• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny L45H Bemo (informacja z AMC Wrocław)

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
Lxd2-278? Fajnie. W 70-80-90-tych latach jeździła na Hrubieszowskiej (najdłużej tam służyła). W kontekście tych wszystkich nowości roku 2015 (nie wspominając o Faur A20DP) martwię się, że mój budżet tego nie wytrzyma... :oops:

Nie wiem jak będzie z tą 'niebieską' wersją, ale w odróżnieniu od pierwszej Lxd2, która się szybko rozeszła, Lxd2-324 nadal jest jeszcze jest dostępna w Świecie Modeli Rybnik.

Lxd2-278:

Karczmiska (1968-1969)
Kazimierza Wielka (1969-1972)
Werbkowice Wąsk. (1972-1982)
Przeworsk Wąsk. (1982-1988)
Werbkowice Wąsk. (1988-1993)
 
Ostatnio edytowane:

Mafia

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
KSK Wrocław
Reakcje
1.492 19 0
No to teraz czas na zieloną Lxd2-299 ( http://www.tabor.wask.pl/egzemplarz.php?&id=50281&foto=926#opzdj) :)) . W normalnym ruchu na PKP używano tylko dwie takie, ale zawsze mi się bardzo podobały. Nietypowe malowanie obie dostały w WMD Piotrków Trybunalski w latach 80-tych. Druga to Lxd2-308, trochę inaczej pomalowana, ale mająca już silnik Henschla, a na taką wersję Bemo nie ma na razie formy. Zaś Lxd2-299 to niemal to samo co Lxd2-324, ale oczywiście w innym kolorze. Kto wie, może też się doczekamy :)
 

Mafia

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
KSK Wrocław
Reakcje
1.492 19 0
Tak jak zasugerował Gethvar, Lxd2-294 ze zdjęcia była czerwona i po prostu wyblakła.

Skoro już o mowa innych malowaniach Lxd2, to przestrzegam przed zbytnią euforią ostatnim malowaniem Lxd2-282. Nietypowa malatura tego egzemplarza została wykonana, kiedy tworzono mini skansen w Dynowie. Nie było tam jeszcze wówczas eksponowanego dziś parowozu Px48, więc kolejarze wymyślili, że do historycznego składu wagonów ustawią jakąś nieczynną wówczas lokomotywę. Wybór padł na tę. Nie wiem czemu wybrano taki schemat, bo z muzealnym malowaniem nie miało to nic wspólnego. Od taka odpustowa fantazja. Kiedy udało się w końcu sprowadzić zimny parowóz, Lxd2-282 zabrano z powrotem do Przeworska. Tak więc jedyny dystans jaki przejechała w tych barwach to odcinek Przeworsk - Dynów, i po jakimś czasie z powrotem. Oczywiście jako nieczynna, na haku za inną Lxd2. Stąd wydanie tej wersji w modelu mija się z celem. W przeciwieństwie do Lxd2-299, która w zieleni jeździła z pociągami na Piotrkowskiej KD :).

Aha, była jeszcze trzecia zielona Lxd2, ale to już historia zupełnie patologiczna :). Kiedy umierała Jędrzejowska KD i cięto na złom kolejne lokomotywy, jedną Lxd2, chyba z kilkoma wagonami, przekazano jakiejś kolejowej szkole na wschodzie Polski. Całość stała wyeksponowana jako ekspozycja taboru dla uczniów. Lokomotywę tę pomalowano w szkole właśnie na zielono, jednak z tego co pamiętam tu nie bawiono się już w żadne drobiazgi jak pasy w innym kolorze. Całość zezłomowano około 10 lat temu. Ot taka ciekawostka.

To teraz bedzie trochę tak jak ze stonkami. Tylko w wersji mniejszej i droższej :)
Mam dwie Lxd2 i starczy. Na Px-a czas!
Ja mam sześć i wciąż mi mało ;). Niestety, jeśli chodzi o "peiksa" to raczej małe szanse, aby seryjny producent na miarę Bemo wypuścił ten model. Pamiętajmy, że z Lxd2 tak naprawdę nam się pofarciło. Nikt by nawet palcem nie kiwnął w kierunku tego modelu, gdyby kilka sztuk L45H nie jeździło w Niemczech i Austrii. Bemo postanowiło zrobić modele niemieckie i tylko przypadkiem wyszło, że da się z tego także sklecić PKP. Kiedyś już o tym pisałem, że Bemo nie planowało nawet wykonania typowo polskiej czołownicy do L45H, chyba więc jest jasne, że tym bardziej nie stworzą specjalnie dla nas całej lokomotywy. Zresztą zobaczcie: samo Bemo nie pokusiło się na ryzyko wykonania modelu w PKP, potrzebny był dodatkowy inwestor w osobie Franka i tylko dzięki niemu oraz tym, którzy mu pomagają we właściwym opracowaniu modelu, mamy dziś Lxd2. Niby było w Reichu kilka Px48, jednak tu prędzej liczyłby na jakiś małoseryjnych producentów, czytaj drogich. Prędzej uwierzę, że Bemo wypuści Lyd2, bo dwie sztuki są obecnie na chodzie za naszą zachodnią granicą, a nie dawno była jeszcze trzecia. Reasumując: cieszmy się tym co jest, bo na razie raczej nie ujrzymy w najbliższej przyszłości innego typu seryjnie produkowanego modelu wąskotorowej lokomotywy PKP.

Na koniec inne ujęcie Lxd2-299. Zdjęcie z 1994 roku, wykonane już po przesłaniu lokomotywy do Mławy. Autor: PioTTr Chyliński
Źródło: http://wedrownosc.flog.pl/wpis/8376258/1330-mlawa-wask-1994#w

 
Ostatnio edytowane:

Mafia

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
KSK Wrocław
Reakcje
1.492 19 0
No to teraz czas na zieloną Lxd2-299 (....)
Jak przeczytałem sobie później swojego posta, to stwierdzam, iż zabrzmiało to trochę tak, jak bym już z przekonaniem pisał, że następna będzie zielona Lxd2-299. Niestety na razie to tylko moje pobożne życzenie, ale kto wie, może sklep schmalspurbedarf.de zrealizuje też taki projekt...

Jeszcze taka ciekawostka: wygląda na to, że cały nakład Lxd2-324 w niemieckim sklepie już się sprzedał: http://schmalspurbedarf.de/2641-diesellokomotive-faur-l45h-als-lxd2-324-pkp-bemo-1020-984.html.
Szybko, myślałem że dłużej im to będzie schodzić. To kolejny dowód na to, że Niemcy mają sentyment do miniatur wąskotorowych PKP. Nic dziwnego, że Frank idzie za ciosem :).
 
Ostatnio edytowane:

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
Bardzo ładne malowanie tej byłej piotrkowskiej (jeśli się nie mylę) lokomotywy. Cieszyłbym się, jeśli Lxd2 wyszłaby w takim malowaniu. Jestem właśnie w trakcie budowy modelu tej Lxd2. Będzie to mieszanka karton+karta telefoniczna. Modelik nie wygląda jeszcze zachęcająco-zagruntowałem go wstępnie na zielono. Obok niej wiśniowa poprzedniczka, którą niedawno skończyłem.
IMG_0386.JPG IMG_0388.JPG
 

Mafia

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
KSK Wrocław
Reakcje
1.492 19 0
Michale, proponuję, abyś prezentował swoje prace w jakimś wątku odnośnie swoich modeli, aby nie zaśmiecać tematu o L45H od Bemo innymi zagadnieniami. Zwłaszcza, gdy pojawią się pytania odnośnie Twoich prac. Tam chętnie i ja coś się zapytam ;).
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
Michale, proponuję, abyś prezentował swoje prace w jakimś wątku odnośnie swoich modeli, aby nie zaśmiecać tematu o L45H od Bemo innymi zagadnieniami. Zwłaszcza, gdy pojawią się pytania odnośnie Twoich prac. Tam chętnie i ja coś się zapytam ;).
Zrobiłem to odruchowo Michale, w chwili słabości ;) do Lxd2. Akurat pracuję dokładnie nad tym zielonym egzemplarzem. Mam sentyment do piotrkowskiej kolejki. Oczywiście, można przenieść ten mój wpis do działu modeli typu "home-made" albo go skasować.
 

Gethvar

Znany użytkownik
Reakcje
229 4 0
Instrukcja po niemiecku i po obrazkowemu, wyjmujesz gniazda sprzęgów, demontujesz czołownice i zdejmujesz obudowę...w mojej tak to się robi w każdym razie...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 1
Wąskotorówka 15
Z
Wąskotorówka 3
Wąskotorówka 5
Wąskotorówka 2

Podobne wątki