• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta Koszt budowy makiety

mair81

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Witam.

Jak już pewnie szanowni koledzy zauważyli jestem początkującym modelarzem, który na razie zadaje mnóstwo dziwnych i czasem oczywistych pytań. Ale w ten nieśmiały sposób przygotowuję się do budowy makiety. Teraz z kolei zastanawiam się jak proporcjonalnie rozkładają się koszty budowy makiety. Ma to dla mnie o tyle duże znaczenie ponieważ chciałbym położyć na makiecie tory naprawdę z górnej półki. Jeśli np. koszt torów to największy wydetek w porównaniu z innymi to się może skuszę. W rozważaniach proszę nie brać pod uwagę taboru.
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#2
Wrozkami nie jestesmy abysmy mogli Ci wycenic jakies sa koszty czegos czego kompletnie nie opisales. Druga sprawa, ciezko ocenic koszty, moze sie okazac ze jedynym kosztem beda tory, bo jestes tak pomyslowy ze reszte jestes wstanie samemu zrobic, a jesli nie jestes to zostana zakupy elementow czy calych zestawow. Dawanie Ci jakichkolwiek kosztow (kosztorysow) nie ma zadnego sensu.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#3
przyjmij sobie koszt 2000-5000 zł za metr kwadratowy i powinno mniej więcej tyle wyjść. Oczywiście można zrobić taniej, ale jeśli chcesz mieć górną półkę to tak wyjdzie.
 
OP
OP
mair81

mair81

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#5
ok, wiem że bardzo nieprecyzyjne zapytanie z mojej strony padło. Dzieki że wogóle staracie się mi jakoś pomóc. Brak precyzji w zadawaniu pytań na tym forum wynika z braku wiedzy. Plan jako taki mam. Stacja / w chwili obecnej nawet nie zatrzymują się tam pociągi / budynek dworcowy, długość zasadniczej części to 8 metrów. A jaki jest koszt wykonanai skrzynku?
 

statom

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Myślę, że koszt torów to dopiero wierzchołek góry pieniędzy którą trzeba włożyć w makietę. A koszty najlepiej oszacować sobie samemu mając gotowy plan torowiska. Plan możesz zrobić sobie w którymś ze znanych programów komputerowych i na podstawie listy elementów, siadasz do kompa i szukasz, porównujesz ceny i zakupujesz tam gdzie najtaniej. A tak to co my możemy Tobie powiedzieć. Ja na przykład na swoje tory wydałem blisko 800pln i to jeszcze nie koniec...więc pokaż plan a może wspólnymi siłami oszacujemy coś :)

PS. Nie ma sensu zakładać nowego wątku ;) masz już wątek w tym dziale to "pociągnij" to w tamtym
 
K

krokodyl

Gość
#9
Szykuj 20 000- 30 000 na full wypas -sygnalizacja, pulpit jak ze Star Wars- jest tu kolega którego pulpitu nie powstydziłby się nawet Tantive IV, elektryka rozjazdów, piękna architektura

albo 10 000 na standard.;)
 
OP
OP
mair81

mair81

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#13
No właśnie. Tak sobie oglądam np. materiał torowy / tu wydam na pewno dużo / i wybór w zasadzie jest dla mnie tylko między Weinertem a Bahnsinn-em. I od Bahnsinn za same wajchy musiał bym dać około 11.000 zł. Ale kusi.....:)
 
OP
OP
mair81

mair81

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#16
Poważnie 10.000 zł za 1m x 1m makiety. Bardzo proszę o uświadomienie mnie mniej więcej co tylke kosztuje na 1 metrze. Troszkę kolega mnie zaniepokoił.
 
K

krokodyl

Gość
#17
Ale metr metrowi nierówny- metr na którym masz łuk i górkę gipsu nie jest warty z robocizną 10k.

ale metr z hutą, cementownią, 4 bunkrami węglowymi i rafinerią już tak.
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
126 3 0
#19
Poważnie 10.000 zł za 1m x 1m makiety. Bardzo proszę o uświadomienie mnie mniej więcej co tylke kosztuje na 1 metrze. Troszkę kolega mnie zaniepokoił.
Ale metr metrowi nierówny- metr na którym masz łuk i górkę gipsu nie jest warty z robocizną 10k.

ale metr z hutą, cementownią, 4 bunkrami węglowymi i rafinerią już tak.
To co widać, to nie wszystko. Trzeba jeszcze pamiętać, że najwięcej czasu schodzi się z projektem (zwykle ok. 30-40% czasu zajmuje), później trzeba zlecić wykonanie konstrukcji nośnej (materiały+robocizna). W zależności od tego, jakie wodotryski sobie człowiek zażyczy, to niektóre podzespoły trzeba zamówić a niektóre zrobić od podstaw. W między czasie trzeba zrobić projekt okablowania. Dobre napędy i części elektroniczne nie są tanie. Nie ważne, czy to makieta cyfrowo-analogowa czy cyfrowa, trzeba albo zbudować odpowiednią konsolę albo kupić deki i system sterujący. Przy konsolach też jest pełen wachlarz możliwości i w zależności od skomplikowania koszty są różne.
 
K

krokodyl

Gość
#20
Jak ze wszystkim...
Chcemy kupić auto- zaczynamy od 10 latka a potem wymagania rosną i rosną i już tylko Lamborghini jest dobre.
Taka już ludzka natura...
Ale uważam że wydawanie więcej niż 30 000 na makietę która może i znudzi się po jakimś czasie to już lekka przesada...
Bo niestety o ile tabor zawsze się sprzeda jak kupowany z głową...to makieta nawet najlepsza jest do sprzedaży ciężka co już widzieliśmy nie raz tu na forum.
 

Podobne wątki