• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Konstrukcja lekka makiety.

Reakcje
0 0 0
#1
Temat został zapoczątkowany TU
Z moich doświadczeń wynika, że pancerne konstrukcje nie mają większego sensu. Ostatnio swoje moduły (TT) robię z:

Profile czołowe - sklejka 10mm
Boki - sklejka 4mm
Przegrody - brak
Wypełnienie skrzynki - płyta styrodurowa 50mm
Listwa podtorza - sklejka 4mm
Ślepa podsypka - mikroguma (zastępuje korek)

W związku z tym że działam w innej skali i nie znam norm modułów HO, pewne elementy mogą nie spełniać swoich funkcji. Temat jest jedynie zaproszeniem do dyskusji na temat konstrukcji makiet.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#2
No patrząc z czego zrobiłeś ten segment to podziwiam cię. Jak profil 10 mm ujdzie tak boki 4 mm to wg mnie lekka przesada :!: Ale moze się mylę.

Czy fotki tego segmentu masz :?:
 
Reakcje
0 0 0
#3
Żadna guma nie zastąpi pożądnego korka, te twoje skrzynki muszą być strasznie filigranowe ale za to napewno lekkie noi taniej materiałowo pewnie wychodzą.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#4
Oczywiście ta dyskusja nie ma na celu udowadniania czegokolwiek. Po prostu prezentujemy tu swoje metody.
Moje skrzynki: czoła i boki sklejka 15mm, czoło- brzoza, boki-sosna z pierwszym obłogiem brzozowym, góra: sklejka 8mm- szlak, 10 mm stacja. Podtorze paski hdf 3mm. :smile:
 
OP
OP
K
Reakcje
0 0 0
#5
Przy zamieszczeniu wykazu elementów wiedziałem że ktoś nie wytrzyma i będzie chciał podesłać egzorcystę :twisted: Tu ponownie pozwolę sobie pozdrowić konstruktorów szaf gdańskich i życzyć im dużo siły i zdrowia :D

pukash napisał(a):
Żadna guma nie zastąpi pożądnego korka
No to teraz coś o mikrogumie. Zastosował ją do tłumienia drgań napędów Connrad’a WM-Model ale nie wiedział jak się nazywa. Jest również stosowana do wykładania skrzynek narzędziowych. Wniosek nasuwa się sam – dobrze tłumi i jest wytrzymała.

Cały „pic” polega i na rodzaju materiału i jak się je wykorzystuje.
Styrodur jest dość sztywny ale na długości 1200 mm musi się ugiąć. Sklejka 4 mm na boki wręcz faluje ale postawiona na sztorc nie ustąpi.
I tu pytanie: jak się zachowają te materiały jeżeli z nich skleimy ceownik?

Fotki dotychczasowych prac gdzieś się zapodziały ale spoko – właśnie robię 3 nowe moduły 1200x500mm :razz:
 
Reakcje
0 0 0
#8
Ludzie ile wy drewna walicie :shock: , na wasze skrzynki pół lasu idzie :LOL: , Kilkujadek nie uważasz że te profile boczne są za wysokie moim zdaniem pół tego profilu to już jest bardzo dużo. :???:
 
OP
OP
K
Reakcje
0 0 0
#10
pukash napisał(a):
Kilkujadek nie uważasz że te profile boczne są za wysokie moim zdaniem pół tego profilu to już jest bardzo dużo. :???:
:shock:
Jakiego profilu?
Jeżeli masz na myśli ściankę boczną 4 mm to jest wszystko przygotowane do wklejenia styropianu i wykonania artystycznej rzeźby terenu.
szelmek napisał(a):
Ale ta ścianka ma 4mm
A Twoim zdaniem ile powinna mieć :?:
Sorry - 3mm nie było na składzie. 4-ro milimetrowa jest najcieńszą której dostawy mogą być powtarzalne.
 
Reakcje
0 0 0
#11
Kilkujadek napisał:
Jakiego profilu?
Jeżeli masz na myśli ściankę boczną 4 mm to jest wszystko przygotowane do wklejenia styropianu i wykonania artystycznej rzeźby terenu.

Nie chodzi o ściankę tylko o boczny profil czyli tę boczną patrząc od przodu na moduł deskę na oko ma ze 20 cm, czy to aż tyle musi być.
 
OP
OP
K
Reakcje
0 0 0
#12
Zgodnie z teorią - tak. Jest to pełnowymiarowy profil MP-2 zgodny ze sTTandardem.
Praktyka dopuszcza w tym wypadku odkrojenie kilku centymetrów (okolo 5).
Ja nie mam zamiaru tego czynić ponieważ moduły będą składowane warstwowo i taki rękaw dość dobrze osłania moduł położony niżej.
 
OP
OP
K
Reakcje
0 0 0
#14
Z moich obserwacji (TT i HO w Sosnowcu) wynika że w 90% niczym.
sTTandard przewiduje malowanie kolorem czarnym lub brązowym ale jest to związane z estetyką, a nie impregnacją materiałów. W Sosnowcu okazało się, że jedynie czarne farby przy oświetleniu dziennym jak i z lamp sodowych zachowują swoją pierwotną barwę.
Ja swoje moduły maluję czarną satyną akrylux dekoral.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#15
pukash napisał(a):
Mam pytanie czym zabezpieczacie malujecie wasze skrzynki, zwykłe lakierobejce czy może jakieś inne patenty ????
Nie zabezpieczona niczym sklejka, zrobi się brudna od paluszków, przez co będzie zburzony ład estetyczny, a z tym bywa różnie.
Moja konstrukcja nazwana roboczo 500/400 L=600 to taki kubizm, do tych ultralekkich zaliczyć się nie może, ale do szkoły gdańskiej jej daleko. Jeszcze płycinka gr. 5mm jako podstawa terenu, plus pasek sklejki 10mm jako podtorze. Skrzynka złożona na sucho.
 

Załączniki

OP
OP
K
Reakcje
0 0 0
#16
Przepraszam Szelmek - nieco nerwowo reaguję bo spotkałem się z wieloma dziwnymi opiniami gawędziarzy modułowych.
Wczoraj WM-MODEL podesłał mi link do strony na której gość zrobił wszystko ze styroduru po za profilami.
http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2007030003
Przy takiej konstrukcji mój wynalazek jest bardzo konserwatywny :LOL:
Niestety obawiam się że ma wadę. Styrodur jest bardzo podatny na wgniecenia.
 
Reakcje
0 0 0
#17
A jeśli chodzi o zabezpieczanie skrzynek to wystarczy je pomalować czy może coś więcej. A i jeszcze jedno w środku skrzynki też powinno się malować czy może raczej sobie odpuścić.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#18
Ja mam pomalowane wszędzie i w środku i na zewnątrz. Drewno w tym sklejka ma tendencje do odkształcania się pod wpływem wilgoci. Dobrze jest ją odizolować od otoczenia.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#19
Oczywiście Dominik ma rację, lepiej gdy skrzynka jest od środka polakierowana. Wewnątrz wystarczy polakierować zwykłym Al kaponem. Nie wiem, gdzie trzymacie swoje klocki? Piwnica, zimny strych. Ja mam w mieszkaniu.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#20
Dominik napisał(a):
Ja mam pomalowane wszędzie i w środku i na zewnątrz. Drewno w tym sklejka ma tendencje do odkształcania się pod wpływem wilgoci. Dobrze jest ją odizolować od otoczenia.
Święte słowa. Deska po złożeniu powinna być całkowicie odizolowana od otoczenia. Ja na etapie wstępnym maluje wszystko wikolem. To już mi wystarcza. Maluję głównie wnętrze. Tam jakby większe powierzchnie które są podatne na różnego rodzaju wilgocie ;) W przyszłości tj za miesiąc , dwa wszytsko maźnę farbą olejną brązową.
 

Podobne wątki