• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Kolory stosowane na PKP, według palety RAL

Reakcje
0 0 1
A wie ktoś jakie kolory według RAL użyto do malowania wagonów PKP Intercity 111A ? Znalazłem dokumenty przetargowe związane z malowaniem ale tam nie odwołują się do RAL tylko do jakiegoś natural color system i okazuje się, że nie mogę zmapować ich na RAL
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
A wie ktoś jakie kolory według RAL użyto do malowania wagonów PKP Intercity 111A ? Znalazłem dokumenty przetargowe związane z malowaniem ale tam nie odwołują się do RAL tylko do jakiegoś natural color system i okazuje się, że nie mogę zmapować ich na RAL
Nie dopasujesz tych kolorów. NCS ma znacznie więcej kolorów niż RAL. Jedyne co Ci pozostaje, to domieszać lakiery zgodnie z NCSem.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
W temacie modelarstwa jestem dość świeży, stąd pytanie - czy można gdzieś zamówić mieszanki według NCS? Choćby lakiery samochodowe w małych ilościach, czyli nie w hektolitrach?
Zazwyczaj tam gdzie mieszają RALe samochodowe, to mają też możliwość zrobienia NCSów. Jeżeli dobrze pamiętam, to minimalna ilość lakieru wynosi 100 ml.
 

Krzysztof Koj

Znany użytkownik
Reakcje
634 3 1
Ktoś wie jaki numer RAL został użyty do bonanzy piko http://shop.dcc24.eu/6587-thickbox_...klasy-120a-bonanza-pkp-wroclaw-piko-96649.jpg

I czy ten sam numer RAL był używany do Y-ków w tej epoce?
Do wagonów PIKO typu 120A zastosowany był kolor RAL 6008 Braungrün.
Tak, ten sam kolor używany był do malowania "Y-ków" w tej epoce, ale tylko do wagonów polskiej produkcji!
Wagony typu Görlitz 78 oraz wagony piętrowe serii Bipa, importowane w tych latach z byłej NRD, były fabrycznie malowane na kolor RAL 6007 Flaschengrün.
[DOUBLEPOST=1492213562,1492211872][/DOUBLEPOST]
Również chciał bym poznać RAL fabrycznej SP45
Ja również chciałbym poznać RAL fabrycznej SP45, ale to jest po prostu niemożliwe...:).
Wielokrotnie była już mowa o tym na Forum, że w Polsce do malowania taboru kolejowego nie stosowano w tamtych latach farb zgodnych z próbnikiem kolorów RAL.
Niestety dziś, kiedy producentowi trzeba podać kolorystykę modeli z tamtych lat, musimy najczęściej posługiwać się właśnie paletą barw wg RAL, ale kolory trzeba wybierać niestety na "oko"...
Wybór najbardziej odpowiednich kolorów nie jest oczywiście sprawą prostą, wymaga porównywania wielu zdjęć (a kolorowych zdjęć z lat 70-tych nie ma przecież zbyt wiele), sięgania do własnej pamięci (co często bywa zawodne) i wreszcie różnych konsultacji.
W przypadku wyboru odcieni kolorów RAL do malowania fabrycznego lokomotywy SP45-082 było tak samo. Ostatecznie wybór konkretnych kolorów dokonany został po konsultacjach z firmą EFC-Loko.
Co ważne, wybór odcieni koloru zielonego, przydatnych do malowania polskich lokomotyw spalinowych i elektrycznych (co w sposób szczególny dotyczy odcieni koloru jasnozielonego), jest wg palety barw RAL bardzo ograniczony, a mieszanie farb w przypadku modeli wykonywanych wielkoseryjnie w zasadzie nie jest możliwe.
W ciągu ponad 15 lat opracowywania dokumentacji do oznakowania i malowania, do kilkuset modeli wagonów i lokomotyw dla różnych producentów, tylko raz udało mi się przekonać producenta do konieczności mieszania dwóch różnych kolorów (i to w stosunku 1:1!) w celu uzyskania właściwego odcienia. Miało to miejsce w przypadku modelu wagonu sypialnego WARS firmy ROCO...

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Otóż odcienie kolorów zielonych na lokomotywach SP45 różniły się od siebie diametralnie, w zależności od roku produkcji danej lokomotywy. Trudno więc mówić o jakimś jednolitym schemacie malowania fabrycznego lokomotyw tej serii...
Poczekajmy na model, zobaczymy jak to będzie wyglądało w rzeczywistości i wówczas będziemy mogli dalej dyskutować o kolorystyce wg RAL, polskich lokomotyw spalinowych i elektrycznych z lat 70-tych XX wieku.
 
Ostatnio edytowane:

Lukasz86

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Witam. Mam pytanie o kolor ral dachu na lokomotywie st44 do kolorów budy 6005 i 6029, oraz czy wnętrze przedziału maszynowego było w tym samym kolorze co dach.
 

Januszki

Użytkownik
Reakcje
19 1 0
Swego czasu pomalowałem w sumie 6 lub 7 zestawów od Milosa. w sumie fajne i fajnie się składa. Trzeba otwory okienne zawczasu leciutko przelecieć papierkiem gdyż okna ciasno wchodzą i po malowaniu całkiem nie chcą się wcisnąć. Ponadto jest problem z napędem. Tenshodo jest fajny i pasuje jak ulał ale jest nieco za słaby.
Jak znajdę w historii jakimi numerami malowałem dam znać. moje wszystkie były patynowane
Czy udało się znaleść numery tych kolorów do EN57?
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
Wiele farby upłynęło od czasu malowania. Odpowiedzi szukaj w moim wątku " Czy uda się spędzić marzenia" Jeśli jest odpowiedź to właśnie tam
 

Krzysztof Koj

Znany użytkownik
Reakcje
634 3 1
Panie Krzysztofie, jeśli można, to bardzo proszę o RAL dla zielonych kolorów lokomotywy SU45-165.

Pozdrawiam,
Mateusz Kowalski
Bardzo proszę:
zielony jasny: RAL 6021
zielony ciemny: RAL 6026
[DOUBLEPOST=1496616242,1496615821][/DOUBLEPOST]
Czy wie ktoś może jaki kolor ral mają szare wózki lokomotyw Schlesienmodelle?
Z góry dzięki
Nie wiem jaki kolor wózków zastosowała firma SM w swoich modelach, ale wiem, że powinien być to kolor RAL 7015.
 

jaco

Znany użytkownik
Reakcje
829 14 1
  1. Wagon 111A/120A:
    • dach - kolor jasnoszary RAL 7001
    • pas okienny, pas dolny, czoło wagonu - kolor jasnozielony RAL 6032
    • pas boczny - kolor kremowy RAL 1014
    • drzwi wejściowe od zewnątrz - kolor kremowy RAL 1014
    • drzwi wejściowe od wewnątrz - kolor czerwony RAL 3020
    • drzwi czołowe obustronnie - kolor czerwony RAL 3020
  2. Wagon 112A:
    • pas okienny, pas dolny, czoło wagonu - kolor jasnoczerwony RAL 3002
    • dach, drzwi, pas boczny j.w.
  3. Wagon 113A (Bar):
    • cały wagon - kolor ciemnoczerwony RAL 3003
    • pasek na boku wagonu - kolor kremowy RAL 1014
    • drzwi wejściowe od wewnątrz - kolor czerwony RAL 3020
    • drzwi czołowe obustronnie - kolor czerwony RAL 3020
 

michu88

Aktywny użytkownik
Reakcje
655 29 5
Bardzo proszę:
zielony jasny: RAL 6021
zielony ciemny: RAL 6026
[DOUBLEPOST=1496616242,1496615821][/DOUBLEPOST]
Nie wiem jaki kolor wózków zastosowała firma SM w swoich modelach, ale wiem, że powinien być to kolor RAL 7015.
Bardzo dziękuję Panie Krzysztofie. I mam jeszcze jedną prośbę-czy mógłby Pan podać kolory ral z PKP Intercity? Z góry dziękuję
 

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
871 60 10
Barwy podstawowe przewoźników

Podstawowe barwy Przewozów Regionalnych:
█ RAL 3003 - ciemny czerwony
█ RAL 7026 - grafitowy czarny
█ RAL 9006 - srebrny
█ RAL 7035 - jasny szary

Podstawowe barwy PKP Cargo:
█ RAL 9003 - biały
█ NCS S 0575 G40Y - zielony jaskrawy (brak odpowiednika RAL)
█ RAL 5010 - niebieski
█ NCS S 5540 R90B - ciemny niebieski (brak odpowiednika RAL)
█ RAL 7042 - szary
█ RAL 9011 - czarny

Podstawowe barwy PKP Intercity:
█ RAL 7031 - stalowy
█ RAL 5002 - ciemny niebieski
█ RAL 7040 - szary
█ RAL 2004 - pomarańczowy
█ RAL 7015 - czarny

Podstawowe barwy Kolei Dolnośląskich: patrz: barwy Dolny Śląsk

Podstawowe barwy Kolei Mazowieckich:
█ RAL 9003 - biały
█ RAL 6018 - zielony
█ RAL 1023 - żółty
█ RAL 7015 - szary
█ RAL 7001 - szary, srebrny

Podstawowe barwy Kolei Śląskich:
█ RAL 9016 - biały
█ Pantone 130 C - żółty
█ Pantone 362 C - zielony
█ Pantone 2995 C - niebieski
█ RAL 9011 - czarny

Podstawowe barwy Warszawskiej Kolei Dojazdowej:
█ RAL 3002 - czerwony
█ RAL 1015 - kość słoniowa
█ RAL 5010 - niebieski

Podstawowe barwy STK:
█ RAL 9005 - czarny półmatowy
█ RAL 2003 - pomarańczowy



Podstawowe barwy samorządów województw

Podstawowe barwy EZT - barwy Dolny Śląsk:
█ RAL 9016 - biały
█ RAL 9017 - czarny
█ RAL 1021 - żółty
█ RAL 7040 - szary (dach w EN57)

Podstawowe barwy jednostek trakcyjnych województwa wielkopolskiego:
█ RAL 3020 - czerwony
█ RAL 9010 - biały
█ RAL 9005 - czarny półmatowy

Barwy jednostek trakcyjnych województwa lubuskiego: (stare)
█ RAL 9003 - biały
█ RAL 1026 - świetlisty zółty
█ RAL 3020 - czerwony
█ Pantone 362 C - zielony
█ RAL 6028(?) - ciemnozielony (czoło)

Podstawowe barwy jednostek trakcyjnych województwa lubuskiego:
█ RAL 9003(?) - biały
█ NCS S 2070-G80Y (Pantone 583 C) - zielony
█ NCS S 0520-R90B (Pantone 635 C ) - błękitny
█ NCS S 5540-G20Y (Pantone 364 C) - zielony
█ NCS S 0560-G80Y (Pantone 102 C) - żółty

Podstawowe barwy jednostek trakcyjnych województwa małopolskiego: (wprowadzane od 2016r.)
█ Pantone Coated 225 C (?) - różowy
█ Pantone Solid Coated 526 C (?) - fioletowy
█ Pantone Solid Coated 2125 C (?) - niebieski
█ Pantone Solid Coated 2139 C (?) - niebieski
█ Pantone Solid Coated 2190 C (?) - niebieski
█ Pantone Solid Coated 2257 C (?) - zielony
█ Pantone Solid Coated 368 C (?) - zielony
█ Pantone Solid Coated 7406 C (?) - żółty
█ Pantone Solid Coated Black 7 C (?) - czarny

Podstawowe barwy jednostek trakcyjnych województwa opolskiego:
█ RAL 1021 - żółty
█ RAL 5017 - niebieski
█ RAL 9005 - czarny półmatowy

Podstawowe barwy jednostek trakcyjnych województwa śląskiego:
█ RAL 9016 - biały
█ Pantone 130 C - żółty
█ Pantone 362 C - zielony
█ Pantone 2995 C - niebieski
█ RAL 9011 - czarny

Nowe barwy jednostek trakcyjnych województwa pomorskiego: (wprowadzane od 2014r.)
█ RAL 7047 - szary
█ RAL 9011 - czarny
█ RAL 7042 - szary
█ RAL 3000 - czerwony


Wszystko z tamtego forum.
 

Podobne wątki