• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Konwersje i przeróbki modeli taboru wąskotorowego

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#1
Nie chcę zaśmiecać wątku Anteza o jego modelach, więc założyłem oddzielny temat dla wszystkich.
Konwersje i przeróbki modeli taboru wąskotorowego
Na kolejach wąskotorowych było tyle wagonów i lokomotyw naprawianych, przerabianych lub wręcz robionych w lokalnych warsztatach, że robiąc lub przerabiając model zawsze można zrobić coś, co rzeczywiście jeździło po wąskich torach.
Chciałbym, żeby w tym wątku koledzy prezentowali swoje modele i jestem przekonany, że będzie to inspiracją i pomocą dla innych.

Zacznę od odpowiedzi na pytanie o moją lokomotywkę, które zadano w wątku Anteza.
To przerobiona mała lokomotywa spalinowa firmy Roco.
MMK-01 001.jpg

Pytanie kolegi Borucha - Dekoder jest w kabinie? Jak poprowadziłeś przewody do oświetlenia? Dlaczego widać przewód na zewnątrz budy przy zatrzasku?
I odpowiedź
Kabelki stały się widoczne przy którymś składaniu lokomotywki w całość. Muszę je poprawić lub pomalować na czarno.
Najpierw zmieniłem silnik na zestaw kupiony w Tramfabriek
https://tramfabriek.nl/
MMK-01 004.jpg

Potem z kawałków płytki drukowanej zrobiłem płytki oświetlenia. Dioda 1mm włożona w otwór w płytce, rezystor i blaszki kontaktowe. Są takie, że po włożeniu do obudowy nie wypadają, a dioda jest na wysokości reflektora.
MMK-01 003.jpg

Z kawałka preszpanu zrobiłem dwie płytki z blaszkami, do których przylutowałem przewody od dekodera. Idea była taka, żeby można było zdejmować obudowę bez konieczności rozlutowywania kabelków lub łączenia mikrozłączkami, bo zajmują sporo miejsca i mają kable, które mnie irytują, bo żyją własnym życiem jak zakładam obudowę.
MMK-01 002.jpg

Na zdjęciu całość w wersji testowej „pająk”. Przed ostatecznym montażem oczywiście skróciłem i dopasowałem przewody dekodera. Dekoder i kondensator z nalutowaną na wyprowadzenia płytką UPS zmieściły się w budce. No i zrobiłem osłonę wału z preszpanu.
MMK-01 005.jpg

W obudowie zrobiłem bardziej prawdziwe okna i miałem wymienić trąbkę, ale gdzieś mi zginęła.
Efekt widać na pierwszym zdjęciu. Tylko ten niebieski kabelek ...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 41

Podobne wątki