• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny L45H Bemo (informacja z AMC Wrocław)

Mafia

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
KSK Wrocław
Reakcje
1.492 19 0
W WMD Piotrków Trybunalski Wąsk., jeszcze za czasów kiedy kolejka normalnie jeździła, pomalowano dwa Lxd2 na kolor zielony. Były to Lxd2-299 i 308. Różniły się między sobą kilkoma drobiazgami, m.in. trochę inaczej pomalowanym pasem (w 308 był cały pomarańczowy). 299 została wysłana na początku lat 90tych do Mławy, gdzie wylądowała odstawiona na bocznym torze. Jakoś koło 1997 roku trafiła do Rogowa, gdzie ostatecznie została złomowana jeszcze za czasów PKP. Lxd2-308 została do końca w Piotrkowie, obsługując m.in. pociągi turystyczne w czasach gdy próbowano reaktywować Piotrkowską KD. Poległa wraz z kolejką i trafiła ostatecznie na złom po słynnym przetargu. Z obu zielonych Lxd2 na model od Bemo nadawała się tylko 299, gdyż miała silnik Maybach, co jest w 100% zgodne z formą L45H od Bemo.

Na zdjęciu Lxd2-299 odstawiona przy lokomotywowni w Rogowie we wrześniu 1999 roku. Zielony kolor wyblakł, brakuje też tabliczek. Foto: Michał Izydorczak
19990930RKD054.jpg


A tu zdjęcie drugiej zielonej Lxd2 z Piotrkowa, Lxd2-308. Ona nie nadawała się na model, gdyż miała zamontowany silnik Henschel, a Bemo nie posiada formy na taką wersję Lxd2. Foto: Michał Izydorczak, zdjęcie ze strony Pawła Cieślara.
Lxd2-308, Piotrkowska KD, foto Michal Izydorczak.jpg
 
Ostatnio edytowane:

JSz

Użytkownik
Reakcje
132 0 0
Maszyna ta w Mławie i Rogowie służyła jako... darmowy magazyn części zamiennych.A co do tabliczek to połowę posiadam ja a drugą w tym fabryczną bo drugiej już niestety już nie było na maszynie,posiada pewien wysoki kolega Z ze stolicy,Mafia będzie wiedział o kogo chodzi.Tabliczki pozyskaliśmy drogą legalną od kolejarzy,poprzez handel wymienny:flaszka za tabliczki.
 
Ostatnio edytowane:

Mafia

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
KSK Wrocław
Reakcje
1.492 19 0
Maszyna ta w Mławie i Rogowie służyła jako...
Witam, witam! Kogo ja tu widzę :). Kopę lat :).
W takim razie możesz potwierdzić, że 299 miała też nietypowo malowane tabliczki z napisem PKP, serią i numerem, czyli żółte litery na czerwonym tle :). I tak też będzie w modelu.
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
Zdaje się, że to były dwa rodzynki. I jako jedyne miały malowanie zgodne ze wzorem PKP. Przez przypadek jak się okazje
 

Mafia

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
KSK Wrocław
Reakcje
1.492 19 0
Tylko te dwie zielone były eksploatowane przez PKP. Była jeszcze trzecia, która stała jako pomnik w jakimś technikum kolejowym w południowo-wschodniej Polsce ( teraz nie pamiętam gdzie, musiałbym zajrzeć w notatki, była też krótka notka o tym w ŚK). Została przekazana z Jędrzejowskiej KD podczas wielkiej likwidacji sieci JKD na początku lat 90-tych i pomalowana przez uczniów szkoły na zielono (o ile pamiętam bez żadnych pasów). Dziś już nie istnieje. Ostatnia pseudo-zielona, to Lxd2-282, przemalowana z czerwonej już jako nieczynna i przygotowana w ten sposób na pomnik w Dynowie pod koniec lat 90-tych. Stanęła tam ze składem zabytkowych wagonów i stała do czasu, aż kolejarze załatwili w jej miejsce parowóz. Kiedy tam trafił, przytargano ją z powrotem do Przeworska. W zasadzie jej kolor nie jest do końca określony, wg mnie to jasno zielony, wg innych niebieski :). W tym malowaniu lokomotywa o własnych siłach nie zrobiła ani kilometra, bo w momencie malowania na ten schemat była już nie sprawna. Potraktujmy więc ją jako ciekawostkę, bez większych zasług dla ruchu na polskich wąskotorówkach.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
Michale, Koledzy dzięki za te informacje. Może nie odbiegnę zbyt daleko od wątku Lxd2-299 jeśli zapytam, czy podczas planowego ruchu pociągów osobowych na kolejce piotrkowskiej eksploatowano również wagony typu 3Aw? Czy był to wyłącznie epizod z lat po zamknięciu ruchu osobowego jak i towarowego. Sam, z roku 1985 zapamiętałem wyłącznie wagony 1Aw. Dzięki za informację.
 

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
Moje pytanie związane jest z modelem Lxd2-251 Bemo. Dotarł do mnie bez bocznych szybek. W poprzednim niebieskim jedna szybka była przyklejona druga w torebce. W tym nie ma wcale. Napisałem do sklepu, ale mail pewnie zaginął w drodze bo nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Czy ktoś kto kupił Lxd2-251 może napisać czy w modelu były boczne szybki?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 1
Wąskotorówka 15
Z
Wąskotorówka 3
Wąskotorówka 5
Wąskotorówka 2

Podobne wątki