• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolorystyka wnętrz kabin parowozów PKP II ep.

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
#1
Czy ktoś z forumowych ekspertów mógłby zbornie podzielić się wiedzą na temat kolorystyki wnętrza budek maszynistów parowozów PKP z II ep. pochodzenia niemieckiego i austro-węgierskiego? Mam na myśli, czy było ono przypadkowe, czy ujednolicone?

Z tego, co wyczytałem i wypatrzyłem ze zdjęć modeli na forum i w sieci -- choć mogę się mylić -- b. parowozy przejęte z KPEV miały szaro-zielone (ew. szare) wnętrze budek, podobnie maszyny b. kolei kkStB, a same kotły czarne (a może tylko wybrudzone?). Czy to reguła, czy od lat 20. XX w. malowano już wnętrza kabin parowozów PKP tą samą farbą co z zewnątrz? Czy była jakaś norma PKP w 20-leciu międzywojennym, która regulowała kwestię kolorystyki wnętrza kabin? Może istniał jakiś konkretny wzorzec koloru jeśli nie był to czarny?
 

BYDŁO

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#2
Kiedyś zbierałem modele z ep.I i z tego co pamiętam wnętrza budek parowozów w zarządzie K.P.E.V. malowane były: od sufitu do linni okien na kolor jasny, chyba biały (łącznie z całym sufitem). Poniżej linni okien na kolor czarny. Podobnie było na kolejach bawarskich i wirtemberskich. Wydaje mi się że również na kolejach C.K.Austro-Węgier było stosowane to dwukolorowe malowanie. Widoczne jest to na modelach z bardzo precyzyjnych Manufaktur modelarskich szwajcarsko-niemieckich. I chyba tylko "Roco" w swoim limitowanym modelu muzealnego parowozu 310.23 odwzorowało kolorystykę wnętrza budki. Pozostałe firmy modelarskie nie bawią się w takie duperele.
Faktycznie więc, również na P.K.P. mogło występować takie malowanie, przynajmniej w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości w 1918.
Ale to tylko gdybanie bo nie posiadam żadnych materiałów żródłowych na ten temat. Znając to Forum, zapewne odezwą się znawcy tematu.
 

Załączniki

KPEV1884

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#3
Mam dwa parowozy Roco G10 i T 12 z I epoki i wnętrze budki malowane jest na czarno i ścianki na oliwkowo tak jak cały parowóz.Fakt iż te parowozy to seryjna produkcja wiec nikt specjalnie się tu nie przykładał.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 2
Tabor 2
Tabor 5
Tabor 0

Podobne wątki