• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Kolory stosowane na PKP, według palety RAL

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
Tu może być mały problem.
Bo to co jest zapisane w wzorniku Pantone nie musi pokrywać się z wzornikiem RAL.
Odcienie mogą się różnić ( tak przynajmniej mi się wydaje ) po spojrzeniu na ten przelicznik:
https://www.fabertec.pl/pl/i/Paleta-kolorow-RAL-oraz-Pantone/12
Zobacz ,że np. żółty (odcień) Pantone 115 wygląda inaczej jak przelicznik w palecie RAL 1003
Więc moja sugestia jest taka - albo zlecić wymieszanie farby według palety Pantone ( jeżeli uważasz że ten odcień jest taki jak oczekujesz ) ,albo porównać te kolory z paletą barw RAL i wówczas zlecić wymieszanie odpowiedniego odcienia już według palety RAL.
Pozdrawiam
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
Tu może być mały problem.
Bo to co jest zapisane w wzorniku Pantone nie musi pokrywać się z wzornikiem RAL.
Odcienie mogą się różnić ( tak przynajmniej mi się wydaje ) po spojrzeniu na ten przelicznik:
https://www.fabertec.pl/pl/i/Paleta-kolorow-RAL-oraz-Pantone/12
Zobacz ,że np. żółty (odcień) Pantone 115 wygląda inaczej jak przelicznik w palecie RAL 1003
Więc moja sugestia jest taka - albo zlecić wymieszanie farby według palety Pantone ( jeżeli uważasz że ten odcień jest taki jak oczekujesz ) ,albo porównać te kolory z paletą barw RAL i wówczas zlecić wymieszanie odpowiedniego odcienia już według palety RAL.
Pozdrawiam
Palety RAL i Pantone w ogole sie nie pokrywaja. W Panatone znajdzie sie kolory zblizone do RAL, ale dopasowanie RALa do Pantone, to jest niemal niewykonalne.
 

stley

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
No właśnie zauważyłem, że dopasowanie RAL do Pantone jest niemal niemożliwe, równie dobrze można brać lakiery w ciemno na zasadzie 'a może się trafi'.
W takim razie poratujcie Koledzy numerami barw RAL dla taboru PKP Energetyka.
Z góry dzięki.
 

Miko

Aktywny użytkownik
Reakcje
214 0 0

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
Raczej takiego koloru z palety RAL nie znajdziesz.
Najbliższa tej barwie jest RAL 6024, czyli jak w lokomotywach SM42-567 lub SM42-865.
 

Pach

Aktywny użytkownik
Reakcje
15 0 0
Tak myślałem... Mam więc pytanie do kolegów, którzy mają doświadczenie z mieszalniami lakierów. O jakie lakiery się pytać żeby miały na tyle drobną pigmentację aby można było bez stresu nanieść go na model w skali H0?
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
Tak myślałem... Mam więc pytanie do kolegów, którzy mają doświadczenie z mieszalniami lakierów. O jakie lakiery się pytać żeby miały na tyle drobną pigmentację aby można było bez stresu nanieść go na model w skali H0?
Pigmentacja kazdego lakieru jest jednakowa dla lakierow gladkich w stopniach polysku od 90 do 30. Musisz sobie zadac pytanie jaki polysk chcesz uzyskac, czy lakier ma byc jedno czy dwuskladnikowy oraz gestosc kazdego z lakierow.
 

Pach

Aktywny użytkownik
Reakcje
15 0 0
Jednakowa, ale czy dobra? :) Jak pójdę do mieszalni i powiem, że chcę lakier o zadanym kolorze, półmatowy i gęstości takiej żeby nadawał się do malowania aerografem o dyszy załóżmy 0,3 mm to mi namiesza to co trzeba? :) Wiesz, pytam bo mam mieszane uczucia co do lakierów z mieszalni bo kojarzą mi się raczej z wyrobami do malowania karoserii samochodów a nie drobnych modeli. Stąd moja dociekliwość i ostrożność :)
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
A jaka jest różnica pomiędzy malowaniem karoserii samochodu a malowaniem modelu ?
Chyba tylko powierzchnia malowania ;) Lakier po otrzymaniu z mieszalni i tak sobie rozcieńczysz do pożądanej gęstości.
Malowanie jest takie samo.
Pozdrawiam
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
Jednakowa, ale czy dobra? :) Jak pójdę do mieszalni i powiem, że chcę lakier o zadanym kolorze, półmatowy i gęstości takiej żeby nadawał się do malowania aerografem o dyszy załóżmy 0,3 mm to mi namiesza to co trzeba? :) Wiesz, pytam bo mam mieszane uczucia co do lakierów z mieszalni bo kojarzą mi się raczej z wyrobami do malowania karoserii samochodów a nie drobnych modeli. Stąd moja dociekliwość i ostrożność :)
Masz dokladnie to powiedziec. Poza tym nie ma pojecia granulacji pigmentacji. Kup sobie 100ml i poprobuj. Lakiery samochodowe i modelarskie, to jeden czort (pewnie zaraz odezwa sie "znawcy"), tylko roznia sie gestoscia. Te musisz sam dopasowac jezeli nie znajdziesz gotowej receptury. A co najwazniejsze musisz wskazac kolor. Albo z palety RAL albo jakiejkolwiek innej. Pamietaj tez, zeby zamowic taka ilosc lakieru aby pozwolila Ci pomalowac caly model z tej partii. Kazde kolejne mieszanie bedzie sie delikatnie roznic.
 

modrzew

Znany użytkownik
Reakcje
1.348 1 0
A jaka jest różnica pomiędzy malowaniem karoserii samochodu a malowaniem modelu ?
Chyba tylko powierzchnia malowania ;) Lakier po otrzymaniu z mieszalni i tak sobie rozcieńczysz do pożądanej gęstości.
Malowanie jest takie samo.

Lakier samochodowy ma grubszy pigment. Najlepiej widać to porównując lakiery metaliczne. Różnica jest widoczna gołym okiem. Ja akurat maluję sprayem Tamiyi i jest to moim zdaniem najlepszy na świecie lakier modelarski. Nawet Gunze nie ma z nim szans. Do aero gunze jest może trochę lepsze ale tamiya za to nie śmierdzi, rozpusszczalnik raczej delikatnie pachnie. Wodnych nie używam. Tylko Vallejo do pędzelka. Jeszcze do pędzla dobre jest Italeri. Szkoda że Tamiya nie ma palety RAL, nic więcej do szczęścia by nie było potrzeba.
 

Pach

Aktywny użytkownik
Reakcje
15 0 0
Lakier samochodowy ma grubszy pigment. Najlepiej widać to porównując lakiery metaliczne. Różnica jest widoczna gołym okiem. Ja akurat maluję sprayem Tamiyi i jest to moim zdaniem najlepszy na świecie lakier modelarski. Nawet Gunze nie ma z nim szans. Do aero gunze jest może trochę lepsze ale tamiya za to nie śmierdzi, rozpusszczalnik raczej delikatnie pachnie. Wodnych nie używam. Tylko Vallejo do pędzelka. Jeszcze do pędzla dobre jest Italeri. Szkoda że Tamiya nie ma palety RAL, nic więcej do szczęścia by nie było potrzeba.
No właśnie też mi się tak wydawało z tą pigmentacją. Ja też używam sprayów Tamiya i maluje się nimi rewelacyjnie. No ale kiedy nie ma w asortymencie pożądanego koloru to trzeba się ratować jakoś :)
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
No właśnie też mi się tak wydawało z tą pigmentacją. Ja też używam sprayów Tamiya i maluje się nimi rewelacyjnie. No ale kiedy nie ma w asortymencie pożądanego koloru to trzeba się ratować jakoś :)
Nie mylcie pojec. Wydaje sie Wam. Metaliki, a farby gladkie, to dwie rozne bajki. Pigment jest pigmentem, nie ma wersji drobniejszej lub grubszej, ale pigment metaliczny zaleznie od wielkosci platkow aluminium i innych substancji daje rozne efekty.
 

Podobne wątki