• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

KTO Rosomak 1/35 - irokez46

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.346 47 0
#1
Temat będzie poświęcony moim pojazdom serii Rosomak oraz dioramom do nich. Nie przepadam za wszelkim nowoczesnym sprzętem wojskowym, jednak Rosomak stanowi wyjątek. Jest to dla mnie zdecydowanie najładniejszy pojazd tego typu, więc nie skończy się na jednym modelu.
Nazwa pojazdu wyłoniła się konkursu i pochodzi od jednego z najbardziej walecznych zwierząt na świecie. Sam pojazd bardzo chwalony, zwłaszcza po misji w Afganistanie.
3.jpg
11.jpg
22.jpg


Model firmy IBG ukazał się już kilka lat temu, ale jakoś nie potrafiłem się za niego zabrać. Plus tego jest taki że w tym czasie wyszło do niego trochę fajnych dodatków.
Na początek postanowiłem wykonać dwa wozy z rodzimego podwórka z 1-go Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej wchodzącego w skład 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Nie miałem w planach robić wnętrza, chociaż to z zestawu wygląda bardzo przyzwoicie i na pewno w wersji z Afganistanu już je wykonam.

kto rosomak 001.JPG
kto rosomak 002.JPG
kto rosomak 004.JPG
kto rosomak 005.JPG
kto rosomak 006.JPG
kto rosomak 007.JPG
kto rosomak 010.JPG
kto rosomak 008.JPG
kto rosomak 009.JPG
kto rosomak 012.JPG
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#2
Zapowiada się świetny projekt. Modele już przyciągają oko. Dodatki to jedno, ale i te opony z ugięciem w miejscu styku z podłożem dają kapitalny efekt.
 
OP
OP
Irokez46

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.346 47 0
#3
Zgadza się Maćku koła dają kapitalny efekt i wszędzie gdzie to możliwe staram się wymieniać na żywiczne.
Decyzja zapadła że obydwa moje Rosomaki staną na dioramie. Będzie to scenka gdzie stoją na poboczu drogi. Potrzebne zatem będą samochody cywilne jadące obok a przynajmniej jeden. W skali 1/35 jest z tym problem, ale na szczęście firma Takom jakiś czas temu zrobiła VW T3. Na pakę dam jakieś budowlane graty, betoniarkę itp.
1 001.JPG
1 002.JPG
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#4
Kapitalny ten VW. Mnóstwo szczegółów jak widzę. No ale nie ma się co dziwić, przecież to naprawdę duży model.
 
OP
OP
Irokez46

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.346 47 0
#5
Kolejny Rosiek, który trafił na warsztat to wersja z wieżą OSS-M. Pojazd wykonam w malowaniu z misji w Czadzie, chociaż jeszcze nie wiem czy z literami UN czy może ze znakiem Eufor-u. Do skończenia potrzebuje jeszcze kilka detali, mam nadzieję w na dniach dotrą.


1.jpeg
2.jpg
oss 001.JPG
oss 002.JPG
oss 004.JPG
oss 005.JPG
oss 007.JPG
 
OP
OP
Irokez46

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.346 47 0
#6
Rosomaki uzupełnione o liny holownicze, liny do wyciągarki oraz podstawy anten.
kto 001.JPG
kto 004.JPG
kto 005.JPG


Do pierwszych dwóch potrzebowałem żandarma. Na figurce polskiego żołnierza dorobiłem kamizelkę, jeszcze do ręki dam mu lizaka. Może ktoś jest chętny na wykonanie napisu Żandarmeria Wojskowa na tył kamizelki?
kto 002.JPG
kto 003.JPG


Chociaż Rosomak z Afganistanu leżakuje w pudełku to powoli powstaje do niego podstawka. Ma przedstawiać kawałek bazy.
kto 010.JPG


Toalety przenośnie, które zamówiłem okazały się niewypałem. Niby skala 1/35, ale tak małe że człowiek musiałby się schylać wchodząc do niej. Postanowiłem nieco to zamaskować i wykonałem podstawę, dzięki której toika wydaje się nieco wyższa.
kto 007.JPG
kto 008.JPG


Chociaż wozy jeszcze nie pomalowane to załoga rwie się do walki.:ROFL:

kto 011.JPG
 
OP
OP
Irokez46

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.346 47 0
#7
Dwa kolejne Rosomaki zjechały z warsztatu. Pierwszy to kolejny, trzeci krajowy (mam nadzieję że już ostatni:LOL:).
m1m 008.JPG


Kolejny to wersja opancerzona dodatkowo przez HSW. Po powrocie z Afganistanu zdecydowana większość Rosomaków została przerobiona do standardu krajowego. Sześć sztuk jednak została w takiej postaci jak w Afganistanie. Dodatkowe opancerzenie zachowano, nie zamontowano pędników pływania. Wozy miały stanowić rezerwę i w przypadku jakiegoś konfliktu żeby można było je bez ponownych przeróbek szybko w dane miejsce wysłać. Trzy trafiły do 12 Szczecińskiej Brygady Zmechanizowanej a trzy do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Oba modele będą w łaciatym kamuflażu z 17WBZ. Zakres przeróbek był nie duży. Musiałem usunąć z boków kadłuba mocowania pod stelaże na siatki a w ich miejsce dorobić śruby, dorobić dwie kamery.
rosomak ex afgan (1).jpg
rosomak ex afgan (2).jpg
m1m 002.JPG
m1m 007.JPG
m1m 004.JPG
m1m 006.JPG
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#8
Kolejny świetny model. Ciekaw jestem jak będą wyglądać razem po pomalowaniu.