• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Kolory stosowane na PKP, według palety RAL

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
Witajcie,
Jestem na etapie składania 401Zk Eamos od Kotebi. Nie posiadam aerografu i chcę pomalować model farbami w sprayu Tamiya. Mam problem z doborem odpowiednich kolorów. Pomożecie?
Ale jakiej malatury? Oprócz sprei Tamyia możesz też spokojnie malować samochodowymi Motip-Dupli które mają dość szeroką paletę.
 

modrzew

Znany użytkownik
Reakcje
1.348 1 0
Przed malowaniem trochę podgrzej w ciepłej wodzie lub na słońcu. Wtedy farba jest rzadsza i lepiej się maluje. I nie słuchaj tych co mówią że to nie ma żadnego wpływu ciepła farba lub nie. Bo ma! Sam się przekonasz. Po nałożeniu kalek pryśnij bezbarwnym Semi Gloss też Tamiyi.

Tamiya to najlepsza farba modelarska w sprayu na rynku. Dobre są też Vallejo Hobby Paint, podkłady kolorowe Citadel, Humbrol Spray ( ale na humbrole tylko można kłaść humbrole. Inne mogą się zważyć). Z tańszych farb dobrze kładzie się Ral 5010 Prisma Color firmy Schuller (16 PLN), inne kolory tej firmy mogą być trochę gęste. Również Mołotow z serii Artist ma szeroką gamę kolorów, ale wg własnej numeracji . Kładą się trochę specyficznie. Wydają się gęste, ale po wyschnięciu powłoka jest równa. W przypadku Molotowa odtłuszczanie i podkład jest konieczny bo będzie się łuszczyć.

Elementy chromowane lub powierzchnie toczne kół najlepiej malować Liquid Chrome Mołotowa w pisaku. Nie ma lepszej ( po za tymi do aero jak np Zero Paints).
 

modrzew

Znany użytkownik
Reakcje
1.348 1 0
Nie no OK, dzięki za odp. Tutaj w tym malowaniu to tak. Myślę jednak, że te SM30 to chyba były jakoś chałupniczo malowane bo zdecydowanie bardziej srebrzyste są. A te mniej srebrne to też do 9006 maja daleko. Może dlatego że nie były malowane fabrycznie.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
Nie no OK, dzięki za odp. Tutaj w tym malowaniu to tak. Myślę jednak, że te SM30 to chyba były jakoś chałupniczo malowane bo zdecydowanie bardziej srebrzyste są. A te mniej srebrne to też do 9006 maja daleko. Może dlatego że nie były malowane fabrycznie.
Tutaj należy przytoczyć nieco teorii w kwestii kolorów i ich postrzegania. Ten sam kolor czyli RAL 9006 inaczej jest odbierany przez nasze oko na duże powierzchni lokomotywy rzeczywistej i na małej powierzchni modelu. Zwyczajnie nasze oczy kłamią. Inną sprawą jest także kwestia koloru u każdego z producentów. Metaliki mają to do siebie, że nie daje się "zmierzyć" koloru i przenieść w przestrzeń matematyczną systemu CIELAB lub CMC. Ocena metaliku jest optyczna i w zależności od receptury danego producenta kolor będzie nieco inaczej wyglądać zależnie od tego w jakim świetle go będziemy porównywać.
Generalnie zgodnie w papierami Lotosu ich malatura składa się z RAL 5002, RAL 9006, RAL 3002 i w zależności od lokomotywy RAL 9004 lub RAL 9005. Maluj RALem i nie kombinuj ze "srebrzystością" bo zawsze nie będziesz zadowolony.
 

Podobne wątki