• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Konwersje modeli ,,Kaczajewo'' BR 52 na Ty2, BR 03 na Pm2...

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Janusz ma rację co do serwisowalności i jezdności, w modelach parowozów pewne kompromisy są konieczne.
Natomiast z tego co widzę model Trixa ma 9-szprychowe koła przedniego wózka, a większość naszych Ok-1 miała chyba 10-szprychowe? ;)
Ale model bardzo ładny, bez dwóch zdań (y)

Romek

Nowy użytkownik
Chętnie zobaczę jak Tobie wyszła. Piszę to bez cienia złośliwości.
Jeszcze nie wyszła, bo jak napisałem powyżej, jestem w trakcie budowy. Ale nie martw się, gdy będzie gotowa, pokażę ją "światu" :)

różnica jest ,na moje oko 0,5 mm na stronę ,pytanie z czego to wynika?
wynika to mianowicie z technologi, stosuje największe z możliwych głośników kostkowych umieszczonych w dymnicy.
Bywa ,że w trakcie prób jezdnych głośnik zaczyna charczeć. Wówczas wymiana głośnika przez otwarcie -wysunięcie z dymnicy odlewu pokrywy. Miałem takowe przypadki z głośnikami.
Aby móc tego dokonać rozstaw latarni nie może być mniejszy od obrysu pokrywy plus po 1 mm na luz bezpieczny na linii styku. Dzięki temu unikamy wyrywania latarni z pomostu .
Model oprócz walorów wizualnych ma być jezdny i udźwiękowiony i serwisowalny.
Dlatego np. w rokowskiej Ty2 rama rozrządu jest szersza fabrycznie od pomostów wbrew wymiarom o ponad 1 mm na stronę .

Analizowałem wcześniej tą konkretną lokomotywę pod kątem "waloryzacji" z BR38 i stąd moja reakcja na różnice.
Rozstaw reflektorów moim zdaniem jest dość charakterystyczną cechą wyglądu danego egzemplarza Ok1, a w tym przypadku różnica między modelem a oryginałem dość znaczna.
Patrząc na "serwisowanie" i chęć posiadania modelu wiernego z oryginałem, można było wybrać przecież inny egzemplarz Ok1 z "szerszymi" oczkami :)

Ale skoro jest to świadoma "zmiana" i zainteresowani są zadowoleni, więc ok :)

Załączniki