• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolejowe klimaty...

To ja dołożę jeszcze takie zdjęcie (też z Olsztyna):
Mnóstwo pięknych motywów kolejowych (i nie tylko!) posiada Warmia. Jedyny minus-że tak szybko urlop mija.....:(
Chętnie bym zobaczył zdjęcia kolejowe z Warmii z okresu jakiego pamiętam z młodszych lat, czyli z okresu nim dotarła tam elektryfikacja. Prócz tych dostępnych do tej pory w internecie i mediach oczywiście....

DSC01341.jpg

Magic

Nowy użytkownik
Elektryfikację pamiętam, mieszkam niedaleko Dworca Zachodniego, jednak w tamtych czasach miałem parę lat, więc nie było mowy robić zdjęć. Stary dworzec pamiętam i wiecznie obrzydliwe tunele, domek naprzeciwko Dworca Zachodniego. Z tamtych lat pamiętam wrak jakiegoś parowozu na Zielonej Górce, podróże do Babci w Morągu ryflakami (o ile dobrze pamiętam), Czasami jakiś parowóz dało radę zobaczyć. Raz mi się udało zobaczyc skład Bipa, baaardzo długi jadący od strony Białegostoku gdzieś chyba na Warszawę. W tamtych czasach ciężko się było szwendać, SOK, i zakaz fotografowania...szkoda bo mnóstwo pięknych rzeczy można było zachować. Niemniej trochę wycieczek z Tatą się zrobiło. Ech to były dobre czasy...

Ech to były dobre czasy...
Bardzo dobre czasy pięknej kolei! Pamiętam, że kiedyś niechętnie opuszczałem perony, bo można było oglądać liczne parowozy, lokomotywy spalinowe i "motorówki" Ganza. Tu podjechał parowóz, tam skład podstawiano lokomotywą SM41-98, peron dalej - jakiś SP45 ogrzewał skład... By w końcu wreszcie dostać się do Czerwonki.. składem z parowozem, jakąś SP45 lub na pokładzie SN61, po drodze podziwiając warmińskie wioski, lasy, wzgórza, jeziora.... widoki przecinane drutami linii telegraficznej.. Do tego te kształtowe semafory i kłęby pary lub warkot silnika spalinowego....

W Olsztynie pamietam czasy przed elektryfikacja... Parowozy pracujace na stacji... Jako maly chlopak (4 lata lub cos), ucieklem babci z pod oka i pobieglem na most nad dworcem centralnym w Olsztynie ogladac pociagi ;-)

My tak sobie wspominamy, a tutaj są też koledzy, co więcej pamiętają, a i mieliby co do pokazania!!! A sokiści - gonili, że potem i w mniejszych wioskach też był strach fotografować. O, taka Czerwonka na przykład. Pięknie położona stacja, węzłowa. Niby cicho, spokojnie a i tu się czasem jakiś służbista pojawił. Dwa zdjęcia z końca lat 80-tych z Czerwonki właśnie. Tym pociągiem, co jest na drugim zdjęciu wtedy przyjechałem. Planowałem szybko się ustawić, by sfotografować odjeżdżający pociąg. Wtedy spotkałem kogoś z rodziny i nie zdążyłem przez to podejść w planowane miejsce. Zdążyłem zrobić tylko to.... Zdjęcia bardzo nieudane technicznie, dla jednych pewnie wartości nie mają...
Drezyna Warszawa Czerwonka.jpg
061 SP45-061 Czerwonka.jpg

No właśnie! Kolega "Generał" był w Czerwonce, działał i owoce jego działalności można podziwiać np. w temacie SN61. Miejscowi co niektórzy wspominali o aktywnie fotografującym tam gościu z Krakowa:)
Przypuszczam, że w tej parowozowni jeśli były parowozy to nie za czasów Czerwonki, a Rotfliess (poprzednia nazwa miejscowości).
Na załączonym przez "Generała" pierwszym zdjęciu, w górnym prawym rogu widać budynek nastawni, tej przy przejeździe kolejowym. Ona kilka razy była przemalowywana i nie bardzo pamiętam jakiego koloru była właśnie w okresie przed elektryfikacją. Wydaje mi się, że była jak na rysunku, którym zrobiłem zresztą z pamięci:) Wyżej - zdjęcie budynku dworca. On też wcześniej miał inną barwę i też nie jestem pewny jaką. Za to doskonale pamiętam działający w nim bufet.
Czerwonka 5.jpg
CZERWONKA.jpg

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Podebrane z Facebooka, Fot. Jerzy Szeliga Zobacz załącznik 581533
Dyć to mój kochany Białystok!
To ja tu pokażę jakie klimaty panują tam teraz.
Zamknięte tory przyjazdowe stacji towarowej - widok od strony B-stok Stadion
BŁ13.JPG

Zamknięte hale i rozebrane tory Zakładu Produkcji Konstrukcji Stalowych pamiętające czasy budowy kolei w Białymstoku (wtedy Starosielce były co prawda jeszcze wsią pod Białymstokiem)
B-stok Starosielce.JPG

Przepraszam za ponuractwo.

Nie chodzi mi o zgodę, jeno że mącisz coś, ale to nieistotne.
Bo to jest rysunek autorstwa Mariusza. Zgoda na publikację jest.
Czyż nie mogę sobie dać zgody na publikację swego rysunku????:) Przecież by coś umieścić na forum, to trzeba mieć zgodę autora, tak, czy nie???? :):) Czy możemy coś umieszczać bez zgody autora?:)

Ci co bardziej mnie znają wiedzą czyj jest ten forumowy pseudonim "axer1970". A Ci co jeszcze nie - mają okazję poznać:).