• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Relacja Kp4 H0e

Z

Zv

Gość
#21
Ja bym spkojnie w taki model wszedł! Warunkiem jest perfekcyjnie zrobiony naped i buda. Ale wiem że mało osób na takie prace sie zdecyduje. Może pomyśl o wersji fulll wypas i wersji do montażu dzieki temu nikt nie będzie sapał że model jest drogi.
 

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#22
Ja z kolegą przymierzaliśmy się i w zasadzie przymierzamy się do Kp4. Myślimy o napędzie Modellbau Veit 99 4052 - to model parowozu rosyjskiego, który był prekursorem K4.
http://www.modellbau-veit.de/produkte/fahrzeuge-h0e/99-4052/index.php
Koresponduję z firmą, ale cena napędu (złożonego) przy zakupie 5 sztuk (o takiej serii myślimy) to ok 1500 zł. Pozostaje kwestia tendra, który w modelu 99 4052 jest 2 osiowy.
Szukamy czegoś tańszego, a równie dobrego za oceanem.
Myślimy o modelu gotowym z dekoderem, dźwiękiem i oświetleniem - ale cena wychodzi trochę ponad 3000 a to już sporo.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#23
Napęd musi być perfecto, dlatego o losach modelu zdecydują próby z gotowym napędem. Czekam właśnie na zamówione koła, aby zaoszczędzić na kosztach zamawiam rzeczy z wysyłką do znajomego z Niemniec, który przjeżdża na święta i przywiezie wszystko co sie uzbierało. Marek, ten model który pokazałeś nie jest zły, ale koła ciągle nie te a przerabianie ich to juz problem i wydaje mi sie że jednak są zbyt duże, powinny mieć 7,0 mm, elementy parorozdzielacza wydają się troche zbyt przeskalowane, ja planuję trawione, najcieńsze elementy mogą mieć już 0,6 mm a to już daje bardzo dobry efekt. Moje koła będą RP25 co przy tak małej średnicy jest niezbedne, bo te szerokie obrzęża to jednak koszmarnie wyglądają.
Wersje bedą oczywiście również całkiem wykończone, jednak montaż tych drobiazgów jest czasochłonny, dlatego wydaje mi się, że taka wersja jak zaproponowałem zadowoli też wielu. Instalacja elektr. już będzie zmontowana, żadnego grzebania z kabelkami nie będzie. Dodatkowo problemem przy wykańczaniu na gotowo są różnice w drobiazgach, które też spowalniają prace.
 

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#24
No tak napęd i odwieczny problem rozstaw osi i obrzeża. Kiedyś zostawiłem obrzeża tylko na kołach na zewnętrznych osiach ale to też średnio wyglądało. W każdym razie masz we mnie klienta na supermodel w wersji gotowy full wypas. :)
Mogę Ci podesłać wskanowane rosyjskie książki o parowozach wąskotorowych. W jednej pod koniec są opisy PT4 czyli Kp4 robionych w różnych krajach. W drugiej trochę zwymiarowanych rysunków.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#25
Marek, bardzo chętnie, na razie pracuję nad elem. napędu do czego wykorzystuję wymiary dostępne w necie. Do projektowania budy wymiarów na razie mi brakuje.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#26
Projekt mam w zasadzie gotowy, w dużej mierze dzięki pomocy kolegów z forum, którzy udostępnili mi bardzo przydatne materiały. Symulacja pokonywania łuków wykazała, że koło zamahowe nie może przekroczyć 9 mm więc z tego koła zrezygnuję a w zamian za to tender będzie lepiej dociążony co zapewni wystarczająco dobry odbiór prądu z kół tendra. Na rysunku pdf plany mechanizmu krótkiego sprzęgu parowóz-tender, który w tym przypadku jest niezbędny.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#32
Fajne te zdjęcia rosyjskiego a właściwie pionierskiego Kpciucha, chociaż ten Lenin na czole trochę straszy:D.
W krótce pokażę zestawy kołowe, będą gotowe po 22 stycznia. Na razie nie chcę pisać jakie i jak zrobione, ciekawy jestem jakie zrobią wrażenie bez uprzedzania faktów. Średnica kółek parowozu to 7 mm czyli dokładnie skalowo. Przy tak małej średnicy wyzwaniem będzie układ wiązarowo-korbowodowy ale myślę, że z nowego srebra wyjdzie dobrze.
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#33
Ech te Bieszczady klimaty na makietę niepowtarzalne ,a jak do tego dołożyć KP 4 to już będzie ful wypas :)
No to pewnie za niedługo przybędzie kolejny model naszej wąskotorowej rzeczywistości .
Przymierzam się do niego w nieco innej skali ale na razie potrzymam kciuki za ten projekt .
 

Czesław Turko

Aktywny użytkownik
Reakcje
240 2 0
#34
Zakładam temat Kp4 jako że jest on również w moich planach. Zamieszczam rysunek koncepcyjny parowozu. Na początek chcę zrobić układ jezdny i oczywiście go przetestować, jeżeli się sprawdzi wykonać resztę i pierwszą serię.
Pomysł przedni. Chwal się postępami.:)

hm PIĘKNIE ale ZTCW ktoś już intensywnie pracuje nad Kp4.
No to co z tego? Konkurencja jest motorem postępu.
Jak Piotr nie zdąży przed tym " kimś " i vice versa ze zrobieniem swego Kp4 to jego problem. A jeśli nawet obaj zrobią modele w tym samym czasie to będzie jeszcze lepiej, bo będzie można porównać jakość wykonania modeli i wybrać lepszy. :LOL: Przecież to nie będzie wielkoseryjna produkcja, lecz model na zamówienie.
 

Czesław Turko

Aktywny użytkownik
Reakcje
240 2 0
#35
Kp4.JPG
Ech te Bieszczady klimaty na makietę niepowtarzalne ,a jak do tego dołożyć KP 4 to już będzie ful wypas :)
A wiele to roboty. Wskakuj do bryczki i za sześć godzin będziesz na miejscu.:podstepny:

Na zdjęciu powyżej ten sam parowóz, lecz już jako emeryt od czasu do czasu dorabiający sobie przy wielkich okazjach.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#36
Będę zamieszczał materiały z postępu prac, wkrótce pojawi sie coś konkretnego. Na razie dopracowuję szczegóły, jak na przykład odlewy z metalu, które są kluczową sprawą, bo z blaszek wszystkiego zrobić sie nie da, tzn. da się może ale jeżeli model ma być w przyzwoitej cenie, a chciałbym aby była to cena najniższa z możliwych przy małoseryjnym wyrobie to założyłem większąilość sztuk, które sprzedadzą się pewnie dopiero w dłuższym okresie czasu. Chyba że konkurencja mnie wyprzedzi???
 

Czesław Turko

Aktywny użytkownik
Reakcje
240 2 0
#38
....dopracowuję szczegóły, jak na przykład odlewy z metalu, które są kluczową sprawą, bo z blaszek wszystkiego zrobić sie nie da,....
Jeżeli miałby to być model do postawienia w gablocie żeby ładnie wyglądał to mógłby być i z wafla. Model użytkowy to taki, który będzie bardzo dobrze jeździł po makiecie a jego właściciel nie umrze ze strachu że coś mu się zgniecie, wyłamie, urwie, odpadnie, itp. Oczywiście podczas normalnej eksploatacji modelu.
Mam nadzieję, że planujesz zrobić model użytkowy a nie do hermetycznej gablotki.:LOL:
A będziesz miał co robić co widać na zdjęciu:podstepny:
Kp4 ..JPG
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 6
Wąskotorówka 19
Wąskotorówka 31
Wąskotorówka 119
Wąskotorówka 7

Podobne wątki