• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Kolory stosowane na PKP, według palety RAL

route

Aktywny użytkownik
Reakcje
415 2 0
Witam
Poszukuję kolorów do tej SM42, szczególnie jasnozielonego
Według tej strony https://www.nakolei.pl/gratka-dla-milosnikow-kolei-prezentacja-lokomotyw-w-historycznych-barwach/ są to:
Zostanie zaprezentowana lokomotywa SM42-350, której w trosce o dziedzictwo historyczne Spółka PKP CARGO przywróciła fabryczny wygląd. Odtworzono jej nie tylko kolorystykę z 1964 r. ale i detale.
Przywrócone barwy zieleń + żółte paski powstały z połączenia dwóch odcieni zieleni (jasny odcień – RAL 6011, ciemny odcień – RAL 6005) z żółtymi paskami na pudle lokomotywy (RAL 1023) oraz kolorem pomarańczowym (RAL 2003) na czołownicy lokomotywy.
Malatura ta obowiązywała od początku produkcji do pierwszej połowy lat 70. XX w. (około 1973 roku).
EDIT:
Przy okazji trafiłem na takie informacje odnośnie kolorów ET22-980:

03.02.2018 r. | PKP CARGOTABOR ZNT Zduńska Wola Karsznice | Pięknie odmalowana w kolory typowe dla lat 2002 - 2008 (bardziej ZNTK Oleśnica) dawna białostocka a obecnie warszawska ET22-980 pozuje dumnie do zdjęć podczas prezentacji na terenie zakładu w Zduńskiej Woli Karsznicach. Niezmiernie miło było mi uczestniczyć w tym projekcie (jako reprezentant Ilostanu Pojazdu Trakcyjnych FK) i przekonywać Biuro Promocji PKP Cargo S.A. do jego realizacji. Wyszło przepięknie! Pozdrowienia dla wszystkich osób z którymi miałem okazję współpracować a bez których #980 wyjechałaby niebieska jak każda inna maszyna Cargo.

Kolorystyka lokomotywy:
- pas górny i dolny - RAL 6017
- pas środkowy - RAL 6001
- czołownica - RAL 2004
- okolice kabiny - RAL 7040
- dach - RAL 9006
https://kamil-sikora.flog.pl/wpis/12395302/zieleni-na-serii-et22-ciag-dalszy-czyli-et22980
 
Ostatnio edytowane:

Aspirant

Aktywny użytkownik
Reakcje
201 2 3
Zdjęcie pokazuje zapewne współczesne malowanie ( w sensie odnowy lokomotywy w historycznej malaturze )
O ile mogę sugerować się tym co widzę na ekranie monitora (a wiemy ,że każdy komputer ma inaczej ustawione kolory monitora ;) ) jeżeli miałbym pomalować tak model to zastosowałbym następujące kolory:
jasno zielony - RAL6021(Pale Green)
ciemno zielony -RAL6004(Blue Green)
żółty -RAL1016(Sulfur Yellow )
to prawie taki odcień "cytrynowy" na tym zielonym byłby ok
Największy problem to kolor tych wnęk gdzie są stopnie jeżeli miałby to być odcień popielu to najbliżej jest :
RAL7047 (Telegrey 4 ) choć on w rzeczywistości jest o ciut ciemniejszy aniżeli kolor na zdjęciu - rozjaśnił by go odrobiną bieli.
Pozdrawiam serdecznie

Ups:p zapomniałem o czołownicy
pomarańczowy - RAL1034 (Pastel Yellow )

Myślę ,że choć trochę pomogłem :)
Wielkie dzięki :D
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
Mariusz podejdź z modelem do mieszalni farb samochodowych poproś o wzornik RAL i porównaj odcień bieli z tym na modelu.
Ważne ! zrób to przy naturalnym świetle dziennym. Po ocenie konkretnego numeru odcienia możesz zamówić sobie na miejscu potrzebną ilość farby. Przypuszczam ,że chcesz przybliżyć kolor na elementach waloryzacyjnych ( te które już tu pokazywałeś ) do tego jakim kolorem pomalował model Rivarossi. Wydaje mi się to jedyne sensowne rozwiązanie.
Pomógł bym Tobie rozwikłać tą zagadkę - ale nie posiadam tego wagonu :( Mam za to wzornik RAL ;)
Pozdrawiam
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
Nie wiem jak u Was ale u mnie ze 2 lata temu 100 ml farby w sprayu samochodowej kosztowało 30 zł a obecnie 50-65 zł :confused:
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
Ja u siebie w ubiegłym roku za 100 ml płaciłem 15 zeta z tym ,że nie nabijana w sprey.
Zawsze biorę w pojemniczku i w domu przelewam do przygotowanych butelek.
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
Mariusz podejdź z modelem do mieszalni farb samochodowych poproś o wzornik RAL i porównaj odcień bieli z tym na modelu.
Ważne ! zrób to przy naturalnym świetle dziennym. Po ocenie konkretnego numeru odcienia możesz zamówić sobie na miejscu potrzebną ilość farby. Przypuszczam ,że chcesz przybliżyć kolor na elementach waloryzacyjnych ( te które już tu pokazywałeś ) do tego jakim kolorem pomalował model Rivarossi. Wydaje mi się to jedyne sensowne rozwiązanie.
Pomógł bym Tobie rozwikłać tą zagadkę - ale nie posiadam tego wagonu :( Mam za to wzornik RAL ;)
Pozdrawiam

Zbyniu ja od lat maluję tylko lakierami, wzorniki też mam, ale w podstawie nie ma tego koloru, trzeba się posiłkować rozszerzoną paletą. Damy radę ;)
 

guru75

Użytkownik
Reakcje
38 2 0
Czy ktoś z kolegów może poratować kolorami do M62 1331 - Grupa Azoty, malowanie biało , niebiesko, granatowe ?
 

route

Aktywny użytkownik
Reakcje
415 2 0
Jeżeli coś to pomoże to w 2016r w przetargu na utrzymanie wagonów typu 408S firmy EPORE podane były następujące kolory:
-zbiorniki z poszyciem zewnętrznym ostoi RAL 7000,
-rama ostoi z poszyciem wewnętrznym ostoi RAL 9004.
 

sylwek79

Nowy użytkownik
Reakcje
13 0 0
Wysłałem pytanie do @DarekW. Poczekamy co odpowie:)
Niestety, nie mogę już zedytować poprzedniego posta. Zapytałem @DarekW o ten kolor, lecz niestety, zaginął wraz wiadomością od przewodnika. Napisał również, że kolega Tomasz Małkowski z Krakowa (nie znam) może być w posiadaniu tej informacji. Spróbuję jeszcze napisać do samego przewoźnika. Póki co mogę podać barwy pomarańczową, zieloną i czarną, które wyciągnąłem kiedyś z jakiegoś przetargu (opublikowanego przez PMT):
RAL-2008 - pomarańczowy
RAL 6029 - zielony
RAL 9005 - czarny

Niestety z nieznanych mi już przyczyn nie spisałem koloru czerwonego:(
 

Podobne wątki