• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Lampy na słupie betonowym Kluba

Oskar

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam,

Zakupiłem 8 lamp na słupach betonowych. Wysoka jakość wykonania słupa oraz klosza bardzo mi się podoba. Natomiast jestem totalnie zaskoczony świecącymi drutami doprowadzającymi prąd.

Zastanawiam się jak je ukryć? Są one w mało szczęśliwym miejscu bowiem przysłaniają otwory w słupie - które są sednem tego modelu. W dodatku w rzeczywistości nawet jak po takim słupie przewody schodziły w dół - to raczej po stronie "pełnej" (o ile mnie pamięć nie myli).

Zastanawiam się czy nie pomalować całości areografem i emalią humbrol numer 64? Powinno to rozwiązać problem "świecenia się" - boję się natomiast tego że lakier trochę pomniejszy otwory w słupie.

Alternatywnie można by przenieść kable na "plecy" słupa - ale na ich równe przyklejenie potem nie ma co liczyć ...

Jakieś pomysły? W drewnianym modelu wystarczyło te przewody spatynować na czarno, ale tam były częściowo w schowane w drewnie i mniej widoczne.

Trochę boli bo całość kosztowała ponad 200 złotych :(

Pozdrawiam,
Oskar

....
 

Załączniki

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.517 33 3
#2
Też mam te rewelacyjne lampy. Drut pomalowałem szarą farbą... emulsyjną (ściślej: biała farba+ czarny barwnik do uzyskania szarego koloru betonu) i wygląda to bardzo dobrze. Aha, na razie (a może "na zawsze") nie zajmowałem się takim drobiazgiem jak malowanie drutu OD ŚRODKA otworu w słupie; i tak tego drutu prawie nie widać. Nie chce mi się teraz sięgać po lampy, bo mam schowane, ale jak dla mnie takie malowanie wystarczy.
 
OP
OP
Oskar

Oskar

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
TT88 napisał(a):
Jeżeli tylko masz dobry aerograf i potrafisz się nim precyzyjnie posługiwać, to nie widzę w tym przesady. :D
Areograf mam najtańszy z możliwych - ale umiem się tym posługiwać. Jak kupie farbę to pomaluje 1 słup na próbe.
 

eSeL

Znany użytkownik
Reakcje
24 0 0
#11
Oskar napisał(a):
Są przyklejone tylko na końcu, z tej rurki na której jest zamontowany klosz wychodzą luźno, tak mi się przynajmniej wydaje.
Podłóż zatem celofan albo folię do rzutników pod kable a na słup i przejedź te pierwsze mazakiem do znakowania stali lub markerem do płyt CD (z miękką końcówką ). Przewody są powlekane więc powinny chwycić tusz z mazaków. Będą czarne jak w orginale. Na wszelki wypadek najpierw zrób próbę oczywiście.
Jeśli wolisz farby też łatwo osłonisz przed nimi słup taśmą, folią etc. separując kable.
To tak na mój gust.
PS Takie przeprowadzenie przewodów jak w tym modelu latarni jest jak najbardziej poprawne - przy zasilaniu oświetlenia ulicznego linią podziemną tak dopraowadza się napięcie do latarni. Nie wyklucza to, że na słupach prowadzona jest także linia nadziemna innego przeznaczenia czy linia telefoniczna.
 
OP
OP
Oskar

Oskar

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Pomogło :) a wysiłek jest minimalny - biorąc pod uwagę że słupy i tak będe patynować oraz utrwalać fixer sprayem efekt końcowy powinien być zadowalający. Patynować na razie nie będę bo nie wiem w jak brudnej okolicy te słupy będą stały :eek:
 

Załączniki

patryk70

Aktywny użytkownik
Reakcje
119 0 0
#15
Oskar napisał(a):
Natomiast jestem totalnie zaskoczony świecącymi drutami doprowadzającymi prąd. Zastanawiam się jak je ukryć? Są one w mało szczęśliwym miejscu bowiem przysłaniają otwory w słupie - które są sednem tego modelu. W dodatku w rzeczywistości nawet jak po takim słupie przewody schodziły w dół - to raczej po stronie "pełnej" (o ile mnie pamięć nie myli).
Przewód prowadzony od ziemi do oprawy wzdłuż słupa po stronie otworów, jest jak najbardziej prawidłowy. W ten sposób zasilane są lampy, kiedy nie ma możliwości doprowadzenia zasilania na izolatory linią napowietrzną lub została ona zlikwidowana rzecz zasilania ziemnego. Nie ma więc potrzeby ukrywania czy kamuflowania. Należałoby raczej wnieś drobne poprawki, pomalowanie na czarno przewodu ( jak to zostało już sugerowane w tym wątku) oraz dołożenie bardzo istotnego elementu jakim jest rura metalowa lub plastikowa wkopywana w ziemię. W skali H0 powinna to być rurka mosiężna lub stalowa o maksymalnym przekroju 0,5mm pomalowana na czarno. Długość takiej rurki to 53mm. Przyjmując, że słup p.Kluby ma prawidłowe wymiary, rurka powinna brać swój początek od początku czwartego otworu licząc od ziemi (części słupa wkopywanego), a kończyć się wraz z tą częścią słupa. Przez w/w rurkę należy przewlec przewody zasilające model. Jak do tej pory, jedynym producentem modeli, który prawidłowo wykonuje tego typu zasilanie jest OMKIA. Choć do pełni szczęścia brakuje mi w ich modelu jeszcze dwóch uchwytów, symetrycznie przytrzymujących omawianą tutaj rurę. 8)
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
O
Buduję makietę 28
Buduję makietę 2
Buduję makietę 6

Podobne wątki