• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Lakier matowy

Kingjuljan

Aktywny użytkownik
Reakcje
440 1 0
#1
Witam kolegów, otóż spotkałem się z niecodziennym problemem. Praktycznie gotowy model chciałem zabezpieczyć lakierem matowym, miałem z tym już kiedyś problem i jeden z kolegów polecił mi specyfik marki Vallejo numer 70.520 i wyszło elegancko, zmatowił nawet wcześniejszą warstwę lakieru błyszczącego.
I wczoraj pojawił się problem, lakier dobrze wymieszany, nałożony aerografem na model się świeci jak pewna część ciała psa. Jak temu zaradzić, aktualnie mam dwa budynki tak skopane.
Na zdjęciach przedstawiam stan ponad dobę po malowaniu:
IMG_20211018_211402.jpg IMG_20211018_211517.jpg
Czy powodem może być dodanie do lakieru niewielkiej ilości rozpuszczalnika 70.524?
 
OP
OP
Kingjuljan

Kingjuljan

Aktywny użytkownik
Reakcje
440 1 0
#2
Podjąłem kolejną próbę zmatowienia powierzchni. Tym razem podszedłem do tematu jak należy, gdyż pośpiech nie jest dobrym doradcą w tej branży. Błąd był bardzo prosty, za dużo lakieru na raz. Udało się poprawić.
IMG_20211023_105107.jpg IMG_20211024_142746.jpg
Młodzi adepci, nie popełniajcie mojego błędu. Lepiej więcej warstw, a cieńsze.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#5
widzisz, specyfikami vallejo malujemy cieńkimi smugami nieraz 3-5 warstw, ale dopiero jak poprzednie wyschną. Jak za grubo na raz położysz zawsze wyjdzie satyna w najlepszym wypadku. Bywa, że zrobisz skórkę pomarańczy albo w ogóle jakąś masakrę. Nie malowałem wiele innymi farbami, bo Vallejo od początku jakoś mi najbardziej pasuje, ale też przechodziłem przez te problemy.
Alek - mi nie zatyka dyszy 0.2mm więc albo masz brudną dyszę, albo jakieś farfocle w lakierze, co się zdarza jak poleży długo w sklepie. Ostatnio pokazałem co zostało na sitku po odcedzeniu białego podkładu vallejo, który robił problemy, podczas gdy czarny śmigał jak należy. Po przelaniu przez sitko do farb i biały zaczął ładnie pracować.
 
Reakcje
43 4 0
#8
Dobrą alternatywą dla Vallejo jest w tym przypadku lakier Microscale : https://www.mojehobby.pl/products/MI-3-Micro-Coat-Flat.html Od lat używam do końcowego werniksowania modeli plastykowych tych lakierów. Podstawa to prawidłowe rozcieńczenie ( w tym przypadku woda ewentualnie alkohol izopropylowy), dobór odpowiedniego ciśnienia i malowanie cieniutkimi, transparentnymi warstwami. Niektóre rodzaje farb akrylowych wymagają też stosowania opóźniacza (retardera) co pozwala malować w dłuższych sesjach bez zjawiska zasychania farby na końcówce iglicy aerografu.