• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Konwersje Astro na Car System

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.265 103 84
#81
Oprocz rodzaju zywicy wszystko zalezy od tego jak dokladnie dobrane byly skladniki /zywica-katalizator/. Data waznosci uzycia tez jest wazna - szczegolnie po otwarciu. Im dluzej zywica stoi, tym bardziej jej pozniejsze wlasnosci odbiegac beda od normy dla niej wyznaczonej. Niestety wlasciwosci zywic zmieniaja sie tez z czasem juz po odlaniu - czytaj staja sie kruche, wyginaja sie, plastycznieja, itp.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#82
To znów ja. Dłubię sobie, okazjonalnie puszczając panny lekkich obyczajów w eter... Tak oto wygląda mój relaks i odprężenie.
No ale mały progres jest i trzeba go pokazać.
Oś przednia zamontowana. Czasem lekko haczy, ale dziś już nie chce mi się poprawiać. Silnik osadzony odwrotnie niż przewidywałem pierwotnie. Za mocno sterczał z tyłu, bo rama ucieka do góry, za to pomiędzy osiami rama jest pozioma więc silnika nie widać. Pozwoliłem sobie wkleić płytkę dla usztywnienia ramy i jako bazę do montażu silnika.

PSX_20180924_013052.jpg

PSX_20180924_013027.jpg

PSX_20180924_014157.jpg

A tak wygląda po złożeniu. Nie wiem jak na zdjęciu, ale w realu skrętne koła robią efekt.
PSX_20180924_014213.jpg

Aha. Koła zastępcze fallera, bo oryginalne felgi nie wchodzą w tę oponę, a wieksze się rozciągają i są przeskalowane. Wydrukujemy i będzie git.
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.265 103 84
#85
Chodzi mi o kontaktrony do zatrzymywania. Mam kilka podwojnych (trzy wyjscia) ale one sa dosc duze (13mm dlugosci). Mysle o takim zwyklym - normalnie otwartym (sa krotsze 10mm) ale wtedy musial bym wbudowac maly uklad elektroniczny oparty na tranzystorze. Zastanawiam sie jakie Ty stosujesz?

Zapytalem bo na zdjeciach z Zukiem nie widac zadnego.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#88
Chodzi mi o kontaktrony do zatrzymywania. Mam kilka podwojnych (trzy wyjscia) ale one sa dosc duze (13mm dlugosci). Mysle o takim zwyklym - normalnie otwartym (sa krotsze 10mm) ale wtedy musial bym wbudowac maly uklad elektroniczny oparty na tranzystorze. Zastanawiam sie jakie Ty stosujesz?

Zapytalem bo na zdjeciach z Zukiem nie widac zadnego.
Żuczek nie zaktualizowany w fotorelacji - nadrobię - kontaktron zwyczajna rurka 10mm szklana się sprawdza. Ten przełączający 2 pinowy jest o tye fajny, że możesz podpiąć do niego np światła stopu - wprawdzie nie będą reagowały na zatrzymanie przez diody IR, ale to można obejść stosując moduł który to obsłuży. Niestety układy z Antares Hobby tego nie mają :(

Teoretycznie na kontrktronach można też ogarnąć cały system zatrzymywania pojazdów jeden za drugim - poprzez zastosowanie magnesu z tyłu z każdego z pojazdów i kontraktronu z przodu - taniej i chyba nawet prościej, tylko w osobówkach się nie sprawdzi, bo magnes z blaszki może wpływać na ten kontaktron przedni. No i miejsce potrzebne. Diody IR smd potrzebują mniej miejsca.

musial bym wbudowac maly uklad elektroniczny oparty na tranzystorze
Nie jestem elektronikiem - po co ten tranzystor?
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#90
Witam po przerwie makietowo-imprezowej. Mały "apdejt". Zamontowany silnik, gniazdo ładowania, włącznik. Póki co na baterii 1.2V, bo nie ma potencjometra a na 3.7V mimo przełożenia 1:96 zapyla jak jakiś lopez.
Swoją drogą - po namyśle, w świetle ostatnich doświadczeń, odradzam przekładnie z kkpmo. Plastik fantastik - przy zblokowaniu kół silnik połamał zęby przekładni i ułamał element zębatkowo-ślimakowy. Stówka w plecy, bo raczej uratować przekładni się nie da, a w powodzenie reklamacji jakoś nie wierzę.
Lepsze metalowe z sol expert.
PSX_20181128_234053.jpg
PSX_20181128_234029.jpg

I jeszcze pierwsza jazda. Tył słabo dociążony, ale poradzimy sobie z tym.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#91
Witam, mały progres. Po opracowaniu nowej metody wklejania diod, przetestowanej w gaziku, polegającej na użyciu typowego kleju acetonowego do rozpuszczenia plastiku w miejscu otworu na diodę i wklejeniu diody w miękki plastik, okazało się, że... Kabina Liaza nie jest z plastiku... Tylko z żywicy. Jest to jak mniemam, żywiczna kopia permota... Mam zestaw Liaza z mmbrno i tam kabina jest minimalnie krótsza. Plastikowa jest natomiast zabudowa i klapa. Co z tego skoro światełka również wykonane były z żywicy. No więc wróciłem do klejenia cyjanoakrylem, który palce skleja błyskawicznie, diody już nie koniecznie... No ale brniemy dalej.
Przednie swiatła wkleiłem na styropor uhu. Trzyma mocno.
Udało mi się zdemontować kabinę więc będzie kogutek błyskać :)
PSX_20190109_012932.jpg

Aha, kierowca, Azjata, jak można wnioskować po kolorze skóry, nie ma biedak kierownicy. Chyba go wyposażę, choć po drucie ma jeździć to niech chociaż pozór będzie ;)
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#94
No wiesz Grzegorzu... U Ciebie Azjata? :eek::oops: Zawiodłeś mnie na całej linii. :( Nie godzi się, aby projektant takiego świetnego kierowcy ciężarówek wsadzał do swoich modeli Azjatę... Jestem na nie... :D:D:D
Maćku drogi, to nie mój Azjata, to kolegi Seweryna, ja tylko przerabiam ten model. Ale skoro u nas Azjaci skodami nie jeździli, przemaluję go nieco. ;)
W dodatku śmieciarze zawsze jeżdżą co najmniej we dwóch :D
Adamie, na życzenie wrzucę drugiego do towarzystwa. ;)
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
#96
Rozumiem, że Ty, tak jak kolega "telewizor", a teraz @m_zntk, przerabiasz model dla kogoś i nie wnikasz w prawidłowość odwzorowania szczegółów. Jeśli tak to rozumiem...

Maciej no bez przesady, ja wnikam w to jaki ma być model, często proponuję co ma być , wręcz polecam co i u kogo zakupić do modelu, proponuję malaturę i szablon, rozmawiam o RALach itd, czasem też projektuję kalki z datami rewizji bądź polecam kolegów z forum i firmę , która drukuje kalki, ale czasem jest tak, że ktoś mówi ...chcę tak i tak , ok wtedy kończy się moje "radzenie" i przechodzę do realizacji kogoś wizji. Taki przypadek mam np teraz z pewnym ST44, jest pewien szkopuł, przedstawiałem go właścicielowi ... i on zdecydował, że dla niego nie ma to znaczenia. Także wnikam i to bardzo, lecz szanuję kogoś wymagania.

Obecnie robię też dla kogoś serię Jelczy PR110 różne konfiguracje, nr z różnych miast, to też czas i poszukiwania zdjęć, następnie projektowanie kalek i druk.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.895 386 20
#97
Maciej no bez przesady, ja wnikam w to jaki ma być model, często proponuję co ma być , wręcz polecam co i u kogo zakupić do modelu, proponuję malaturę i szablon, rozmawiam o RALach itd, ale czasem jest tak, że ktoś mówi ...chcę tak i tak , ok wtedy kończy się moje "radzenie" i przechodzę do realizacji kogoś wizji. Taki przypadek mam np teraz z pewnym ST44, jest pewien szkopuł, przedstawiałem go właścicielowi ... i on zdecydował, że dla niego nie ma to znaczenia. Także wnikam i to bardzo, lecz szanuję kogoś wymagania.
Masz rację. Ja napisałem to w skrócie. Może w zbyt wielkim skrócie. Grzegorz wie o co mi chodzi. Kierowca ma być porządny i ma mieć widoczne rysy twarzy. Sam mi to sugerował, jak robiłem jakiś tam model ciężarówki. Zresztą nie tylko Grzegorz, bo i inni koledzy sugerowali, że taki Azjata z maską zamiast twarzy nie pasuje do naszych ciężarówek.
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
#98
Masz rację. Ja napisałem to w skrócie. Może w zbyt wielkim skrócie. Grzegorz wie o co mi chodzi. Kierowca ma być porządny i ma mieć widoczne rysy twarzy. Sam mi to sugerował, jak robiłem jakiś tam model ciężarówki. Zresztą nie tylko Grzegorz, bo i inni koledzy sugerowali, że taki Azjata z maską zamiast twarzy nie pasuje do naszych ciężarówek.

No w to już nie wnikam, ale wiem, że porządna figurka trochę kosztuje ;)
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#99
Rozumiem, że Ty, tak jak kolega "telewizor", a teraz @m_zntk, przerabiasz model dla kogoś i nie wnikasz w prawidłowość odwzorowania szczegółów. Jeśli tak to rozumiem...
Bynajmniej. Gdy tylko mogę coś poprawić i właściciel się zgodzi, to poprawiam. Pomijając kolor skóry ludka, który dopiero zobaczyłem jak odseparowałem kabinę, to wiedzę mam nikłą i zdaję się na doświadczenie autora modelu. Przyznam, że jeśli nawet widziałem w dzieciństwie na żywo Liaza śmieciarkę, to na pewno nie widziałem w nim Azjaty, bo bym zapamiętał :D
Jak pierwszy raz zobaczyłem Murzyna, to pamiętam, byłem zbulwersowany, że gość chodzi latem w kurtce, a nie w spódniczce z liści... Miałem pewnie z 5 lat. Moje dzieciaki od pierwszego roku życia po świecie są ciągane i nic nie jest w stanie ich zadziwić, czy zbulwersować. Chyba, że brak internetu...
Natomiast śmieciarek całych pomarańczowych jakoś nie kojarzę. Srebrne zabudowy Jelczy i owszem.
Podsumowując, jeśli macie uwagi, co można poprawić i właściciel się zgodzi, to będziemy poprawiać :)
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
Bynajmniej. Gdy tylko mogę coś poprawić i właściciel się zgodzi, to poprawiam. Pomijając kolor skóry ludka, który dopiero zobaczyłem jak odseparowałem kabinę, to wiedzę mam nikłą i zdaję się na doświadczenie autora modelu. Przyznam, że jeśli nawet widziałem w dzieciństwie na żywo Liaza śmieciarkę, to na pewno nie widziałem w nim Azjaty, bo bym zapamiętał :D
Jak pierwszy raz zobaczyłem Murzyna, to pamiętam, byłem zbulwersowany, że gość chodzi latem w kurtce, a nie w spódniczce z liści... Miałem pewnie z 5 lat. Moje dzieciaki od pierwszego roku życia po świecie są ciągane i nic nie jest w stanie ich zadziwić, czy zbulwersować. Chyba, że brak internetu...
Natomiast śmieciarek całych pomarańczowych jakoś nie kojarzę. Srebrne zabudowy Jelczy i owszem.
Podsumowując, jeśli macie uwagi, co można poprawić i właściciel się zgodzi, to będziemy poprawiać :)

Ja kojarzę, widywałem takie śmieciarki w latach 80/90 tych np w moim rodzinnym mieście Kostrzynie, ale także i w wojsku WAK czyli Woskowa Administracja Koszar w Szczecinie czy w Garnizonie Glewice używała właśnie takiego "malowidła".

28101153475_404e5bab0d_b.jpg
i119418.jpg