• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kopiowanie modeli - wydzielone z Zapowiedź na 2019r MK projekt, nowy model: Star 660 i jego różne zabudowy 1:87

Michal88

Aktywny użytkownik
Reakcje
488 15 0
#1
Zgodnie z zapowiedzią w sobotę rozpoczynam zapisy, podam szczegóły co ma być wyszczególnione. KITÓW NIE BĘDZIE A TO DZIĘKI ZASŁUDZE NP EUGENOWI "violetta chomiak"itp im można za to podziękować.
 

Maslo

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
PKMK
Producent
Reakcje
406 1 0
#3
Czyżbyśmy mięli kolejnego kopistę wśród użytkowników forum??? o_O:eek: Dobrze wiedzieć.
Błagam Cię @Mafo ... urodziłeś się wczoraj? Przecież już dawno o nim wiadomo. Kto kopiował żuki od @piotr66 ? Kto kopiowal stary od Adama? A do tego jeszcze cala litania zakupów na allegro. I ciągnących się miesiącami spraw dochodzenia swojego. Zupełnie nie rozumiem dlaczego jego mość nadal nie ma godnego miejsca na naszej forumowej ścianie wstydu. A ludzie zachwycają się jeszcze jakimiś rewelacjami o planach nt osinobusa. Potem będzie płacz. Poczytajcie sobie temat o oszustach na forum.
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.813 40 1
#4
Sorki, ale już się pogubiłem:( To w końcu kto opracował poprzednią wersję zabudowy Osinobusa? Byłem przekonany, że to całkowicie robota kol. @eugen74
A, teraz powstaje ulepszona wersja tej zabudowy. Jeśli jestem w błędzie to mnie oświećcie.;)
 

Maciej1971

Użytkownik
Reakcje
57 2 0
#7
Kolega @Michal88 nie chce robic kitow bo boi sie kopistow. Tyle i tylko tyle.
A ja tego nie rozumiem. Ludzie często są nie uczciwi i kradną czyjąś ciężką pracę (własność intelektualną) dla korzyści materialnych. Ae na to nic się nie poradzi. Kupuję dużo modeli z Ukrainy. Są dobre u nas nie dostępne ale fatalnie wykończone i pomalowane. Więc myję je z farby montuję ponownie dodaję delale i patynuję. Nie kopiuję tylko zmieniam wygląd. Ale myślę że gdyby ktoś kto jest nie uczciwy rozebrał model i umył też bez problemu powstałyby kopie. Więc sprzedaż gotowych modeli nie zabezpiecza przed kopiowaniem wcale.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
#8
Więc sprzedaż gotowych modeli nie zabezpiecza przed kopiowaniem wcale.
Tylko teoretycznie - jak model jest dobrze sklejony, to rozklejenie bez uszkodzeń graniczy z cudem, gotowca trzeba zmyć, często szpachlować, czasem coś się uszkodzi... za dużo roboty. Lepiej poszukać kita, albo coś co łatwo rozmontować. Pamiętaj, że złodzieje nie lubią pracy, ani ciężkiej, ani lekkiej. Dlatego są złodziejami. Kit obrobisz w 5 minut i wkładasz w silikon... I voila!
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.265 103 84
#9
@Maciej1971 tez sie z tym zgodze. Mozna kupic dwa modele i je odpowiednio "przygotowac" jako matki. Jak ktos chce cos zrobic to zawsze znajdzie sposob.
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
#11
No i to jest właśnie problem każdego manufakturzysty, poświęca swój czas, pieniądze aby zrobić coś dla ludzi z pasją. Niestety przez niektórych są OKRADANI z własnej pracy idąc na łatwiznę. Osobiście aby zaoszczędzić czas zrezygnowałem w większej części z usuwania kanałów wlewowych, odpowietrzających itd w moich kitach. Przekazując w ten sposób gotowe detale do zasylikonowania tak jak Asto wspomniał. Trzeba będzie wrócić do czyszczenia odlewów przed spakowaniem :(. Niestety jeśli ktoś będzie chciał zrobić kopie to to zrobi, czy z kitów, czy z gotowego modelu.
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
826 1 0
#12
że się wtrące, nie ma możliwości zabezpieczenia, małe manufaktóry mają kłopot a co dopiero większe, Trumpeter wykonał skan Br 52 z modelu żywicznego firmy CMK i wydał jako model plastikowy, to samo zrobiono z modelami wagonów TWS (też żywica), jedyną opcją dla możliwości dochodzenia "swojego"- jeśli ktoś ma nadmiar czasu i kasy to celowe błędy w modelu wtedy "teoretycznie" można udowodnić kopię natomiast reszta i tak jest strasznie śliskim tematem bo wszak pomniejszenie oryginału da "teoretycznie" to samo więc jak może się różnić Nyska od Pana X od Nyski Pana Y? jedynie podziałem technologicznym a i to łatwo obejść...
Niestety takie czasy równie dobrze można model zeskanować na tej podstawie zrobić poprawki i wydrukować jako swój i udowodnienie źródła pochodzenie jest nie możliwe...
smutne ale takie czasy, nawet informacja w środowisku nie pomoże bo i tak ktoś coś kupi...
Pozdrawiam
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
#13
Darku, wiem, że jest jakiś wysiłek, ale gdy masz kit, jak na przykład Piotra - prosto z formy - odpada ci naprawdę duż opracy nawet przy samym przemyśleniu formy. Uwierz mi - do syreny właśnie podchodzę po raz czwarty - nie dlatego, że się nie udaje, tylko dlatego, żeby się nauczyć jak zrobić łatwą do rozformowania formę, która się dobrze odpowietrza i ma długą żywotność. Z tego co zrobiłem mógłbym już natłuc modeli, ale wkład w obróbkę i ilość odpadów był nie do zaakceptowania. Ale gdy będę miał dobrze przemyślaną formę dla syreny, reszta modeli, które mam w planach, pójdzie z górki. Kity np Piotra są gotowe do kopiowania.
udowodnienie źródła pochodzenie jest nie możliwe...
Możliwe - każdy model 3D ma zapis w jaki sposób powstał, kiedy i w jakiej formie. Ponadto jeśli nie będzie edytowany to w prosty sposób można zweryfikować czy jest kopiowany z konkretnego oryginału. Jako że od lat siedzę w środowisku 3D, swego czasu miałem program porównujący modele - wskazujący różnice (stretch, skala, wymiana poszczególnych partii modelu itp) Program sam robi analizy jak i gdzie można było dokonać zmiany i tam szukał. Uprzedzając pytania: od lat go nie używałem, nawet nie pamiętam nazwy, wydaje się że było to coś ze stajni Right Hemisphere, ale mogę się mylić. W Stanach policja gospodarcza takimi rzeczami się zajmuje. Ale system może się mylić. Mnie kiedyś oskarżono o skpiowanie modelu - tylko wersje pośrednie, odkopane na gdzieś na starym dysku mnie uratowały, a pozywającym był własnie pirat :) Też miał wersje pośrednie modelu, tylko że zrobione post factum. Koleś nie wiedział, że w pliku zapisane były daty poszczególnych działań. ;) Chińczyk...
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
#14
No i to jest właśnie problem każdego manufakturzysty, poświęca swój czas, pieniądze aby zrobić coś dla ludzi z pasją. Niestety przez niektórych są OKRADANI z własnej pracy idąc na łatwiznę. Osobiście aby zaoszczędzić czas zrezygnowałem w większej części z usuwania kanałów wlewowych, odpowietrzających itd w moich kitach. Przekazując w ten sposób gotowe detale do zasylikonowania tak jak Asto wspomniał. Trzeba będzie wrócić do czyszczenia odlewów przed spakowaniem :(. Niestety jeśli ktoś będzie chciał zrobić kopie to to zrobi, czy z kitów, czy z gotowego modelu.
Ale chodzi o to, by mu to utrudnić i obrzydzić. ;)
 

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
#15
Pany... jeśli będzie popyt na tanie kopie to one powstaną. Niezależnie od tego czy kity będą czy nie, bo znajdą się i chętni do kopiowania i do kupowania.

Jak długo społeczny ostracyzm nie będzie dotykał kupujących kopie tak długo będzie to popularne w świecie modelarzy. Niestety.
 

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.497 45 1
#16
A ja tego nie rozumiem. Ludzie często są nie uczciwi i kradną czyjąś ciężką pracę (własność intelektualną) dla korzyści materialnych. Ae na to nic się nie poradzi. Kupuję dużo modeli z Ukrainy. Są dobre u nas nie dostępne ale fatalnie wykończone i pomalowane. Więc myję je z farby montuję ponownie dodaję delale i patynuję. Nie kopiuję tylko zmieniam wygląd. Ale myślę że gdyby ktoś kto jest nie uczciwy rozebrał model i umył też bez problemu powstałyby kopie. Więc sprzedaż gotowych modeli nie zabezpiecza przed kopiowaniem wcale.
Popierając zdanie Kolegi, pokażę fotkę z mojego warsztatu:
20190201_175352.jpg

Postępuję dokładnie tak samo, czyli muszę "rozebrać" wszystko na czynniki pierwsze i dalej przebudować i poskładać, według moich potrzeb.
Kupiłem wiele kitów i nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby kopiować!!
Moim zdaniem należy stworzyć listę oferentów z różnych portali, którzy piratują! Myślę, że każdy z producentów wie, które modele powstają jako kopie jego produktu. Do tego grono osób kupujących, też jest dosyć wąskie, a gros z nich udziela się na tematycznych forach!
Jeśli delikwent który oferuje "pirata" poczuje się urażony umieszczeniem go na takiej liście, to zapraszamy na drogę sądową! :giggle:
Pozdrawiam.
 

Maciej1971

Użytkownik
Reakcje
57 2 0
#17
Śliczne T 55 z dodatkami. Moje klimaty. Ale najsmutniejsze jest to że my kupujący popieramy piactwo. Bo Każdy kto kupuje raczej wie że to kopia a nie model autora. Jak my przestaniemy kupować nie będzie procederu bo przestanie się opłacać.
 

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.497 45 1
#18
No i właśnie, dzięki tej dyskusji dowiedziałem się, że onegdaj kupiłem "pirata"! Konkretnie Stara 28, który w mojej opinii był produktem Sheparda, a okazał się ...
Więcej grzechów nie pamiętam. ;)
Dlatego właśnie, należy podawać informacje o takich "biznesmenach" ! Absolutnie.
Pozdrawiam
 

TLLK

Aktywny użytkownik
Reakcje
235 7 2
#19
Ładnie piszecie.
Złodziej jest BE. Popieram Was!!!

A z mojej mańki to fakt, ze jak opisałem na forum działania Seweryna z Ustronia,
to CAŁE forum TO samochodowe NAGLE WY-PA-RO-WA-ŁO.
I wystartowało od ZERA!!!!
Po czym w efekcie JA miałem mniej wpisów od SAWa!!!!!!
Ja, który na TYM forum byłem od jego początków (Michał "Kozak") kiedy SAW na gówno cacy mówił....

Nie chciejcie drodzy kolekcjonerzy poznać mojej opinii o WAS samych w kwestii kupowania od ZŁODZIEJA.

Paserka i tyle!!!
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.652 133 3
#20
Panie Anatolu, Seweryn co dokładnie kopiuje z Pana modeli? Od razu dodam że nie kojarzę takiego wątku i jest do dla mnie coś nowego i zakładam że nie tylko dla mnie.