypaniu tłuczniem, spatynowaniu szyn i podkładów oraz obsadzeniu zielenią okolic toru okazało się, że łączenia stały się niemal niewidocznie. Stanowią teraz dyskretny smaczek widoczny tylko z niewielkiej odległości. Z większej odległości trudno je wypatrzeć, szczególnie że niektóre z nich przesłaniają np. drzewa.

U mnie oczywiście (z racji skali) łubek nie ma. Ale jeśli zdecydujesz się robić je w H0, to myślę, że spokojnie możesz zaniedbać problem ich braku na łączeniach modułów - z powodów, o których pisałem wyżej.
 
OP
OP
rafald

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
#14
Ostatnia skrzynka schnie a ja zacząłem szukać najlepszego sposobu na "zaiglenie" sosen. Zrobiłem testowe drzewko z patyczka od szaszłyka, żeby nie zmarnować jednego ze skręconych z drutu (trochę czasu takie kręcenie zajmuje). Do gałęzi przykleiłem drobne kawałki bardzo rozciągniętego i przerzedzonego Polyfiber od Woodland Scenics. Ma on imitować małe gałązki. Pomalowałem sprayem (pierwszy lepszy brązowy, który miałem pod ręką). Otrzymałem coś takiego:

IMG_20211005_201341.jpg

Następnie spryskałem fragment gałęzi klejem w sprayu UHU i przy użyciu elektrosadzarki posypałem trawą 1mm. Podobnie zrobiłem z fragmentem innej gałęzi ale tym razem zamiast kleju użyłem lakieru Renesans. Tutaj efekt był moim zdaniem lepszy. Klej nakłada się o wiele trudniej (żeby nie powstały "gluty"). Trawka jakiej użyłem była kupiona właśnie z myślą o sosnach ale wygląda zupełnie inaczej w rzeczywistości niż na monitorze więc docelowo będę musiał użyć innej. Efekt jaki osiągnąłem prezentuje się następująco:

IMG_20211005_203429.jpg IMG_20211005_203416.jpg IMG_20211005_203405.jpg IMG_20211005_203343.jpg IMG_20211005_203339.jpg

I na mojej dioramce do drzew:

IMG_20211005_204006.jpg IMG_20211005_204000.jpg IMG_20211005_203959.jpg

Myślę, że jest jeszcze sporo do dopracowania w tej technice ale jest to kierunek, w którym warto iść.
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.474 17 0
#15
tym razem zamiast kleju użyłem lakieru Renesans. Tutaj efekt był moim zdaniem lepszy. Klej nakłada się o wiele trudniej (żeby nie powstały "gluty")
Renesansu musisz używać delikatnie - trzeba spryskać taką ilością, aby nie był widoczny na gałązkach. Gdy gałązki są takie mleczne od kleju - jest go zbyt dużo. Co do innych działań - zerknij Tutaj :)
 
OP
OP
rafald

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
#16
@Paweł.W-wa widziałem ten tutorial i to właśnie po zapoznaniu się z nim pomyślałem o użyciu Polyfiber. Tam co prawda użyty jest jakiś filtr ale nie miałem niczego takie pod ręką. Może poszukam czegoś takie w ogrodniczym bo jest nieco grubsze od Polyfiber i wygląda trochę lepiej. Na ten moment muszę dobrać odpowiedni kolor trawki na igły i sprawdzić czy nie lepiej przeskalować trochę i użyć 2mm zamiast 1mm. Mam też w planie sprawdzić jak by to wyglądało gdybym użył trawki zamiast Polyfiber (tak jak chyba robi Joris Charbonnier np. tutaj https://www.facebook.com/photo/?fbid=4095334037183103&set=a.720707721312435).
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.474 17 0
#17
Moim zdaniem jeśli użyć trawki to naprawdę delikatnej - chodzi o grubość włókien. Produkt Woodlanda wydaje mi się fajny, trzeba go jednak pociąć na krótsze odcinki (tak jak w linku). Raczej nie skłaniałbym się do czegoś cieńszego - delikatność jest tutaj atutem. Używając trawki 1 lub 2 mm staraj się jej "sypnąć" niezbyt obficie - tak, aby był tylko "cień zieloności". Resztę uzupełnić można drobniutką posypką gąbkową sypaną tak jak w tym tutorialu. Ale tak jak jest napisane - lepiej mniej niż więcej. Z pewnością - patrząc po Twoich pracach - znajdziesz i wypracujesz sobie swój własny sposób i technikę (y).
 
OP
OP
rafald

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
#19
Tknęło mnie coś po tym co napisał kolega @Paweł.W-wa i postanowiłem na szybko zobaczyć jak sosna będzie wyglądać uzupełniona posypką gąbkową. Wypróbowałem 2 - Heki 1613 (ciemniejsza) i Heki 1612 (jaśniejsza) i muszę przyznać, że wygląda to całkiem ok. Pojawił się też pomysł jak można inaczej podejść do tematu "iglenia" sosny ale o tym napiszę jak wypróbuję. Co innego jednak mnie zaskoczyło - kolor. Cały czas szukałem koloru dla igliwia i próbowałem różnego rodzaju ciemne trawki ale być może to błąd. Igliwie sosny, gdy patrzy się na nią z dołu wydaje się bardzo ciemne ale to może być efekt kontrastu z jasnym niebem. Inaczej wygląda to na zdjęciach z góry. Wydaje mi się, że powinienem tak na prawdę spróbować wykonać igliwie z mniej ciemnych trawek tak jak moim zdaniem lepiej wygląda jaśniejsza posypka gąbkowa.

IMG_20211006_112237.jpg IMG_20211006_112250.jpg
 
OP
OP
rafald

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
#20
Przyszedł czas na kładzenie toru. Wczoraj pracowałem nad przechyłką toru. Jej maksymalna wartość to 0,8mm. Powiem szczerze, że jak nie popatrzę od strony czoła skrzynki, na wysokości toru, to w zasadzie jej nie widzę ale powinna być więc jest.
IMG_20211019_204426.jpg IMG_20211019_204439.jpg
Próbowałem też lutowania przewodów do szyn na testowym kawałku toru i w zasadzie wychodzi to dobrze tak więc niebawem czeka mnie zabawa w elektrykę na pierwszej skrzynce. Przewody, gniazda i wtyki bananowe już czekają :)
 

Podobne wątki