• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolejki wojskowe

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#1
Myślałem, że tego typu watek gdzieś tu jest ale ... nie znalazłem więc zakładam - nie jako wielki pasjonat ale przy okazji kilku fotek jakie przywiozłem z Włoch. Miałem okazję odwiedzić wyspę Caprera , która jest położona na północ od Sardynii. Obok atrakcji przyrodniczych (plaże i formacje skalne) są tam pozostałości militarne i miejsca związane z Garibaldim - ikona zjednoczenia Włoch (zmarł na tej wyspie). Na południowym krańcu Caprery połozony jest rozległy fort a obok niego kompleks budynków które chyba pełniły rolę magazynów amunicji (niewykluczone że dla okrętów) wraz z nadbrzeżem. Kompleks ten obsługiwany był przy pomocy transportu szynowego - pozostałości można obejrzeć do dzisiaj.

Na nadbrzeżu znajdują się 4 równoległe tory:

IMG_3871.JPG

Tuż przy nadbrzeżu do którego dobić mógł okręt była możliwość skorzystania z obrotnic pozwalających na transport pomiędzy torami. Widać też stalowa oczka które zapewne słuzyły do cumowania okrętów.

IMG_3869.JPG


W dali widać sam fort:

IMG_3870.JPG


Na nadbrzeżu tory wystawione są na bardzo intensywne działanie czasu, wiatru, wody i soli:

IMG_3868.JPG


To samo dotyczy obrotnic:

IMG_3872.JPG


Wózki do transportu musiały być krótkie na co wskazują niewielkie rozmiary obrotnic jak i zakręty na torach które praktycznie nie są łukami ...

IMG_3875.JPG


Tory prowadziły do pomieszczeń magazynowych:

IMG_3880.JPG


IMG_3885.JPG


Obrotnice na lądzie zachowały się lepiej - produkowane w Mediolanie:

IMG_3881.JPG

IMG_3882.JPG


Albo ... nie wiadomo gdzie:

IMG_3884.JPG