• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolejki rodzimej produkcji

Butter

Użytkownik
Reakcje
103 0 0
#21
Nie, to jest radziecka Igra. Cena - hmm.... chyba niekoniecznie adekwatna bo ogłoszenie wisi już bardzo długo.
Wychodzi na to, że Sinol jest w jakimś stopniu klonem Igry
Nie, nie, nie. Po pierwsze Igra była czechosłowacka, a nie radziecka. Choć fakt, że firma ta także produkowała blaszane "modele" pociągów (mam gdzieś w swoich zbiorach ichniejszy "Polni vlacek" z blaszaną lokomotywą będącą czymś w stylu BN15R lub BN30R). Ta kolejka z olxa może być najprawdopodobniej oryginalnym wyrobem o wdzięcznej nazwie "Big Big Train" wytwarzanym bodajże przez Tri-anga. Wszystkie późniejsze polskie i radzieckie klony wywodzą się właśnie z tego angielskiego pierwowzoru. Warto nadmienić, że w serii "Big Big Train" znalazło się także kilka innych zestawów z zupełnie innymi typami lokomotyw.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#22
Nie, nie, nie. Po pierwsze Igra była czechosłowacka, a nie radziecka. Choć fakt, że firma ta także produkowała blaszane "modele" pociągów (mam gdzieś w swoich zbiorach ichniejszy "Polni vlacek" z blaszaną lokomotywą będącą czymś w stylu BN15R lub BN30R). Ta kolejka z olxa może być najprawdopodobniej oryginalnym wyrobem o wdzięcznej nazwie "Big Big Train" wytwarzanym bodajże przez Tri-anga. Wszystkie późniejsze polskie i radzieckie klony wywodzą się właśnie z tego angielskiego pierwowzoru. Warto nadmienić, że w serii "Big Big Train" znalazło się także kilka innych zestawów z zupełnie innymi typami lokomotyw.
Tri-ang produkował je dość dawno temu (do 1972), następnie tak jak piszesz - formy zostały odsprzedane do sowietów, gdzie powstawały pod marką Novo, w przeróżnych konfiguracjach. :
About Big Big Train – The Big Big Train
W sowietach produkowano spalinowóz Ruston (ale pisany cyrylicą) i "parowóz" na podwoziu tegoż. Do tego czeroosiowy wagon platformę, węglarkę czteroosiową, węglarkę dwuosiową i koleby, przejazd, semafor, "starter" oraz elemeny stacji załadunkowej.
O ile mi wiadomo nie produkowano lokomotywy czteroosiowej, drugiego parowozu, czteroosiowego wagonu pasażerskiego ani rozjazdów. Wnioskuję po tym, że nie pojawiają się w ogłoszeniach z byłego ZSRR.
 
Ostatnio edytowane:

Butter

Użytkownik
Reakcje
103 0 0
#23
Przejrzałem resztę zdjęć kolejki z olx (wcześniej ich nie zauważyłem) i zwracam honor - rzeczywiście kolejka z ogłoszenia jest radzieckim klonem.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#24
Witam. Tez poszukuję swojego "zestawu z dzieciństwa" i chyba właśnie chodzi o te kolejki Sinol- bo nie wiedziałem jak one się nazywały. O ile dobrze pamiętam zasilanie było na taką dużą płaska baterię?
Kojarzę tą zabawkę. Kiedys trafiłem nawet na allegro w zabawkach z PRLu.
Kuzyn to miał. Lokomotywa była na kształt EU07. Do tego wagony osobowe i cysterny.
Były puste w środku bo w lokomotywie był zainstalowany (w górnym świetle) coś ala gwizdek. Jak się ścisnęło lokomotywe to był sygnał.
Nie wiem czyvtego w Częstochowie w fabryce zabawek nie robili
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#27
O super! Tego szukałem choć po tylu latach inaczej to pamiętałem:) a te naklejki są oryginalne? Dziwnie dobry stan...
Też zapamietalem je lepiej wyglądające. Zwłaszcza lokomotywy. I to jest oznaka że się zestarzeliśmy. Kiedy człowiek byl dzieckiem wszystko mogło wyglądać jak SM42, EU07 itp i człowiek świetnie się bawił... A dziś? Ale to taka dygresja trochę z przymrużeniem oka.
Co do naklejek nie pamiętam.
 

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
276 8 1
#28
Naklejki chyba oryginalne bo na drugiej tez są podobne. Ale ostatnio kupiłem sobie Stara 200- plastikowego, co miał być z CZZ, okazuje się ze juz ktoś produkuje nowe bardzo podobne, forma identyczna... może tu też tak było? Trudno uwierzyć że po 30-40 latach naklejki na tych pociągach tak wyglądają...
 

przemek77

Znany użytkownik
Reakcje
1.113 7 0
#29
Naklejki chyba oryginalne bo na drugiej tez są podobne. Ale ostatnio kupiłem sobie Stara 200- plastikowego, co miał być z CZZ, okazuje się ze juz ktoś produkuje nowe bardzo podobne, forma identyczna... może tu też tak było? Trudno uwierzyć że po 30-40 latach naklejki na tych pociągach tak wyglądają...
Plastikowy Star od zawsze był produkcji spółdzielni "Synteza" z Bydgoszczy, CZZ ich nie produkował. Obecnie z tych samych form produkują je "spadkobiercy" tej spółdzielni różnią się w zasadzie brakiem napisu "Star"
 

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
276 8 1
#30
Plastikowy Star od zawsze był produkcji spółdzielni "Synteza" z Bydgoszczy, CZZ ich nie produkował. Obecnie z tych samych form produkują je "spadkobiercy" tej spółdzielni różnią się w zasadzie brakiem napisu "Star"
tak, rzeczywiście pomyliłem, oczywiście że Synteza z Bydgoszczy. Pomyliłem ze strażą Puma.

A wracając do tematu - kto produkował więc te "puste" pociągi? Ta naklejka Spójnia oznacza łódzką fabrykę zabawek?
 

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
276 8 1
#31
w zasadzie to chciałem podziękować...
Dzięki Wam udało mi się "zidentyfikować" poszukiwaną kolejkę, a dzięki mojej Żonie - trafiła ona do mnie jako prezent pod choinkę:). Pokazałem jej to zdjęcie na forum, a ona odszukała tą aukcję i wylicytowała dla mnie ten zestaw na prezent. Mówi - że najbardziej bała się że sam będę licytował, bo ze mną aukcji by nie wygrała:):) naprawdę mnie zaskoczyła:)
Dziękuję - szczególnie koledze Wojtek_Kraków
 

Załączniki

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#32
Super
Też za dziecka miałem takie wydmuszki tylko że były dużo starsze. Moje kupiła mi matka bodajże w roku 1971-szym. Wtedy nie było żadnych naklejek. A pociąg był mieszany. Lokomotywa i wagon pocztowy miałem w kolorze jasno turkusowym, wagon pasażerski był pomarańczowy i do tego cysterna w kolorze kawy z mlekiem. Koła też byly jasno turkusowe. Wtedy jeszcze byly inne sprzęgi w postaci klamry a otwory w uchach taboru do sprzegania byly pionowo. Cysternę jeszcze mam do dzisiaj. Tak z wyglądu przypomina 408R lub 406R.
Natomiast te zabawki z naklejkami po raz pierwszy widziałem ok roku 1980 go. W oknach lokomotywy też były naklejki a w kabinie co ciekawe na grafice był maszynista z babą. Już wtedy sprzegi były tak jak w tym zestawie. Modyfiację formy chyba przeprowadzono gdzieś pod koniec lat 70-tych. Problemem tych kolejek były wiecznie gubiące się koła. Kiedyś nawet znalazłem jakieś na chodniku w innym kolorze ale bardzo się przydały.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
#33
Przyłącze się do tematu. Dostałem bodajże od ciotki taki zestaw z zieloną lokomotywką i chyba z dwoma wagonami kolebami dwuosiowymi (rok 79-80). Skala przypominająca trochę zerówkę. Co mi się w tym podobało to te szprychowe koła wyprofilowane razem z obręczą, tak że mogły od biedy pojechać na torze. Lokomotywkę gdzieś szlag trafił, ale po wymontowaniu koleb z wagoników dorobiłem "ramę" z klocków, postawiłem na wagoniki, dodałem jakiś długi okrągły pojemnik na ramę i miałem cysternę czteroosiową. Jeszcze jeden zestaw zabawkowy jaki pamiętam tylko oglądając w sklepach, to parowóz z węglarkami, coś pomiędzy wielkością TT i H0. To był zestaw marzeń którego nigdy nie dostałem. Parowóz był czarny, a węglarki czerwone i przypominały typowe wówczas czteroosiowe wagony jakie nadal można spotkać i dzisiaj. Nie wiem czy któryś z Kolegów zetknął się z jednym z tych zestawów.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#34
Prawdopodobnie mam obydwa te zestawy. Muszę się tylko dokopać do zdjęć które robiłem na aukcje na Alledrogo.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#35
I znalazłem te fotki.
Prawdopodobnie ta kolejka z kolebami to może być to.
20160311_141718.jpg
20160311_141804.jpg

Zestaw się składał z lokomotywy i trzech wagonów. To co jest na zdjęciach to pozostałości trzech moich zestawów.

Natomiast ta druga kolejka to prawdopodobnie to.
20160311_142459.jpg
20160311_142513.jpg

Zestaw składał się z lokomotywy z tendrem i dwóch wagonów czteroosiowych. Jak widać miałem 3 takie zestawy. Najstarsze miały lokomotywę i podwozia z ciemno granatowego plastiku.
Wagony 2 osiowe to pozostałości starszych zestawów gdzie była 2 osiowa lokomotywa i 3 różne wagony. Co ciekawe kilkanaście lat temu natrafiłem na Ebayu na identyczne zestawy z lat 60-tych produkcji firmy Roco tylko wykonane z bardziej kolorowego plastiku.

A jeszcze kiedyś była bardzo popularna inna seria podłogowo piaskownicowych kolejek. Najpierw to chyba nie miało jakiejś nazwy i miało bardziej uproszczone wagony z ładunkiem plastikowych klocków. Potem gdzieś pod koniec lat 70-tych rozszerzono ofertę o nowe wagony i nową lokomotywę. Było to sprzedawane w zestawach pod nazwą Bieszczady Express. Także pojedyncze wagony można było nabyć pakowane w foliowy woreczek.
20160311_140227.jpg
20160311_140033.jpg
20160311_135924.jpg
20160311_135734.jpg

Tutaj są moje zestawy. Oryginalnie pierwszy zestaw to była czerwona lokomotywa i 3 cysterny CPN. Drugi zestaw był mieszany biała lokomotywa, wagon osobowy, tender i cysterna bez naklejek. Pozostałe; wagon osobowy, tender, 2 węglarki i węglarka z budką to kupione pojedynczo. Nadwozia wagonów i tendrów można było dowolnie zamieniać więc już pewne elementy są pozamieniane. Przypominam sobie też że kiedyś widziałem zestaw z cysternami z naklejkami na dennicach zbiorników z logo producenta zabawek litera S w kółku. Podobne logo kiedyś widziałem wytłoczone na metaliczne złoto na kabinie czerwonej lokomotywy od mojego kolegi.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
#36
I znalazłem te fotki.
Prawdopodobnie ta kolejka z kolebami to może być to. Zobacz załącznik 782359 Zobacz załącznik 782360
Zestaw się składał z lokomotywy i trzech wagonów. To co jest na zdjęciach to pozostałości trzech moich zestawów.

Natomiast ta druga kolejka to prawdopodobnie to. Zobacz załącznik 782361 Zobacz załącznik 782362
Zestaw składał się z lokomotywy z tendrem i dwóch wagonów czteroosiowych. Jak widać miałem 3 takie zestawy. Najstarsze miały lokomotywę i podwozia z ciemno granatowego plastiku.
Wagony 2 osiowe to pozostałości starszych zestawów gdzie była 2 osiowa lokomotywa i 3 różne wagony. Co ciekawe kilkanaście lat temu natrafiłem na Ebayu na identyczne zestawy z lat 60-tych produkcji firmy Roco tylko wykonane z bardziej kolorowego plastiku.

A jeszcze kiedyś była bardzo popularna inna seria podłogowo piaskownicowych kolejek. Najpierw to chyba nie miało jakiejś nazwy i miało bardziej uproszczone wagony z ładunkiem plastikowych klocków. Potem gdzieś pod koniec lat 70-tych rozszerzono ofertę o nowe wagony i nową lokomotywę. Było to sprzedawane w zestawach pod nazwą Bieszczady Express. Także pojedyncze wagony można było nabyć pakowane w foliowy woreczek. Zobacz załącznik 782358 Zobacz załącznik 782357 Zobacz załącznik 782356 Zobacz załącznik 782355
Tutaj są moje zestawy. Oryginalnie pierwszy zestaw to była czerwona lokomotywa i 3 cysterny CPN. Drugi zestaw był mieszany biała lokomotywa, wagon osobowy, tender i cysterna bez naklejek. Pozostałe; wagon osobowy, tender, 2 węglarki i węglarka z budką to kupione pojedynczo. Nadwozia wagonów i tendrów można było dowolnie zamieniać więc już pewne elementy są pozamieniane. Przypominam sobie też że kiedyś widziałem zestaw z cysternami z naklejkami na dennicach zbiorników z logo producenta zabawek litera S w kółku. Podobne logo kiedyś widziałem wytłoczone na metaliczne złoto na kabinie czerwonej lokomotywy od mojego kolegi.
Tak, to właśnie te składy, te pierwsze i drugie. Ten pierwszy wspaniale nadający się do zabawy w piaskownicy. Mój był z czarnym podwoziem lokomotywki i wagonów, koleby i sama lokomotywka chyba oliwkowo zielona jeśli się nie myle. Drugi to właśnie ten którego nigdy nie dostałem. Nie pamiętam abym widział tych trzecich zestawów. Jeszcze jeden pociąg jaki miałem to dosłownie chyba w skali H0 amerykański parowóz westernowy (4-4-0 "American") z dwoma wagonami osobowymi dwuosiowymi. Zestaw wyszedł chyba w 1987-88 i można było jeździć nim po torach H0, z tym że parowóz nie wpisywał się w łuki ponieważ koła toczne były wsadzone w obudowe ostoi. Ledwo co wyprosiłem pieniądze na ten zestaw i znakomicie pasował do amerykańskich modeli jakie przysłał mi tato ze Stanów.
 

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.111 28 6
#37
Była firma, która produkowała w latach '80 w Polsce tory H0, szyny mosiężne, ciągnione na kształt szyny (chyba kopia Pilza) - pamięta ktoś nazwę producenta i gdzie to było robione?
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#38
Ten amerykański zestaw też miałem trzykrotnie chyba po ra pierwszy ok roku 1975 go. Też się nimi bawiłem na torach H0. Mam też gdzieś jeszcze resztki tej kolejki. Tender i wagony nie bardzo mi się podobały bo byly 2 osiowe. A chciałem mieć 4 osiowe jak w oryginale. Teraz nie pamiętam ale ten zestaw sprzedawano jakoś pod nazwą "Kolejka Texas" albo "Kolejka Colorado" teraz nie pamiętam bo może mi się mylić z tytułem książki którą wtedy czytała moja matka.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#39
Była firma, która produkowała w latach '80 w Polsce tory H0, szyny mosiężne, ciągnione na kształt szyny (chyba kopia Pilza) - pamięta ktoś nazwę producenta i gdzie to było robione?
Mam kilka kawałków tych torów z rozbiórki makiety. Nazwy firmy zbyt dobrze nie pamiętam ale coś mi chodzi po głowie nazwa Weber. Ale warto to zweryfikować.
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#40
Widzę, że tym wątkiem obudziłem dobre wspomnienia kilku kolegów :) bardzo się z tego powodu cieszę!
Mi udało się nawiązać kontakt z chłopakiem z Ukrainy, który pisze, że ma wszystkie możliwe elementy kolejek Novo i skompletuje mi "mój" zestaw. Ale to musi dwie chwile poczekać ponieważ w miniony poniedziałek.... Zostałem ojcem:)