• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Kolory stosowane na PKP, według palety RAL

Picio87

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam

Potrzebuję koloru ral odcienia żółtego oraz niebieskiego na dachu, który został wykorzystany do pomalowania lokomotywy w barwy lotosu?

Bardzo wdzięczny będę za pomoc :)

pozdrawiam

picio87
 

Załączniki

Rafał G.

Znany użytkownik
Reakcje
3 1 0
#2
Picio87 napisał(a):
Witam

Potrzebuję koloru ral odcienia żółtego oraz niebieskiego na dachu, który został wykorzystany do pomalowania lokomotywy w barwy lotosu?

Bardzo wdzięczny będę za pomoc :)

pozdrawiam

picio87
Jeśli nikt z obecnych tu modelarzy Ci nie pomorze - sięgnij do źródła i zadaj to pytanie bezpośrednio w spółce Lotosu zajmującej się transportem kolejowym - myślę, że Ci podadzą bez problemu.
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#3
Według otrzymanych z Lotosu nr kolorów to Pantone 287; CMYK - C100M75Y2K17; RGB - R0G51B141; HTML - 00338D; RAL - 5002;
wybierz sobie, który chcesz to wszystko to samo
 

wespe

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Witam

Założyłem wątek, aby każdy kto wie wpisał tu kolory RAL jakie odpowiadają taborowi PKP, najlepiej aby opis poprzedzony był foto wagonu lub loka :)

Zapraszam do umieszczania informacji :)
 

moshe

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#5
Milo by bylo zobaczyc poza numerem RAL także kolor farby konkretnego producenta. Czyli prośba o podzielenie sie doświadczeniami. Mimo, iż kilka takich zestawień juz istnieje, to przy konkretnej pracy np. malowanie Rumuna, sprawdzają się słabo.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#6
Takie wątki już były zakładane. Dobrze by więc było je kontynuować, a nie tworzyć nowych. Były w nich dyskutowane kolory taboru PKP według wzorników RAL, oraz odpowiadające im farby. Poza tym, zapewne wiele takich informacji pojawia się przypadkowo w najróżniejszych wątkach. Ciężko jednak byłoby teraz to wszystko zebrać w całość.
 

sosnama

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#7
Takie wątki już były zakładane. Dobrze by więc było je kontynuować, a nie tworzyć nowych. Były w nich dyskutowane kolory taboru PKP według wzorników RAL, oraz odpowiadające im farby. Poza tym, zapewne wiele takich informacji pojawia się przypadkowo w najróżniejszych wątkach. Ciężko jednak byłoby teraz to wszystko zebrać w całość.
...to po co szukaj(ka)...
 
Reakcje
0 0 0
#8
Oto Kolory RAL do epoki III, kiedyś podawał je pan K.Koj.

1018 - Zinkgleb ,Zinc Yellow ,Żółty Jasny
3002 - Karminrot ,Carmine Red ,Czerwony Karminowy
3009 - Oxidrot ,Oxide Red ,Czerwony Tlenkowy
6008 - Braungrun ,Brown Green , Ciemnozielono-oliwkowy
7011 - Eisengrau , Iron Grey ,Szary Stalowy
7016 - Anthrazitgrau ,Anthracite Grey ,Szary Antracytowy
7035 - Lightgrau ,Light Grey ,Szary Jasny
7042 - Verkehrsgrau A ,Traffic Grey A ,Szary Jasny
9005 - Tiefschwarz ,Jet Black ,Czarny Głęboki
9010 - Reinweis ,Pure White ,Biały
 

wespe

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Takie wątki już były zakładane. Dobrze by więc było je kontynuować, a nie tworzyć nowych. Były w nich dyskutowane kolory taboru PKP według wzorników RAL, oraz odpowiadające im farby. Poza tym, zapewne wiele takich informacji pojawia się przypadkowo w najróżniejszych wątkach. Ciężko jednak byłoby teraz to wszystko zebrać w całość.
N wlasnie chodzi aby zebrac to wszystko w calosc
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#10
N wlasnie chodzi aby zebrac to wszystko w calosc
To proszę przeszukać forum i tu wypisać co się znalazło, to się przyklei temat, a nie rzucać kolejny temat z pustym gadaniem czekając az ktoś inny zrobi robotę.
Takie tematy będa kasowane, bo bardzo zamulają wyniki wyszukiwania - np. wrzucenie RAL do wyszukiwarki daje wątek w którym ktoś leniwy pyta o RAL.

PS. mój post zostanie skanowany gdy watek nabierze większej mocy merytorycznej, aby nie zamulać ;)
 

Uriel

Znany użytkownik
Reakcje
17 0 0
#11
Paleta RAL dla wagonów piętrowych Bipa/Bhp/Bhp-x


1) Malowanie niebiesko-żółte a'la Bdhpumn "Bohun"
- dach - kolor jasnoszary RAL 7001
- pasy okienne, czoło wagonu - kolor jasnoniebieski RAL 5012
- pas środkowy - kolor żółty RAL 1023
- drzwi wejściowe od zewnątrz - kolor żółty RAL 1023
- drzwi wejściowe od wewnątrz - kolor czerwony RAL 3020

2) Oliwka
- buda - RAL 6008
- dach (w zależności od wersji malowania) - RAL 7001 (? tutaj zbyt pewny nie jestem)

3) Malowanie "Jajecznica" (RAL'e dobierane przez kolegę FFox)
- dach szary - RAL 7001
- buda - żółty RAL 1003
- pas kremowy + drzwi - Ral 1015/1018 (50%/50%)
- "czerwonokrwisty" pas dolny (pod dolnym rzędem okien) - RAL 3003
- napisy wiśniowe - RAL 3004 (z tego co się orientuję to powinny być tego samego koloru co krwisty pas dolny)
 

AdamG

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Świetny pomysł z tym wątkiem,gratuluję.
Mogę podać numery farb jakimi pomalowałem PKP gagarina z V epoki. Długo porównywałem farby i najlepiej odpowiadającymi okazały się:
zielona (burty, czoła) VALLEJO 70.970,
szara (dach) BRAVA F4M.
Takie kolory najbardziej przypominają mi to co jest w rzeczywistości.
 

wojtekpkp

Aktywny użytkownik
Reakcje
7 0 0
#17
Ok, cieszę się że ktoś ten temat założył :) Powiedzcie panowie jaki numerek będzie mieć zółty pas na piętrusie Bdhpumn od Piko ?? Chodzi dokładnie o kolor wagonika Piko bo nic chcę przemalowywać całej budy, ale zamaskować i prysnąć tylko drobne skazy...

Z (Zielonej) Góry dziękuję :)
 

PX48-28

Aktywny użytkownik
Reakcje
90 5 2
#18
Jeżeli chodzi o kolorystyke EU/EP07 to przedstawia się tak:
Stalowy (Dach)- 7031
Jasna zieleń (Buda)- 6018
Ciemna zieleń (Buda pomiędzy listwami)-6029
Pomarańczowy (czołownice)-2004
Czarny (zderzaki, wózki, zgarniacze itp.)-9017
Czerwony (kurki przewodów pneumatycznych od układu hamulcowego, szyny WN)-3000
Żółty (przewód 8at od zasilania wagonów)-1021
Biały (poręcze, obwudki zderzaków i czasami zgarniaczy)-9016

Odnośnie żółtych czuł niemam 100% pewności, ale doszły mnie słuchy, że była ta sama żłóć co na kurkach 8at, czy to prawda?o_O
 

Podobne wątki