• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

kupię diody SMD białe ciepłobiałe z przylutowanymi kabelkami

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#21
Wracając do rzeczy:
CoCu napisał(a):
[...]
Teraz szybciutko sprawdziłem na podstawie zrobionych przeze mnie zdjęć, jaka powinna być średnica reflektora, i wyszło mi że maksymalnie powinno to być 2,5 milimetra. Głębokość już dosyć łatwo wyliczyć na podstawie zamieszczonego przeze mnie zdjęcia, i mnie wyszło że to 1,4 milimetra. [...]
Czy te 2,5mm to ma być maksymalna średnica zewnętrzna czarnej obudowy reflektora, czy szkła reflektora?

Pierwszy prowizoryczny reflektor wykonałem sobie na próbę z kawałka światłowodu o średnicy 3mm, aby "wczuć się" w materiał. :D
Na razie wykonałem większy, bo łatwiej. Do ćwiczeń jako źródło światła użyłem LED-a SMD 0603 "w trupio białym" kolorze, bo taniej. :D

Teraz muszę wybrać docelową średnicę tej lampki, a dokładniej mówiąc jej szybki.

Mam do dyspozycji następujące średnice światłowodów: 2mm, 2,5mm i 3mm, z których mogę ją wykonać.

CoCu prosiłbym o decyzję co do wyboru średnicy.
 

Załączniki

OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#22
A zatem te 2,5 mm to ma być maksymalna średnica zewnętrzna całej (czarnej) obudowy reflektora, nie zaś tylko szkła.

Skoro posiadasz światłowody o średnicach podanych przez Ciebie, to może dobrym wyborem byłby ten mający 2 mm. Wnioskuję to po tym, że jak użyłeś tego 3 milimetrowego do prób, to cały reflektor Ci wyszedł o średnicy ponad 3 milimetrów. A więc zapewne jak teraz użyjesz 2 milimetrowego, to Ci wyjdzie mniej więcej tyle, ile być powinno, czyli około 2,5 mm. Zresztą, jak pisałem na początku, te 2,5 mm, to jest maks, a jak będzie o ułamki milimetra mniej, to też będzie dobrze, a może i nawet lepiej, bo jeszcze bardziej filigranowy. W końcu użyty ma być w modelu wąskotorówki.
Inna sprawa, że widziałem też w oryginale reflektory o jeszcze mniejszej trochę średnicy od tego ukazanego przeze mnie na zdjęciu, w chromowanej obudowie. Prócz tego że jest jeszcze trochę mniejszy i chromowany, to ma też inny kształt obudowy. Poniżej zamieszczam jego zdjęcie, zresztą z tej samej lokomotywki, co zdjęcie z początku wątku. Ten czarny jest na przedzie, a ten chromowany z tyłu.
 

Załączniki

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#23
:D Prace nad miniaturyzacją trwają. Przy kolejnych próbach poprawiam technologię.
Na ostatniej sztuce ćwiczyłem malowanie, ale nie jestem jeszcze z tego zadowolony.
W załączeniu nowe fotki.

Myślę też, że zbliża się chwila podjęcia decyzji co do zakupu tych ciepłych LEDów SMD w obudowie 0603.
Jak na razie najbardziej realny jest zakup z Conrad Electronic. Do wyboru do koloru:
:idea: SMD-LED, SUNNY WHITE, 0603, TYP. 200MCD
:idea: SMD-LED, GOLDEN WHITE, 0603, TYP. 300MCD


PS.
Ten reflektorek jest zrobiony z użyciem światłowodu o średnicy Fi=2mm.
Na zdjęciu wydaje się on trochę większy, ale pewnie z tego powodu, że jest trochę oddalony od miarki, a przy tak małej odległości z jakiej fotografowałem mogą być już zauważalne zniekształcenia perspektywy (bardzo duże obiekty na pierwszym planie i o wiele mniejsze na dalszych planach).
 

Załączniki

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#25
martinezo napisał(a):
...
Walnij "warsztat".
OK. Tylko go trochę dopracuję.
Spróbuję zrobić jakieś fotostory, gdy będę robił wersję finalną.

A co do zalewania, to użyłem kleju cyjanoakrylowego "Kropelka" plus akcelerator (utwardzacz) do klejów cyjanoakrylowych Loctite 7452. Kropelki użyłem, bo akurat skończył mi się inny klej - Loctite 454. Klej 454 bardziej mi się podoba, bo ma konsytsencję żelu i można lepiej nad nim panować. Klej po polaniu akceleratorem momentalnie tężeje. Na koniec poszły jakieś farbki akrylowe. Nie wiem co to jest, bo dopiero co je kupiłem.

To tyle na razie. Spadam na plażę, bo straszny upał. Będę wieczorem. :D
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#28
No to Kolegów pocieszę. Myślałem, że ta ciepła woda w Bałtyku będzie do końca lata, ale...
ostatnio nieźle wiało z kierunku wsodniego i napędziło nam lodowatej wody. A dwa dni temu było tak cieplutko.
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#29
Ale reflektorki zaczynają wyglądać coraz lepiej. Średnica już lepsza niż wcześniej, jeszcze tylko głębokość za duża.
Ale zapowiada się efekt finalny miodnie.
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#30
CoCu napisał(a):
... Średnica już lepsza niż wcześniej, jeszcze tylko głębokość za duża.
Tak, wiem o tym i w następnym to poprawię. Mogę jeszcze przecienić plaster wycięty ze światłowodu (szybkę), no i muszę uważać aby nie nawalić tam od tyłu tyle kleju, a i z malowaniem bardziej oszczędniej, co by za grubo nie wyszło.

Powoli robi się to takie małe, że już niedługo trudno będzie to trzymać. :D
Następne zabawy z reflektorkiem rozpocznę w poniedziałek wieczorkiem, bo muszę skombinować jeszcze trochę nowych materiałów.
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#31
Spoczko. Mnie się z tym na razie nie spieszy, więc lepiej by twało to dłużej, ale i efekt był lepszy, niż żeby było szybko, a byle jak.
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#32
Tak a propos LED-ów, to przypomniało mi się, że Blue jeszcze coś wspominał...
Blue napisał(a):
Poszukaj sklepu "ledbaron" na niemieckim ebay.
Wielkie dzięki Blue, ale wybór!
Są tam LEDy Super Golden White w obudowach 0603, a Sunny White nawet w obudowach 0402!
:D :D :D eBay - Shop LED :D :D :D

PS. Wysłałem już do nich maila z zapytaniem o koszty wysyłki do Polski.
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#35
:D Kolejne próby i jestem coraz bliżej docelowej postaci i wymiarów reflektorka.
Powoli dochodzę też do granic możliwości wykonania. Tym razem przecieniłem szybkę (plaster wycięty ze światłowodu) do 0,7mm. Teraz już wiem, że aby osiągnąć końcowy wymiar głębokości reflektorka równy około 1,4mm, to muszę zastosować jeszcze mniejszy LED. LEDy o obudowie 0603, na których obecnie ćwiczę, są już za wysokie, bo mają około 0,8mm wysokości. Wtedy: 0,7mm (szybki) + 0,8mm (wysokości LEDa) + 0,1 (warstwy kleju i farby) = 1,6mm, czyli za dużo. Dodatkowo z tyłu reflektorka wystają mi z zalewy narożniki LEDa, których nie da się ukryć.

:idea: Na szczęście, dzięki podpowiedzi kolegi Blue, mamy do dyspozycji LEDy SMD w obudowie 0402 o wysokości około 0,5mm i to mi pasuje, bo: 0,7mm + 0,5mm + 0,2mm = 1,4mm.
:idea: Myślę, że docelowo dobrym wyborem będzie następujący LED z przylutowanymi przewodami:
eBay: 10x LED 0402 SUNNY WHITE WEISS Lok Laterne Licht Birne
 

Załączniki

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#37
No to małe info nt. pierwszysch prób z LEDami od ledbarona (z eBay). :D

Wykonałem już z ich zastosowaniem pierwsze próbne reflektorki: jeden "większy", czyli o średnicy do 2,5mm i drugi minjeszy czyli o średnicy poniżej 2mm. Chyba są niezłe, choć z tego pierwszego nie jestem jeszcze do końca zadowolony, bo się na początku machnąłem z grubością wycinanego plastra światłowodu, i później w końcowej fazie montażu musiałem go jeszcze ręcznie doszlifowywać. Stąd też niezbyt idealna jego płaszczyzna czołowa i drobne niedociagnięcia. :oops:

Uwaga co do koloru światła: Zastosowane LEDy świecą w kolorze ciepłym białym, a dokładniej w odcieniu tzw. słonecznym, czyli jak bardzo jasny halogen. Te z odcieniem "starej żarówki", czyli Golden lub Super Golden White nie były jeszcze dostępne w tych miniaturowych obudowach. Na zdjęciach wyszedł mi trochę inny kolor światła, tj. prawie biały, ale w rzeczywistości (widziany gołym okiem) jest on nieco bardziej przyjemny, czyli ciepły. Przy fotografowaniu trudno było mi ustawić taki balans bieli, aby wyszło jak trzeba, więc w końcu machnąłem na to ręką.

Najnowsze fotki w załączeniu. Pokazałem na nich dwa reflektorki. W obu wykonałem wewnętrzną warstwę odbijającą światło malując je najpierw białą farbą. Białą, a nie srebrną choć i taką też mam, bo zauwazyłem, że przy tej skali lepiej odbija światło biały niż srebrny, który jak sprawdziłem wydawał mi się trochę za ciemny.
Ten mniejszy ma imitację chromowanej obudowy, którą wykonałem z paska samoprzylepnej folii aluminiowej. Reflektorki te pokazałem przy różnym natężeniu światła, czyli przy różnym natężeniu prądu płynącego przez LEDy.
 

Załączniki

Reakcje
74 0 0
#39
:D Na deser wkleję tu ilustrację z fotkami i z naniesionymi na nie wymiarami większego reflektorka z ostatniej serii produkcyjnej, którą zamówił kolega CoCu.

Większy reflektorek ma następujące wymiary:
- średnicę zewnętrzną reflektora 2,2mm
- wysokość wraz ze stopką 3,0mm
- głębokość około 1,4mm.

Małego już tym razem nie fotografowałem (Jest on podobny do tego z poprzednich fotek.), a ma on następujące wymiary:
- średnicę zewnętrzną reflektora 1,8mm
- wysokość wraz ze stopką 2,1mm
- głębokość około 1,3mm.

Oba typy reflektorków mają wbudowaną diodę LED SMD o obudowie 0402, świecącą ciepłym białym światłem (sunny white).
Do reflektorka doprowadzone są dwa przewody typu drut emaliowany o średnicy 0,1mm i długości 140mm, przy czym katoda (-) jest o około 10mm krótsza.

PS.
Gdyby znaleźli się jeszcze jacyś chętni na te małe cudaki, to można zwrócić się do kolegi CoCu, który będzie miał lekką nadwyżkę, a w przypadku chęci zamówienia trochę innych wykonań lub większej ilości, to raczej bezpośrednio do mnie.
 

Załączniki

OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#40
Przeglądając właśnie korespondencję z kolegą KKL, znalazłem pewną ciekawą rzecz.
Otóż spytałem kiedyś, co oznaczają te numerki LED-ów SMD? Ich wymiary, czy coś innego?
Dostałem wtedy odpowiedź, i pozwolę sobie ją tutaj zamieścić, gdyż może to kiedyś się komuś przydać, kto tego nie wie, jak ja.

KKL napisał(a):
Numerki te, tj. np. 1206, 0805, 0603, 0402, itp. przy elementach SMD oznaczają typ ich obudowy, a dokładniej rzecz ujmując wielkość ich podstawy zakodowaną (nie wprost!) w mils-ach, czyli tysięcznej części cala.
1mil=1/1000inch(cal) => 1mil=1/1000*25,4mm=0,0254mm
innaczej 100mils=2,54mm

W tych numerkach zakodowane są dwa wymiary podstawy obudowy:
np. 1206 - rozbieramy na 12 i 06, co odpowiada 120mils x 060mils, co odpowiada 3,048mm x 1,524mm
np. 0402 - rozbieramy na 04 i 02, co odpowiada 040mils x 020mils, co odpowiada 1,016mm x 0,508mm
Mam nadzieję KKL, że się na mnie za ten cytat z naszej korespondencji nie obrazisz. Ja sam wiadomość z tym usunę, zaś informacja może się jeszcze przydać, więc niech jest tutaj.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 25
Elektryka 18
Elektryka 5
Elektryka 43
Elektryka 34

Podobne wątki