• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ladies and Gentleman.... PODJAZD SPIRALNY :D

OscarVictor

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Chciałbym stworzyć sobie taki ów podjazd spiralny.
I tak, wszystko elegancko, wyciąłem sobie taki pierścień z względnie cienkiej sklejki, próbuje to wygiąć, i... i nic. :| Próbowałem jakimiś deskami po bokach, czy coś, ale to na nic. Myślałem nad jakimiś długimi śrubami, ale nie wiem. Czy ktoś robił taki podjazd? Jakieś koncepcje?
Pzdr.
Oskar
 

Załączniki

OP
OP
O

OscarVictor

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Dzięki :)
No właśnie o coś takiego mi chodzi, tylko cały czas się boje, że to będzie się wyginać nie tak jak trzeba :|
PS: Gdzie moje dobre maniery... Witam wszystkich :]
 

ministerek

Aktywny użytkownik
Reakcje
270 10 2
#7
Miałem okazję budować taki podjazd z gotowych (zakupionych) elementów - drogich zresztą jak i z elementów wycinanych wyrzynarką, na wzór oryginalnych. W każdym przypadku łuk dzielony jest na segmenty po 1/8 koła (45 stopni). Łączenie następuje na słupkach podpierających. Pozwala to na dość dobrą regulację całego łuku.
 
OP
OP
O

OscarVictor

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
"Miałem okazję budować taki podjazd z gotowych (zakupionych) elementów - drogich zresztą jak i z elementów wycinanych wyrzynarką, na wzór oryginalnych."

A z jakiego materiału??? Płyta pilśniowa, sklejka???
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.949 24 8
#10
Wiem, ze ta dyskusja na temat podjadu ma juz kilka lat(n), ale jestem wlasnie na tym etapie. Licze, ze moze ktos sie jeszcze odezwie. Jaka byla srednica tych podjazdow oraz jaki promien torow? Wszelkie info beda dla mnie bardzo przydatne.
 
Reakcje
421 3 0
#11
Średnica podjazdów taka jaki promień zewnętrznych torów plus kilka centymetrów i razy 2. Pewnie Cię interesuje jaki promień torów? Im większy tym lepiej dla podjeżdżającego taboru. Mniejsze opory toczenia i łagodniejszy podjazd. A ile miejsca masz to ty wiesz najlepiej.
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.949 24 8
#12
Tak sie domyslalem, ale chyba naiwnie liczylem na to, ze bede mogl tez uzyc torow o promieniu R1? Bardzo by mi to pasowalo wlasnie ze wzgledu na przeznaczone miejsce. Potrzebuje podjazdy, ale miejsca jest ile jest, czyli jak zwykle za malo :(
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.913 111 7
#13
Witam, sam sobie takie cos skombinowalem. Jednak moje zalorzenie bylo takie ze skoro pociagi beda jezdzily na okolo pokoju, to ta spirala bedzie w odwrotnym kierunku w celu rownomiernego zcierania obreczy w taborze. Tak jak inni koledzy tu pisali, najlepiej zastosowac mozliwie najwiekszy promien luku, nie Chcesz azeby Ci cos na tym wypadlo. Wiekszosc takich serpentyn jest schowana i trudno jest z powrotem postawic wykolejony tabor. U mnie jest jeszcze dodatkowa trakcja elektryczna. Ja to wycinalem ze sklejki czesciami i zlozylem to tak zeby najostrzejsza czesc luku byla w srodku, a na koncach kola zeby lagodnie zakret przechodzil do reszty szlaku. Jaki luk? Ja bym zaczal od tego, jesli Planujesz operowac parowozy to Wybierz taki luk jaki pozwoli na swobodne przechodzenie parowozu z piecioma osiami wiazanymi;) Druga rzecz to nie lacz segmentow luku na podporach, zmiany temperatury spowoduja wyginanie sie segmentow i w rezultacie pokrzywione tory. Zaprojektoj tak aby podparcia byly pomiedzy laczeniami. Pozdrawiam i witam na forum:)
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.949 24 8
#15
Dziekuje za porady, bo juz myslalem ze nikogo nie ma? :eek:. Na szczescie sie mylilem i forum coraz bardziej zaczyna mi sie podobac. Zbudowalem taka spirale z laczonych elementow sklejki na dwie linie torow, ale chyba wlasnie tu popelnilem blad uzywajac lukow R1 i R2. Sprobuje jeszcze lekko podregulowac poziomy i zrobie probe z parowozem, ale chyba promen jest zbyt maly, bo ICE i krotki elektrowoz w polowie lekko zwalnialy. sprobuje zaraz zamiescic zdjecie z prosba o ew komentarz. ;)
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.913 111 7
#17
Ladna czysta robota, jednak czy to nie za wazkie? Na jednym zdjeciu tory sa zaraz na brzegu, jesli cos sie wykolei to moze byc zle. Czy sklady dadza rade sie wyminac? Mam nadzieje ze Sprawdzales z najdluzszymi wagonami jakie Planujesz ciagnac;)[DOUBLEPOST=1388445209][/DOUBLEPOST]Ja uzylem flex-track, lutowanie troche zajelo, lecz dalo mi to wieksze mozliwosci w dobieraniu odpowiednich lukow
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.949 24 8
#18
Tory nie sa jeszcze przymocowane tylko lizno polozone dlatego w niektorych miejscach sa przy brzegu. Miedzy torami jest kilka cm miejsca. Co do proby z 2 pociagami, to sluszna uwaga, bo tego nie sprawdzilem. Wszysctko jednak wskazuje na to, ze musze to zrobic od poczatku i zamiast R1 i R2 uzyc R2 i R3, ze wzgledu na to spowolnienie lokomotyw wjezdzjacych na gore. Ze zjazdem nie bylo problemu nawet na pelnej mocy 3 czlonowy ICE dawal sobie bez problemu rade. Mam jeszcze pytanie: czy ew "splaszczenie" promienia przez dodanie odcinka prostego i zrobienie podjazdu w ksztalcie jaja mogloby tu pomoc? Szkoda mi mojej calej pracy i poniesionych kosztow, ale jak trzeba bedzie to przeprojektowac i zmienic, to trzeba.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.913 111 7
#19
Wlasnie o takim "jaju" napisalem wczesniej, u mnie zastosowalem takie cos jak na rampach wjazdowych/zjazdowych na autostradach. Tor ze szlaku wchodzi w lekki luk po czym luk staje sie ciasniejszy w polowie kola, po tem znowu staje sie szerszy gdzie luk przechodzi z powrotem na szlak. Mozesz dodac prosty odcinek lecz nie wiem czy pomoze, poniewaz pociag bedzie wtedy wychodzil na prosta zeby zaraz z powrotem wjechac w luk, wydaje mi sie to troche nie stabilne. Zdjecia jakie podal kolega "Stare tory" przedstawiaja z tego co widze wlasnie to co rekomendowalem, czyli flex tory, personalnie wlasnie takie rekomenduje na ten "heliks".
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#20
W różnych książkach i stronach o modelarstwie wyczytałem że promień torów na takiej spirali nie powinien być mniejszy niż 50 cm
co oznacza że łuki R1 i R2 nie nadaja się do jej zrobienia.:(