• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Kolory stosowane na PKP, według palety RAL

guru75

Użytkownik
Reakcje
38 2 0
Mam prośbę o pomoc w dobraniu kolorów RAL do załączonego zdjęcia. Przeszukałem forum ale znalazłem jedynie nowsze malowanie CTL
 

Załączniki

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Mam prośbę o pomoc w dobraniu kolorów RAL do załączonego zdjęcia. Przeszukałem forum ale znalazłem jedynie nowsze malowanie CTL
Jeśli chodzi o ten ST44 w CTL-u , to (nie licząc białego, czarnego i srebrnego na tłumiku) - boki i dach moim zdaniem pasuje RAL5002, RAL1004 ale może ktoś wie lepiej.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Dzięki. Ten niebieski wydaje mi się co prawda troszkę za jasny...
Z tymi kolorami to tak naprawdę jest tak, że jedyny i słuszny wzornik powstanie po zastosowaniu konkretnej farby. Jak się bowiem ogląda RAL 5002 na monitorze komputera, to co strona to inny odcień, np. po kliknięciu w google-grafika:

ReALity.jpg


Pozdrawiam.
 

Bernard Sobczyk

Aktywny użytkownik
SKMK
Reakcje
520 14 1
Mam pytanie co do barw SU46-054 ze znanego zdjęcia Pawła Terczyńskiego z Książki Lokomotywy Spalinowe Produkcji HCP. Chodzi o ciemną zieleń... RAL 6002? RAL 6010? W załączeniu skan...
 

Załączniki

Gethvar

Znany użytkownik
Reakcje
229 4 0
Generalnie juz pisalem o tym wyzej. Ze zdjec na niekalibrowanych monitorach to se mozna... Podawajcie numer RAL wyciagniety z jakies dokumentacji, czy to ruchowej czy jakies innej.
Ze zdjęć też ogólnie, wszystko zależy od ekspozycji filmu, zastosowanych filtrów, oświetlenia, jakości zastosowanych odczynników, wieku i sposobu przechowywania fotografii... generalnie to jest dosyć śliska sprawa...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
Ze zdjec na niekalibrowanych monitorach to se mozna...
Ze zdjęć na monitorach kalibrowanych też se można. Tak, jak napisał kolega Gethvar, stare zdjęcia dają tylko względne pojęcie o rzeczywistości, jedne są bardzo dobre, na innych kolory są całkowicie zafałszowane, więc trzeba do tego podchodzić z wielką ostrożnością. Jedynym sposobem jest obejrzenie jak największej liczby fotografii i dobranie koloru metodą prób i błędów. Wszyscy mówią tylko o RAL i bez tego nie są w stanie nic zrobić. Tymczasem dawniej o RAL mało kto słyszał, więc można tylko na podstawie obserwacji i prób starać się dobrać właściwy kolor i spróbować ustalić, który RAL będzie najbardziej odpowiadał oryginałowi. A bardzo często zdarza się, że trzeba pomieszać różne farby według RAL - pisał o tym swojego czasu kolega Krzysztof Koj. Jeżeli fachowcy podają numer RAL dawnych malowań, to najczęściej jest on ustalony w ten właśnie sposób, na podstawie analizy zdjęć i własnej pamięci. RAL jest tylko przydatny przy współczesnym taborze, gdzie można dotrzeć do oryginalnej dokumentacji.
 

stley

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
Panowie, pytanie o kolorystykę PKP energetyka.

Chcę przygotować sobie skład do modelu SM42-822 Piko i nie potrafię znaleźć jasnej informacji jakich kolorów użyć.
Posiłkując się wzornikiem barw Pantone wyszło mi, że:
-żółty - Pantone 115 U
-czerwony - Pantone 185 U
ale oczywiście mogę być w błędzie.

Kolejnym utrudnieniem jest problem w znalezieniu do wybranych przeze mnie barw odpowiedników RAL.

Z góry dzięki za pomoc.
 

Podobne wątki