• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY ...

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.787 266 41
#1
Zasadniczo odradzam budownictwo Hornby , nadto skandynawska architektura absolutnie nie pasująca do terenów PKP ... ale przy dużym zakresie przeróbki może się nadać jako baza...

...ale za nim zacznę , proszę o włączenie transstechno-szaty muzycznej do mojej wypowiedzi ... Etnica - Trip Tonite (remix)
Tu jest link :

http://www.youtube.com/watch?v=ydhqJCuzhcg

  • KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY
    Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY ...

Architektura kolejowa musi stanowić zorganizowany w szczególe amfiteatr dla misterium trakcji parowej i nie tylko amfiteatr ale także centrum zagadnienia.

Poszczególne obiekty spektrum przestrzennego stacji muszą magnetyzować naszą wyobraźnię swą bryłą i kostiumem architektonicznym .

Neogotyk K.P.E.V. dał środkowej Europie a tym samym P.K.P. przestrzeń zorganizowaną architektonicznie i organicznie .

Z praktyki życiowej :
Zaułki... tzw. "miasteczka stacyjnego": nastawnie,budynki dworcowe, techniczne, wieże ciśnień ect.
Oplecione wyrafinowanym układem torowym muszą być miejscem doskonałym !...
Do przechadzek energetyzujących , do spotkań o zmierzchu dnia , o północy z wampirzycą w celu wspólnej podróży w wagonie sypialnym !
Czy choćby podróży w czasie z butelką czerwonego wina w ręce...
Inaczej stacji sobie nie wyobrażam.
To co stoi m.in. w W-wie jak Centralna i Krakowie jako Główny to ładownie dla bydła - melasy ludzkiej bez osobowości z foremek wtryskowych.
:twisted:

Poniżej foto , możliwości klimatycznych wg. kolejności :
1.2.3.4. nastawni Faller Mittelstadt ,
5.6.7.8.9.10. dwóch wersji nastawni Pola ( obecnie wykonywana także przez Faller po fuzji finansowej obu firm),
11.budyneku gospodarczego Vollmer .
12. budyneku wagi wagonowej Auhagen.
Wszystkie budynki w HO.
W unikalnej technice patynowania nie do podrobienia ... o której w następnym poście.

 

Załączniki

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#2
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

Niektóre znane z wymownych zdjęć taboru, ale miło w końcu zobaczyć je w całej okazałości. Ciekawy jestem techniki obróbki cegieł i zresztą całej reszty również.
 
OP
OP
D

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.787 266 41
#3
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

Jest jeszcze ponad 20 obiektów wykonanych oprócz tych 4 przedstawionych powyżej.
Jak będzie wolny aparat to go przywiozę i wykonam nowe zdjęcia pozostałych budynków Poli,Auhagen,Vollmer,Kibri,Piko i Faller .
A 8 innych budowli czeka na wykonanie m.in. Artiteca i Stangla.
Technika obróbki cegieł... benedyktyńska , tak jak wspomniałem raczej nie do podrobienia i opisze ją w następnym poście .
Mam nadzieję że wrócą czasy wykonywania budynków i ... nadejdą makiety.
Właśnie gotowe już, wykonane budownictwo ma jej budowę przyspieszyć ... :devil:
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#4
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

Dawaj Andrzej opis ;) Kilka wydmuszek auhagena czeka. Faktem jest, że te przewymiarowane cegiełki lepiej się podmalowuje niż skalowe, ale spróbować skopiować metodę warto.
 
K

Kpt.Nemo

Gość
#5
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

Nie żebym się czepiał ale na zdjęciu P1020745 coś obok rynny (pionowa szczelina) to co to jest.
 
OP
OP
D

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.787 266 41
#8
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

Ścianka krzywa , niżej wygięcia rynny już normalnie przylega.
Zasmołuje się albo zatynkuje ... ;)
Mam 17 km w nogach ...idę spać :roll:
 

Twardy

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

No ładne te cegiełki ale okna i drzwi czyste i plastikowe do bólu
a i co po niektóre dachy jak by je ktoś odkurzył .
 
Reakcje
0 0 0
#10
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

Budyneczki piękne,niektóre z nich i więcej jak i opis metody tzw. benedyktyńskiej można było podziwiać w KMiD 6/2002.Mnie interesują dwa ostatnie waga i gospodarczy, ten pierwszy to chyba przeróbka,tylko z jakiego modelu jeśli można wiedzieć i jeszcze ten Vollmer to jest z zestawu czy też jakaś przeróbeczka?
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
#11
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

DRACULA napisał(a):
Poniżej foto , możliwości klimatycznych wg. kolejności :
1.2.3.4. nastawni Faller Mittelstadt ,
5.6.7.8.9.10. dwóch wersji nastawni Pola ( obecnie wykonywana także przez Faller po fuzji finansowej obu firm),
11.budynku gospodarczego Vollmer .
12. budynku wagi wagonowej Auhagen.
Wszystkie budynki w HO.
W unikalnej technice patynowania nie do podrobienia ... o której w następnym poście.
Metoda patynowania rzeczywiście interesująca, jeśli chodzi o uzyskane efekty. :D Od razu widać profesjonalistę. ;)

Ale materiał wyjściowy jest - mówiąc delikatnie - do bani. :? Głównie ze względu na wymiary cegieł, których nie powstydziły by się nawet bloczki "YTONG"!
Na wysokość drzwi przypada bowiem w tych modelach średnio 14 cegieł, co oznacza, że jedna cegła miałaby wysokość około 200/14 = 14,3 cm. W porównaniu z rzeczywistym wymiarem 7,5 cm (liczę już z zaprawą) oznacza to przeskalowanie 2x... :twisted:

Wielka szkoda, bo przy tym poziomie wykończenia, modele te powinny być już nie do odróżnienia od oryginałów. Ale te wielgachne cegły wciąż przypominają, że to tylko zabawka. Tym bardziej szkoda, że to H0, gdzie znacznie prościej utrzymać skalę niż w TT czy N. :roll:
 
OP
OP
D

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.787 266 41
#12
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

t_domagalski napisał(a):
Metoda patynowania rzeczywiście interesująca, jeśli chodzi o uzyskane efekty. :D (...)Ale materiał wyjściowy jest - mówiąc delikatnie - do bani. :? Głównie ze względu na wymiary cegieł, (...)W porównaniu z rzeczywistym wymiarem 7,5 cm (liczę już z zaprawą) oznacza to przeskalowanie 2x... :twisted:

Wielka szkoda, bo przy tym poziomie wykończenia, modele te powinny być już nie do odróżnienia od oryginałów. Ale te wielgachne cegły wciąż przypominają, że to tylko zabawka. Tym bardziej szkoda, że to H0, gdzie znacznie prościej utrzymać skalę niż w TT czy N. :roll:
Ze "skalowego" punktu widzenia uwaga jest słuszna...
Natomiast z normalnego punktu widzenia - okiem ... sprawa wielkości cegieł jest wielce dyskusyjna.To dobrze że kol.Domagalski poruszył tą kwestię.

Wejdźmy w szczegóły.

Przedstawione budynki mają w wysokości drzwi : 14 cegieł nastawnia większa Mittelstadt... "już"16 cegieł budynek wagi wagonowej i ... "nawet"18 cegieł nastawnia mniejsza w dwóch wersjach wykonania.
Faktem jest że nastawnia Mittelstadt z 14-stoma cegłami na wysokość drzwi i moją zwróciła uwagę przy zakupie ; większym przeskalowaniem cegieł.
Uznałem że ujdzie w tłoku innych budynków.A ze względu na swą urodę warta jest roboty...
Najdrobniejszą fakturę ma Kibri ok."aż"19-20 cegieł na wysokść drzwi.
Ale...
Z jakiej odległości widzimy na makiecie ściany z fakturą cegły ?
Sądzę że budynek absolutnie trzymający skalę cegieł i UWAGA : fug oraz UWAGA ! : głębokości fug inaczej wypukłości cegieł... już z odległości 0.5m przestaje być budynkiem z cegły...a raczej staje się budynkiem otynkowanym bliżej nie określoną "paciają" ... :)

Podobne zagadnienie dotyczy tzw. deskowania,szalowania wagonów...pamiętam z jaką niecierpliwością oczekiwałem bardzo powszechnego na PKP wagonu ex Bremen w wykonaniu Roco.
Roco skalowością przebiło Sachsenmodelle...tyle tylko że wagon ten z nieco dalszej odległości ma...gładkie ściany.

Podkreślałem już nie raz że nie jestem modelarzem ... prędzej trójwymiarowym iluzjonistą-pejzażystą ... ;)
Tu dotykamy sedna sprawy...

W z. z t. nie kwestionuję zarzutu nie skalowości ... zwłaszcza że nastawnia Mittelstadt poddana krytyce przez kol.Domagalskiego jest pod tym względem wyjątkowo przerżnięta ...ale mimo to , wg.moich kryteriów (zaznaczam) ...wdzięczna.
Najwyżej kol.Domagalski obrzuci ją kiedyś szklanymi butelkami...tylko skalowymi proszę :twisted:

  • K R Y T E R I A

Jeśli przyjąć stricte modelarskie ... to ani jeden budynek z produkcji masowej i nie tylko masowej nie nadaje się do wykonania jako MODEL...biorąc pod uwagę skalowość cegieł. :D

Czy napewno producenci wszyscy aż tak bardzo się pomylili ?
Myślę że w niektórych przypadkach poprostu przesadzili z zamierzonym przeskalowaniem.

Trzeba sobie jasno ustalić czy patrząc na makietę ( nie mówię o małej dioramce ) chcemy widzieć architekturę z czerwonej cegły i z jakiej sensownej odległości ?
Napewno istnieje granica tego zamierzonego przeskalowania ... ale moim zdaniem w HO budownictwo ceglane pod tym względem przeskalowane być musi...dla bardziej SUGESTYWNEGO ODDANIA ILUZJI... BUDOWNICTWA KOLEJOWEGO Z CZERWONEJ CEGŁY ...DLA LEPSZEGO WYDOBYCIA JEGO CHARAKTERU , KLIMATU ...

I to są kryteria którym świadomie hołduję ... a że nie modelarskie w skali tylko modelarsko-iluzjonistyczne... tym gorzej dla modelarstwa w tzw. skali...
Zresztą clu zagadnienia kol.Domagalski celnie wyartykułował :

Metoda patynowania rzeczywiście interesująca, jeśli chodzi o uzyskane efekty. Od razu widać profesjonalistę.
Naprawdę czuję się jakbym otrzymał złoty medal :oops:
Serdeczne dzięki Kolego.

W następnym poście zdjęcia i opis metody...

 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#13
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

Całkowicie się zgadzam z tą opinią. Dodam, że moim zdaniem dotyczy to także modeli taboru (o czym zresztą sam Dracula wspomniał) i to nie tylko deskowania, ale również takich detali, jak poręcze, uchwyty itp. - oczywiście w granicach rozsądku. Inna sprawa, że te granice każdy z nas widzi gdzie indziej...
 
OP
OP
D

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.787 266 41
#14
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

Andrzej Harassek napisał(a):
Całkowicie się zgadzam z tą opinią. Dodam, że moim zdaniem dotyczy to także modeli taboru (o czym zresztą sam Dracula wspomniał) i to nie tylko deskowania, ale również takich detali, jak poręcze, uchwyty itp. - oczywiście w granicach rozsądku. Inna sprawa, że te granice każdy z nas widzi gdzie indziej...
Tak to ostatnie zdanie jest bardzo ważne !
I nie chodzi tu o możliwości widzenia jako takie, choć i te mogą mieć wpływ :LOL:

Poruszajac temat wagonów...bardzo duży wpływ na efekt ma wbrew pozorom nie tylko szerokość desek ale także głębokość szczelin między nimi...
W Wilczycy utarlismy termin : głębokość deskowania ...
Wracając do foto-pictorialu budynków przypominam moją zasadniczą intencję której nie kryłem bynajmniej nie modelarską w skali a raczej modele klimatów :

Poniżej foto , możliwości klimatycznych wg. kolejności :


Ale jeszcze raz przytoczę sobie kolegę Domagalskiego :
Wielka szkoda, bo przy tym poziomie wykończenia, modele te powinny być już nie do odróżnienia od oryginałów
Normalnie z powodu docenienia metody wiruję w tym momencie nad Sukiennicami na krakowskim Rynku z wampirzycami na miotłach
:D
 

Załączniki

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.216 86 30
#15
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

A co mistrz DRACULA sądzi o tym budynku???
http://www.techno-hobby.com/data/gfx/pictures/large/2/8/382_1.jpg
 

olmeck

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#16
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

Witam,
to jaka konkluzja Panowie, kupować czy dłubać samemu? A jeśli zamemu, to z czego i jak skalować? Ja niestety nie posiadam planów nastawni w Sopocie, a jej klimat bym chciał uzyskać, więc założyłem, że wysokość pomieszczeń mogła wynosić ok 3 m, bo tak wtedy budowano, no i do tego ustawiam proporcje bryły. Jeśli przeskalowanie cegieł x 2 da odpowiedni efekt, to czemu nie? Pozdrawiam
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
#17
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

olmeck napisał(a):
Witam,
to jaka konkluzja Panowie, kupować czy dłubać samemu?
A to zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać? Czy jesteś modelarzem-realistą, czy też iluzjonistą-pejzażystą ? ;)

Dokonania Draculi oraz Archico pokazują, że nawet z fabrycznych plasticzanych budyneczków można zrobić cudeńka. Ale jeśli marzy Ci się idealny model konkretnego obiektu, to pozostaje wycieczka z miarką bądź wizyta w PKP nieruchomości, a następnie żmudne przeniesienie planów na plastik karton lub blachy fototrawione. Ale to już modelarstwo przez bardzo duże "M"...

Wszystko zależy od tego, co kto lubi... :p
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#18
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

Pozwolę sobie na osobiste wyznanie: odkąd wróciłem do Ojczyzny po kilku latach emigracji, nie opuszcza mnie myśl stworzenia czegoś, co mogłoby stać się za parę lat polskim odpowiednikiem Artitec'a.
Mamy już fabryczny polski tabor, mamy makiety na światowym poziomie, tylko z budownictwem bryndza. Wszyscy znęcają się nad czterema na krzyż domkami Auhagena, bo nic innego do naszego krajobrazu nie pasuje.
Pytanie do Szanownych Forumowiczów: jest-li to luka rynkowa, którą warto wypełniać? Byłoby zapotrzebowanie na polską (czytaj: pruską, austriacką i rosyjską, choć może być i polski barok międzywojenny) architekturę przykolejową w cenach obliczonych na możliwości polskiego modelarza?
 

Załączniki

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
#19
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

Jeżeli ma to być po przystępnych cenach to musz mieć szerokiego odbiorcę. W modelarstwie militarnym są odlewy budynków, za niewygórowene pieniądze, ale nie wiem jak jest z ich dokładną jakością [zrujnowane budynki nie muszą być tak finezyjne], i przede wszystkim rynek chyba większy.
Wobec tego sadzę, że można ale lepiej zacząć od budynków typu pruskiego i austriackiego, żeby Niemcy to też chętnie kupowali.
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#20
Re: KOSTIUM ARCHITEKTONICZNY Z CZERWONEJ WAMPIRYCZNEJ CEGŁY

Terebesz napisał(a):
... co mogłoby stać się za parę lat polskim odpowiednikiem Artitec'a.
Pytanie do Szanownych Forumowiczów: jest-li to luka rynkowa, którą warto wypełniać? Byłoby zapotrzebowanie na polską (czytaj: pruską, austriacką i rosyjską, choć może być i polski barok międzywojenny) architekturę przykolejową w cenach obliczonych na możliwości polskiego modelarza?
W tej luce, jak piszesz, jest, z tego co mi wiadomo, na razie chyba tylko firma Stangel...
:arrow: http://www.stangel.pl/
Chyba, że są inne, o których nie wiem...