• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Kontrola położenia rozjazdu

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#24
O takie coś chodzi?


Prowizorka w kilkanaście minut - rozjazd przełączam poniekąd ręcznie ("piłkarzykiem").
"Trzask" to oczywiście przełącznik polaryzacji pod spodem, ale on nie ma tu znaczenia, tak samo jak elementy po prawej stronie płytki (uprzedzając dodatkowe pytania :) )
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#27
Tak. Mi by sie przydal i wlasnie dlatego o tym napisalem. Na filmie nie widac jak jest podlaczona dioda dwubarwna. Moze i jestem w stanie zrobic sobie taki uklad sam. Ale byc moze kolega @jasd juz nie.
Tak samo jak zwykłą, różnica jest taka że w zależności od tego jaką wersję kupisz to jedna wspólna nóżka to dwie anody lub katody. Pozostałe dwie przez resystory do styków NO i NC przełącznika.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#28
Nie umiem rysować schematów, jestem w tym kierunku "lajkonikiem". Kabelki podmakietowe lutuję metodą "z punktu A do punktu B".
Filmowy układ powstał tak samo.
Wczoraj robiłem podobną metodą "na czuja" polaryzację rozjazdów i ok. 2ej w nocy przelutowywałem kabelki bo się jednak pomyliłem.

Dioda jest ze wspólnym plusem (bez zajrzenia na Wiki nie mam pojęcia w tej chwili czy to "wspólna anoda" czy "wspólna katoda").

Plus z zasilacza (3v na wyjściu, bez pośrednich rezystorów, to tylko testowe połączenie) idzie do wspólnego/środkowego od diody.
Minus idzie do "wejścia" na przełączniku (bez obejrzenia przełącznika nie odpowiem, które to są NO i NC, o których pisze @Adam Kobyliński, no dobra, kojarzę, że są tam takie oznaczenia ;).
Na początku to co jest "wejściem" a co "wyjściem nr.1" i "wyjściem nr.2", i w którym ustawieniu przełącznika, sprawdzam miernikiem (multimetrem,) poprzez "PIIIPPPPP" :) ). Dwa "wyjścia" z przełącznika idą do pozostałych nóżek na diodzie..

I to cała filozofia, chyba nic nie poplątałem pisząc o tym co robiłem godzin temu trzy.

p.s. nowy miernik ostatnio sobie kupiłem w Biedronce, choć iluś tam letni nadal działa ale nie ma "Piiipppp". - wtedy sprawdzałem połączenie "oporem" :)

p.s. więcej luzu
 
Ostatnio edytowane:

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#29
Połączenia na tej samej zasadzie co tutaj tylko zamiast dwóch semaforów jest jedna dioda dwukolorowa. Środkowa nóżka diody to wspólny plus lub minus, do pozostałych nóżek rezystor w szereg. Przełącznik na dole schematu to styki w napędzie rozjazdu lub przełącznik pokazany na pierwszej stronie tego tematu.