• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kraków - Olsza - moja nowa okolica

adas

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#1
Witam

Dziś wybrałem się na małe rozeznanie terenu mojej nowej okolicy zamieszkania. Biegnie tędy linia kolejowa - towarowa. Oto link do mapy satelitarnej google: http://maps.google.com/maps?f=q&hl=pl&geocode=&q=Krakow&ie=UTF8&ll=50.07196,19.973252&spn=0.006542,0.014591&t=h&z=16

Na pewno są wśrod Was tacy którzy dokładnie znają historie tego miejsca. Ja tylko mogę się domyślać :) Wszystkich którzy wiedzą coś ciekawego o tym miejscu lub okolicy proszę o opisanie tego w tym wątku :)

Z tego co wiem jest to linia kolejowa towarowa omijająca dworzec główny osobowy z odgałęzieniem do Elektrowni Łęg oraz z odgałęzieniem już nie czynnym do Młynu zlokalizowanego na rogu ulic Jana Pawła II oraz Meissnera.

Cóż można powiedzieć - mnie zainspirowała ta linia i postaram się to odwzorować budując następne skrzynki (moduły).

Oto zdjęcia.
 

Załączniki

Kuba K.

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Również mieszkam niedaleko ale w tamtych okolicach bylem tylko raz czy dwa wiec także dołączam sie do pytania.Może wie ktoś jak jeżdzą składy do EC Łęg.
 

Kuba K.

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
A ten tor do młynu to jest w miejscu blisko Al.Jana Pawła II bo ja już nawet nie pamietam czy to nim kiedyś szedlem. Widziałes tam może odstawioną SM30? Może to było w tym młynie bo ja kompletnie nie mam pojecia jakie tam były/są zakłady.
 
OP
OP
adas

adas

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#5
nie - nie widziałem. Młyn mijam zawsze autem wiec nie ma jak sie patrzyc.
Co do lokalizacji to wszystko się zgadza, miejsce gdzie jest kładka jest niedaleko al. Jana Pawła II. Co do lokomotywy to moze gdzies tam stoi ale tego nie wiem bo dalsza część toru ogrodzona - postaram się tam jednak jakos dostać w najbliższe dni.
 

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#6
Tak, kiedyś stała tam SM30. Ale to dawne czasy. Pamiętam jak byłem dzieckiem (rok 1992-1993) stały jeszcze od strony Jana Pawła Gagsy - tam też kiedyś była bocznica, ale kilka lat temu powstała stacja BP i nie było dojazdu, więc zlikwidowali tory.

Składy do EC jeżdżą od stacji i odbijają w lewo, następnie wiaduktem nad Jana Pawła, koło policji, Plaza, tunel na Nowohuckiej i EC.

Adam: można na teren młynu wejść od strony ul. Wieczystej
 

Kuba K.

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Składy do EC jeżdżą od stacji i odbijają w lewo, następnie wiaduktem nad Jana Pawła, koło policji, Plaza, tunel na Nowohuckiej i EC
Źle ująłem moje pytanie, chodziło mi o to jak często, czy mają jakieś stałe połączenie bo cały dzień czekać mi se nie będzie chciało

Tak, kiedyś stała tam SM30
Stoi nadal albo stała jeszcze pod koniec ubiegłego roku albo na początku tego i to było właśnie gdzieś blisko stacji BP. Nawet w tym albo w przyszłym tygodniu się tam wybiorę
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#8
Rozkład jazdy do Łęgu:
https://213.199.198.211/kwrtrasy/pociag ... 3w+%A3%EAg

SM30 ostatnio jak widziałem to stała za bramą młyna.
Kiedyś sporo tam gruszek z ziarnem było podstawianych.
Teraz okolice młyna tarasowane są na jesieni mnóstwem ciężarówek.
Kiedyś tory do młyna odgałęziały się od "kocmyrzówki" (ślad po tej linii biegnącej wzdłuż al. JPII to asfaltowa ścieżka, oraz stacja Dąbie o ile jej nie rozebrali),
po rozebraniu "kocmyrzówki" dorobiono łącznicę do obwodnicy (tak samo dla Madro itp).
Obwodnicę budowano w czasie i po II WŚ.

Mozna prosic o wymiary tego kozła betonowego?
 
Ł

Łukasz K

Gość
#9
ja za to tam pamiętam lokomotywkę podobną do SM03. Przed budową stacji benzynowej i tego osiedla "z tyłu". Czasem wozili tam 1-2 wagony do młynów.
Oczywiście w latach 1990-1993 był dużo większy ruch. Obecnie myślę, że nie opłaca się im wozić zboża koleją, a dodatkowo dla bezpieczeństwa osób chodzących z osiedla na pobliski przystanek na przeciwko KMP. Ludzie ledwo widzą jadący tramwaj, który ma problemy by przejechać - najlepiej to było widać tuż po otwarciu Galerii Krakowskiej. Ludzie patrzą wychodząc, że autobus stoi...no to biegiem, żeby nie uciekł, a od Politechniki nadjeżdża tramwaj...sam widziałem taką sytuację. Na szczęście motorniczemu udało się wyhamować.
Znane są mi dwa przykłady - 1 z spod galerii i drugi przy Politechnice gdzie młode dziewczyny się wpakowały pod tramwaj: 1 pod Galerią - drugi wóz podobno "wciągnął" młodą dziewczynę i pod Politechniką pechowy #732-733 (obecnie na stanie Tramwajów Śląskich #268+269) potrącił młodą dziewczynę jadąc od strony dworca Towarowego...wbiegła przed samo czoło pierwszego wozu....zapewne po drugiej stronie stał autobus lub inny tramwaj w przeciwnym kierunku....
Skoro ludzie tak utrudniają pracę motorniczym to co dopiero by było na odcinku do młynów, gdzie ruch tuż przed zamknięciem był nie wielki. Ludzie się przyzwyczają, że nic nie jedzie to będą przechodzili, aż pewnego dnia się coś przydarzy....
 

Kuba K.

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Korzystając dzisiaj z przerwy w trakcie zajęc wybrałem sie na jakieś dwie godzinki na szlak przy tejże bocznicy.Nic rewelacyjnego nie spotkałem więc postanowiłem odnaleźc wspominaną SM30.Jest ona w miarę dobrze widoczna przy wejściu do młyna od strony ulicy Ładnej,stoi tam pod jakąś wiatą.Po krótkiej rozmowie z ludźmi z portierni (która nic mi nie dała) i z jakimś tamtejszym pracownikiem lub kierownikiem nie udało mi się przekonac ich bym mógł na chwile wejsc zrobic zdjęcie,przyjrzec się z bliska(jak to zazwyczaj bywa w takich zakładach).Nawet zza bram zakładu nie dali mi szansy na zrobienie jakiejś fotki.W zasadzie byli mili i w miare przyjaźnie nastawieni ale "nie" to "nie". Może ty Adam spróbujesz,bedziemy robic im takie najscia że może w końcu dla świetego spokoju kogoś wpuszczą :D
 

Kuba K.

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
A czy ma ktoś informacje na temat innych bocznic w krakowie? gdzie nie ma problemu z wejsciem,dotarciem,gdzie ciągle odbywa się ruch.Kiedyś kreciłem sie troche w okolicach kombinatu ale nie znam tam miejsc a poza tym jest ciasno na uliczkach,może jest tam coś wartego uwagi, jakieś przyjemne miejsce.W cegielni Zesławice jest jeszcze coś?
No to tak by nie zakładac nowego tematu :razz:
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#13
Zdjęcie SM30 mam, ale na kliszy, niezeskanowane.

Obawiam się że większość ciekawych bocznic jest już zaorana - w każdym razie te z mojego dzieciństwa spędzonego na Dąbiu - Polmos/Madro, Szadkowski vel Zieleniewski/jednostka wojskowa/d. Kr. Grzegórzki, Zabłocie/stocznia - nagle to wszystko zniknęło.
Zupełnie nie rozumiem dlaczego bocznica do Zieleniewskiego zniknęła, jeszcze w latach 90tych był tam spory ruch, dowożono auta na platformach, koło supermarketu stały kryte z towarami...

Z czynnych bocznic to do Balic i chyba jeszcze przedłużenie linii do Łęgu.

Ponawiam moja prośbę o zwymiarowanie betonowego kozła oporowego, nie mieszkam teraz w tych okolicach a potrzebuje zrobić sobie model takiego.
 
OP
OP
adas

adas

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#15
Maćku, postaram się w najbliższym czasie przekazać Ci wymiary koziołka :)

Co do młynu to moge jakoś w najbliższym czasie wjechać na jego teren niby na załadunek cieżarówką :p Najwyżej się dowiem że pomyliłem adresy i mnie gdzieś odeślą :p Auta rejestrowane są w woj. podkarpackim więc nie wzbudzę podejrzeń :p
 

Podobne wątki