• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Krótki kurs lutowania blaszek.

Reakcje
0 0 0
#43
Twardy napisał(a):
..tym bardziej, że przy tej skali nie było by na wyrost oczekiwanie nie tylko wnętrza, ale i ruchomych okien oraz drzwi

WM-MODEL, mam pytanie odnośnie lutowania 'na wiertle'- bo fajny to sposób- czy cyna się wierteł nie ima, czy po prostu na tyle precyzyjnie lutujesz, ze nie ma szans, by lut dostał się miedzy element a wiertło?
 
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#44
Stal z której wykonane są wiertła, raczej nie da się łatwo lutować cyną. Nie wiem, teoretycznie pewnie można by coś przylutować stosując inne topniki, ale głowy nie dam bo nie próbowałem :razz: Wystarczy, że że nie zdarzyło mi się, aby coś się do wiertła przylutowało :LOL:
ATPO, zdarza mi się, że cyna łapie się ostrza nożyka, którym lubię przytrzymywać detale :sad:

Lutowanie na wiertle generalnie dotyczy tych detali, które mają być potem ruchome, chociaż również wtedy, kiedy koniecznym jest precyzyjne ustawienie blaszek względem siebie. Łatwiej też jest poprawiać na wiertle niż mając w środku przylutowany np. mosiężny drucik czy tez rurkę.
Często wykonuję też otworki "montażowe", zazwyczaj 0,2 lub 0,3 mm aby wkładając wiertła przecyzyjnie ustawić blaszki względem siebie. Takie akurat, bo mało rzucają się w oczy, a taki otworek potem łatwo zalutować lub później potraktować szpachlą.
Tylko tyle, że wykorzystuje się oczywiście gładką częśc wiertła :D

Lutowanie z topnikiem Aber'a i cyną której używam, jakaś tam mało-ołowiowa czy cuś ;) nie daje szans, aby cyna się NIE dostała pomiędzy detal a wiertło. Taka jest wredna ;) właściwość tego topnika, że cyna sama rozpływa się po blaszce i wszelkich dziurkach, nawet "przełazi" na drugą stronę gdy lutuję detal na styk, np. w podtrawieniu.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#45
Cyna złapie do wiertła bez problemu gdy:
-zastosujemy chlorek cynku jako topnik,
-gdy wiertło nie będzie oksydowane.
Nie złapie gdy wiertło będzie oksydowane.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#46
Kamil Feliks Sztarbala napisał(a):
na wyrost oczekiwanie
Komu by się chciało to robić i po co?
Kamil Feliks Sztarbala napisał(a):
nie tylko wnętrza, ale i ruchomych okien oraz drzwi
Tylko po co? Dla satysfakcji lub innych powodów? Mnie akurat to nie podnieca. Wolę układ biegowy i mechanikę doprowadzić do stanu funkcjonowania zgodnego z rzeczywistością. Funkcjonowanie i wygląd, to dwie odrębne sprawy.

Pisałem już wielokrotnie o wnętrzach moich modeli. Mam znów to tłumaczyć? :shock:
 
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#47
Meggido napisał(a):
Cyna złapie do wiertła bez problemu gdy:
...
-gdy wiertło nie będzie oksydowane.
Nie złapie gdy wiertło będzie oksydowane.
Masło maślane :LOL: :LOL: :LOL:

Gdy używam czasem wiertleł nie oksydowanych, też mi się cyna nie łapie :razz:
 
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#51
Wszystko fajnie, pewnie jest jeszcze mnóstwo takich rozmaitych szuwaksów :razz: ale moim zdaniem ma to wszystko jedną zasadniczą wadę: dość skutecznie komplikuje tak w sumie tak prostą czynność, jaką jest zlutowanie cuzamendokupy kilku blaszek :LOL:

Też byłem kiedyś taki mądrala ;) jednakże po kilku lekcjach u Zbyszka Kluby wyp* w kąt wszelkie inne... wynalazki i używam wyłącznie topnika Aber'a i dobrej jakości cyny, jest to proste i skuteczne :D

A tak powaznie, nadmiar cyny na lutowanych detalach łatwo obejść krojąc drucik cynowy na małe plasterki, naocznie oczywiście ;) zawsze można nabrać na grot dodatkową porcyjkę.
A przed każdym nowym lutowaniem koniecznie wytrzeć grot do czysta w mokrą gąbkę, tzn. dobrze namoczoną w wodzie. To powoduje, że co najwyzej grot jest pocynoway, a nakładana ilość cyny będzie zawsze właściwa.
Zbyszek Kluba jak lutuje kilkaset jednakowych bzdecików, do cięcia cyny ma specjalną... miarkę :D może niektórym wydać się śmieszne czy trywialne jakieś takie, ale jego luty są zawsze jednakowe!
 
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#53
Spokojnie, generalnie temat jest o lutowaniu a forum otwarte, zapraszam każdego do rzeczowej dyskusji :D
Wiesz... TY wyraziłeś swoje zdanie i JA też :razz:
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#54
WM-MODEL, chhhh...usteczkowych topników używasz. :LOL: A tak na poważnie chlorek cynku odtrawi wszystkie powłoki na powierzchni elementów lutowanych, dlatego też wiertło bierze lut.
 

pawelasty44

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#55
Ja nie mam swojego zdania bo nie umiem lutować cyną i lutownicą. Palnikiem i lutem srebrnym bym sobie poradził z tym bez problemu ale cyną...
Kilka dni temu dziecko prosiło mnie żebym zlutował kolczyka cyną, po pół godzinie i kilku próbach wyj...łem do kosza i dałem jej trzy dychy na nowe.
 
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#57
Meggido , dlatego takiego topnika aby mi się wiertła nie lutowały :razz: W końcu bawię się lutowaniem blaszek a nie wierteł :LOL:
 
Reakcje
0 0 0
#59
ja tylko na moment- chciałem podziękować Władkowi za udzielenie wyczerpujących i pomocnych odpowiedzi( w ramach wymiany prywatnej korespondencji, żeby nie było ze ferment znowu sieję:>).
 
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#60
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 14
Techniki modelarskie 9

Podobne wątki