• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Kolory stosowane na PKP, według palety RAL

Reakcje
14 0 0

Załączniki

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
Jeśli pomoc w podaniu barw ma się sprowadzać do rozpoznania koloru ze zdjęcia poprzez jakąś stronę internetową to umożliwiającą, to z całym szacunkiem, ale daruj sobie, bo efekt jest taki jak podałeś wyżej, czyli albo to, albo tamto, albo siamto.
I wiem o czym piszę, bo tworzyłem dokumentacje malowania do kilku modeli fabrycznych i na próbę sprawdziłem jakie efekty dają takie strony i niestety dużo się mylą. Na tyle dużo, że nie polecam sie opierać na nich przy dobieraniu barw. Już lepiej kupić wzornik RAL, taki z papierowymi próbkami i porównywać samemu barwy do zdjęć i wybrać najbliższą jaka pasuje oku.
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.371 2 0
Na podstawie tej strony udało mi się rozszyfrować kolory.

Dach - RAL 7005 (odpowiednik Humbroll 140)
Baza (czerwień) RAL 3003 - Humbroll 47/Revel50
Pas RAL 1014 (nie mam jeszcze odpowiednika)


No i właśnie, czy ktoś malował kolorem RAL 1014? W naszych wagonach 111A/120A też ten kolor występował, może ktoś się podzieli :)
 
Reakcje
8 0 0
W czasach PRL nie była stosowana paleta RAL, malowało się tym, co było pod ręką. Możesz użyć RAL2008, RAL2000albo RAL1028... Ostatni moim zdaniem najbliższy, bo nieco "wypalony słońcem".
W PRL dyski tarcz ostrzegawczych malowano kolorem RAL2000 (w przybliżeniu). W 2014 wprowadzono instrukcję i kolor RAL2008 dla sygnałów D0, D6, W11p i W14.
Norma NEM 825PL mówi o pomarańczowym:
Epoka Ia-IIIb (do 1959 roku) - RAL2000
Epoka IIIc-IVc (1960-1989) - RAL2000
Epoka Va wzwyż (po 1989) - RAL2000, RAL2008
Generalnie cyrk ;)
 
Ostatnio edytowane:

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
Witam
Poszukuję kolorów do tej SM42, szczególnie jasnozielonego
Zdjęcie pokazuje zapewne współczesne malowanie ( w sensie odnowy lokomotywy w historycznej malaturze )
O ile mogę sugerować się tym co widzę na ekranie monitora (a wiemy ,że każdy komputer ma inaczej ustawione kolory monitora ;) ) jeżeli miałbym pomalować tak model to zastosowałbym następujące kolory:
jasno zielony - RAL6021(Pale Green)
ciemno zielony -RAL6004(Blue Green)
żółty -RAL1016(Sulfur Yellow )
to prawie taki odcień "cytrynowy" na tym zielonym byłby ok
Największy problem to kolor tych wnęk gdzie są stopnie jeżeli miałby to być odcień popielu to najbliżej jest :
RAL7047 (Telegrey 4 ) choć on w rzeczywistości jest o ciut ciemniejszy aniżeli kolor na zdjęciu - rozjaśnił by go odrobiną bieli.
Pozdrawiam serdecznie

Ups:p zapomniałem o czołownicy
pomarańczowy - RAL1034 (Pastel Yellow )

Myślę ,że choć trochę pomogłem :)
 

Podobne wątki