• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele Kozy - Wystawa Modelarstwa Kolejowego - 2-3 czerwca 2018

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#2
Choć spotkanie modelarskie jeszcze dziś trwa w najlepsze chciałem napisać kilka słów.
Miałem okazję wczoraj tam być na miejscu i niejako uczestniczyć w tej imprezie.
Chciałem na początku serdecznie podziękować kolegom z BGM-u za ciepłe przyjęcie i możliwość wspólnej zabawy.

Po mino ,że wspólna zabawa przy makiecie to fajna rzecz - ja jednak cieszę się ogromnie z możliwości osobistego poznania się z kolegami których do tej pory znałem tylko "wirtualnie" lub telefonicznie :) .
Jak to przy okazji takich imprez odwiedzające osoby też były mi znane.
Była okazja spotkać się i porozmawiać z Władkiem (@WM-MODEL ), Leszkiem (@Elvis ) Panowie pozdrawiam.
Wiele ciekawych spotkań i rozmów z kolegami Jackiem, Adamem (@MISIONT, @zepfot) reprezentujących GGM.
Pozdrawiam również i dziękuję za możliwość poznania kolegów z klubu "Piętrusek" z Oświęcimia.
No i gospodarzy, czyli silnej grupy z Podbeskidzia - Adama, Wojtka, Piotrka, Kuby, Artura, Marcina - przepraszam jeśli kogoś pominąłem.
Kilka zdjęć ode mnie - myślę, że więcej się tu ich pojawi kolega Marcin (@Merlin) skrzętnie fotografował to co działo się na makiecie :) .

Ogólne zestawienie makiety:

DSC05189.JPG


Swoją uwagę oprócz jeżdżącego taboru skierowałem na tzw. "smaczki"/scenki około-kolejowe:

DSC05173.JPG DSC05179.JPG DSC05178.JPG DSC05203.JPG DSC05204.JPG DSC05183.JPG

Po uzyskaniu specjalnej przepustki od tow. sekretarza Kurzajki miałem okazję odwiedzić słynną już bazę GS-u:

DSC05181.JPG DSC05182.JPG DSC05186.JPG
DSC05188.JPG DSC05197.JPG

W naturze jeszcze ładniejsza aniżeli na zdjęciach makieta ul. Kolejowej z osiedlem "familoków":

DSC05172.JPG DSC05194.JPG DSC05213.JPG
DSC05219.JPG

Cdn....
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#3
Ponieważ jest limit w umieszczaniu zdjęć ciąg dalszy :) .

Skończyłem na "familokach" i od nich rozpocznę - czyżby to były szkody górnicze?

DSC05195.JPG

Kokieteryjna panna Truda nadal kusi swoimi walorami gapiów, ale mogą ją zobaczyć tylko podróżujący koleją i to z wagonu piętrowego :eek: :

DSC05222.JPG

Stacja Czudec - dzieło Piotrka dopracowane w każdym aspekcie:

DSC05180.JPG DSC05200.JPG DSC05201.JPG DSC05202.JPG DSC05235.JPG DSC05236.JPG
DSC05237.JPG DSC05238.JPG

Stacja Klecza Górna zrobiona przez Artura. Jest to przykład małej klimatycznej stacyjki gdzieś tam na linii jednotorowej:

DSC05184.JPG DSC05244.JPG DSC05243.JPG

Posterunek odgałęźny Ludwikowice "z lotu ptaka" - makieta wciąż się rozbudowująca:

DSC05190.JPG DSC05220.JPG

W trzeciej ostatniej już części będzie trochę o taborze.

Pozdrawiam
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#4
Tabor uczestniczący w imprezie nie różnił się znacząco od taboru występującego na innych imprezach.
Pociągi osobowe , towarowe i tzw. "zdawki" obsługiwane trakcją parową ,spalinową i elektryczną.
W czasie drugiej sesji nie miałem okazji robienia już zdjęć - byłem zajęty obsługiwaniem pociągu i musiałem pilnować rozkładu jazdy ;)
Braki te uzupełni zapewne jak pisałem wyżej Marcin :)
Jedną z liczniejszych serii parowozów na PKP reprezentowały dwie maszyny Ty2 jednak co ciekawe każda z innym typem tendra.
Były to Ty2-810 i Ty2-915
DSC05175.JPG

DSC05209.JPG

Oczekująca na zatrudnienie EU07-433
DSC05210.JPG

SM42-567 która prowadziła pociągi zdawcze pomiędzy stacjami a bazą GS.
DSC05205.JPG
DSC05206.JPG

Wagony oczekujące na p.o Wisła
DSC05177.JPG

Jakoś nie załapały się do zdjęcia "fiaty" czyli popularne SP45 ciągnące zestawy osobowe.
Udokumentowałem jednak przedstawiciela z Rumunii czyli ST43
DSC05212.JPG

Składy oczekujące na sygnał "wolna droga " na stacji Czudec
DSC05176.JPG


Skład wagonów osobowych prowadzony parowozem Oi1
DSC05200.JPG

Tkt48-77
DSC05174.JPG


I lokomotywa z USA -oj jazda tutaj odbywała się pod szczególnym nadzorem ,ze względu na odmienną od naszej skrajnie.
DSC05218.JPG

DSC05226.JPG DSC05227.JPG

Pozdrawiam serdecznie
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#6
Nie znam się do końca na kolejach amerykańskich Misiek ale wydaje mi się ,że szerszą , bo ten lok przechodził na "styk" np przy krawędziach peronów.
Wiem ,że Ty jesteś znawcą tematu Ameryki - może jednak jestem w błędzie więc proszę o sprostowanie mojego wpisu.
Zakładam ,że koledzy mają pobudowane swoje stacje według skrajni obowiązującej na naszych kolejach.
Pozdrawiam serdecznie
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#8
Otóż sprawdziłem swego czasu i pisałem o tym na forum. Post został usunięty, pamiętam.
Różnica w skrajni wynosi 2mm z każdej strony modelu. przynajmniej jeśli chodzi o różnice w normie NEM (MOROP) i NMRA.
Pozostaje do uzgodnienia kwestia, czy koledzy budują makiety zgodnie z europejska normą, czy tradycyjnie, po swojemu, po polsku, czyli zgodnie z rzeczywistością :D
Ten wygięty stopień na modelu to pewnie efekt spotkania z skrajnią ;)

Aczkolwiek chwała im za to, że pozwolili postawić niekoszerny model na polskiej makiecie ;)
I poproszę filmik z dźwiękiem z przejazdu tej turbiny :D


Adam: jak 100zł z Waryńskim ;)
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.643 133 3
#9
Misiek specjalnie dla Ciebie.
Prawda jest taka że są ciut za duże ale nam np Ty2, którego inżektor pod budką haczy o poerony, które są postawione zgodnie ze skrajnią dla H0 ;]
Amerykańce widywałem też w Toruniu, Grudziądzu i Sosnowcu :)
 

Załączniki

hobbysta43

Znany użytkownik
OKMK Piętrusek
Reakcje
7 0 0
#12
Podziękowania dla kolegów z BGM-u za zaproszenie. Fajna , kameralna wystawa ,miła atmosfera. Do zobaczenia na następnych wystawach - chłopaki z "Piętruska"
Siódemka zgubiła je na torach ;)
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.371 2 0
#13
Jak dla mnie impreza jak najbardziej udana. I choć mój pobyt nie należał do najdłuższych, to miałem okazję porobić parę fajnych fotek i przejechać się prawdziwymi rarytasami ;) Podziękowania przede wszystkim dla kolegów z klubu organizatorów za trud włożony w imprezę, oraz dla wszystkich uczestników.
Miło było poznać osobiście @Zbigniew Gałczyński , zdziwiony byłem że zostałem tak szybko rozpoznany po wejściu na salę, oraz mile przywitany ;)
Zdjęcia oczywiście będą, szczególnie tkt48 załapała się na sesję, na razie zamieszczam jedną fotkę jako zaznaczenie dalszej relacji, a jutro postaram się znaleźć chwilę i wrzucić troszkę więcej zdjęć ;)
DSC_0046.JPG
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#15
Pewnie znowu ktoś będzie miał pretensję, że krytykuję i wytykam błędy (choć tym razem nie językowe czy ortograficzne), ale co tam, jakoś przeżyję. Na ostatnim zdjęciu, z tekatką pod semaforem, jest błąd: tarcza ostrzegawcza "przelotowa" nie ma prawa być na "wolną drogę", jeżeli ten semafor jest na "stój". Tarcza jest sprzężona z semaforem wjazdowym, przed którym stoi tak, że może być podana tylko wtedy, gdy ten semafor (i oczywiście semafor wyjazdowy, do którego się tarcza odnosi) wskazuje sygnał zezwalający na jazdę. Nie może być tak, że semafor wskazuje "stój", a jednocześnie tarcza informuje, że następny semafor jest na wolną drogę.
 

King

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
241 1 0
#18
W imieniu organizatorów ogromne podziękowania dla modelarzy za świetną wystawę i miłą atmosferę .
podziękowania dla kolegów z Klubu "Piętrusek " i kolegów z Górnośląskiej Grupy Modelarskiej , a także dla Norberta który odwiedził nas w tym roku z swoim symulatorem który zrobił ogromną frajdę nie tylko najmłodszym odwiedzającym naszą wystawę ,
Pozdrowienia od Pana dyrektora Domu Kultury w Kozach
 

Podobne wątki