• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Kolory stosowane na PKP, według palety RAL

lokfan

Znany użytkownik
Reakcje
1.249 9 0
#46
Może ktoryś z kolegów poda numery RAL (lub inne) do jednego z klasycznych malowań "kibli" czyli żółto /ciemoniebiesko? "Zagoglałem" się na śmierć i...nic nie znalazłem . (zdjęcie z tego forum opisane jako pobrane z drechselszajbe.de)
 

Załączniki

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#47
Lokfan, w okresie "klasycznego malowania" EN57 nie było RAL ani nic podobnego! Kolory były takie jak podałeś czyli żółto/ciemnoniebieski:podstepny:(y).
 

lokfan

Znany użytkownik
Reakcje
1.249 9 0
#48
Lokfan, w okresie "klasycznego malowania" EN57 nie było RAL ani nic podobnego! Kolory były takie jak podałeś czyli żółto/ciemnoniebieski:podstepny:(y).
Wiem, że PKP z takich udogodnień jak paleta RAL dawniej nie korzystała :) Niemniej zależy mi na jak najbardziej zbliżonej kolorystce wg obecnej palety RAL. Tak naprawdę, chodzi mi o malowania składów "berlińskich" SKM w Gdańsku, ale z tego co pamietam (a pamietam) były identycznie malowane jak ówczesne ciemnoniebieskr EN 57. :) Zaś tak dla ciekawosci podam że system RAl powstał w ...1927 roku więc jest już dość zaawansowany wiekowo :) Niemcy w czasie II WW z niego korzystali malujac swój sprzęt wg tego systemu .
 
Reakcje
4 2 0
#57
Witam, poszukuję koloru do Bhp Rivarossi, stacja Skarżysko-Kamienna. Czy RAL 6008 będzie odpowiadał? Chodzi oczywiście o poszycie boków- kolor oliwkowy.

Może ja doprecyzuję. Chcę zmienić oznaczenia stacji macierzystej na Toruń. I tutaj pytanie, czy jest to kalka, czy też jest namalowane. Czy da się to ściągnąć rozpuszczalnikiem a'la zmywacz do paznokci, czy też zamalować i dopiero nakładać nową kalkę.
 
Ostatnio edytowane:

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.612 177 14
#58
Witam, poszukuję koloru do Bhp Rivarossi, stacja Skarżysko-Kamienna. Czy RAL 6008 będzie odpowiadał? Chodzi oczywiście o poszycie boków- kolor oliwkowy.

Może ja doprecyzuję. Chcę zmienić oznaczenia stacji macierzystej na Toruń. I tutaj pytanie, czy jest to kalka, czy też jest namalowane. Czy da się to ściągnąć rozpuszczalnikiem a'la zmywacz do paznokci, czy też zamalować i dopiero nakładać nową kalkę.

6008 kolor ok
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#59
czy jest to kalka, czy też jest namalowane
W tego rodzaju produkcji nie stosuje się kalkomanii. Wszystkie oznaczenia i napisy są malowane.
Zaś co do ich usuwania, to różnie z tym bywa, w zależności od producenta i konkretnego modelu. To znaczy czasem udaje się usunąć same napisy, bez naruszenia powłoki malarskiej tła, innym razem nie jest to możliwe.
 

Podobne wątki