• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Relacja Kp4 H0e

OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#61
Kocioł w tym parowozie musi być z ołowiu, w przeciwnym razie będzie zbyt lekki aby uzyskać odpowiednią siłę ciągu.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#65
Iryd będzie super - gęstość Ir = 22000 kg/cm3, prawie dwa razy cięższy od ołowiu Pb = 11340! Kupię iryd, kupię iryd... oferty kierować na piotr66@...:D
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#67
Na chwile obecna ( w koncu nie wiadomo kiedy i co nam przyniesie najblizsza planetoida lub kometa) na ziemi nie ma ciezszych pierwiastkow niz te dwa wymienione wyzej, wystepujacych w zlozach naturalnych.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#68
Na jeden czajnik około setki razy 20 sztuk to ze 2 kg by się przydało, policzmy 2000g x 300 zł = 600000 zł. Może jakiś rabacik???
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#71
Przy 192Ir nie przejmowal bym sie utrata masy a raczej czasem zejscia wlasciciela z powodu silnego promieniowania gamma ;)

No ale wrocmy do wlasciwego tematu= Kp4.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#73
I Piotrek zdobywa nową sprawność, wiem że się powtarzam, niektóre ze stopów niskotopliwych które Ci wskazałem, maja większą twardość i lepszą lejność, niż ten którego używasz.
Ciekaw jestem jak sobie poradzisz z tą "kaszą" na powierzchni odlewu.
Ale podziwiam Cię, chciałbym mieć tyle samozaparcia co Ty.
 

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#74
Można się zapytać, o jakie inne stopy chodzi..? Rozmawialiśmy o tym na którymś Hobby w Poznaniu jakieś... 4 lata temu... I przyznam szczerze - nie pamiętam ;)
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#75
Stop Wooda tez ma tendencje do krystalizacji. Szczegolnie wtedy kiedy jest wlewany do zimnej formy. To z autopsji.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#76
Można się zapytać, o jakie inne stopy chodzi..? Rozmawialiśmy o tym na którymś Hobby w Poznaniu jakieś... 4 lata temu... I przyznam szczerze - nie pamiętam ;)
http://www.innovator.com.pl/stopy_metali/stopy_niskotopliwe/


Stop Wooda tez ma tendencje do krystalizacji. Szczególnie wtedy kiedy jest wlewany do zimnej formy. To z autopsji.
Każdy metal ma tendencje do niekontrolowanej krystalizacji, gdy forma jest o zbyt niskiej temperaturze, oczywiście mowa o formach zamkniętych lub skorupowych, nie uwzględniamy form z masy formierskiej.
Niektóre potrafią nawet uciec z formy na sufit jak to miało miejsce dawno temu w pewnej łódzkiej odlewni, podczas zalewania skorup, mosiądzem.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#77
Stopy niskotopliwe oczywiście można zastosować ale tutaj chodzi o masę! To jest jedyny element, który dociąża parowóz, czyli miało być jaknajwięcej ołowiu, stop zastosowałem 100: 10 i wydaje mi się że taki jest optymalny, powierzchnia dosyć gładka, widać nity 0,2 mm. Formę podgrzewam przed zalaniem, stosuję też talk polepszający powierzchnię. Pewną trudność stanowi uchwycenie odpowiedniej temperatury stopu, jak jest za niska to szczegóły sie niedolewają, jak za wysoka może uszkodzić formę, trzeba będzie nabyć specjalny termometr. Dzisiaj odlałem 8 dobrych kotłów, w sumie ok. 15 ale z powodu właśnie tej temperatury niektóre się nieudały i poszły ponownie do przetopienia.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#78
Aktualny plan na rok 2018, zapowiadane modele pojawią się poniższej kolejności:
1. Parowóz Kp4
2. Wagon 1Aw
3. Lyd2
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 6
Wąskotorówka 19
Wąskotorówka 31
Wąskotorówka 119
Wąskotorówka 7

Podobne wątki