• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolejki rodzimej produkcji

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#1
Szanowni,
Jak wiadomo w czasach słusznie minionych, produkowano w Polsce różnej maści kolejki. Myślę tu głównie o wyrobach firmy Sinol.
Pamiętam jednak, że miałem też kolejkę, którwj zestaw składał się z elektrowozu ( niebieski, czteroosiowy, dach był biały, była też.... melodyjka - Love me Tender) dwóch wagonów - również czteroosiowych.
O ile Sinole pojawiają się czasem w ogłoszeniach, o tyle śladów po tamtej z niebieskim elektrowozem znaleźć nie mogę. A jestem przekonany, że również była to nasza produkcja.
Sentymentalny się robię i chętnie bym takową kupił, ale niestety nie wiem gdzie ani czego szukać.
Pomożecie?
 
Ostatnio edytowane:

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#2
Dzięki za podpowiedź, też miałem tą kolejkę i kiedyś nawet jej szukałem, niestety nie znalazłem bo nie znałem producenta. Teraz wiem czego szukać a i ładunek kasztanów da się odtworzyć ;)
Niestety lokomotywy o której piszesz nie kojarzę w ogóle, tak ja jak i mój kuzyn mieliśmy te Fabloki. Kojarzy mi się że nasze zestawy różniły się kolorem torów, chyba żółte i czerwone były.
 

Karas

Nowy użytkownik
Reakcje
7 0 0
#3
Witajcie,

Kilka lat temu miałem szczęście kupić sprzęt o jakim, jak sądzę, piszecie. Dołączam kilka fotek. To jest późna produkcja spółdzielni Sinol - koniec lat 80-tych? Natknąłem się na to jakieś 3 lata temu, wcześniej mimo posiadania kilku zestawów z manewrówką i poszukiwania starych zabawek z prl, nigdy nie spotkałem tych kolejek. Mój zestaw był zafoliowany i jest nowy, ma też instrukcję, z której wynika że były 2 wersje - z dźwiękiem [tą ja mam ale melodyjka jest trudna do zniesienia ;)] oraz sterowana dźwiękowo przy użyciu gwizdka! Taki patent pewnie przeszczepiony z grającego breloczka do kluczyków reagującego na gwizd :). To tak w ramach ciekawostek.
20201125_212510.jpg
20201125_212543.jpg
20201125_212617.jpg
20201125_212658.jpg
 

bankier9a

Aktywny użytkownik
Reakcje
246 9 4
#4
Pamiętam, że pod koniec lat 80-tych ów patent użytkowałem mając lat ledwie dziesięć. Kojarzę tory, tabor w postaci węglarek dwuosiowych i budowę "torów saneczkowych" by grawitacja pozwoliła wagonom toczyć się w dół (ekstremalna górka rozrządowa). Jednak nie pamiętam lokomotyw (chyba, że mnie szczęście bycia posiadaczem takowej ominęło). Jeśli ktoś ma więcej zdjęć zachęcam by podzielił się nimi.
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#5
@Karas to jest dokładnie to! Melodyjka to było chyba "Love me tender" Presleya, ale mogę się mylić. Pamiętam, miałem jeszcze dokupioną węglarkę tego samego typu.
Co do czasu powstania - to obstawiam początek, albo drugą połowę lat 90-tych. Mogłem ją dostać nie wcześniej niż w 1995 roku.
 

Karas

Nowy użytkownik
Reakcje
7 0 0
#6
Pamiętam, że pod koniec lat 80-tych ów patent użytkowałem mając lat ledwie dziesięć. Kojarzę tory, tabor w postaci węglarek dwuosiowych i budowę "torów saneczkowych" by grawitacja pozwoliła wagonom toczyć się w dół (ekstremalna górka rozrządowa). Jednak nie pamiętam lokomotyw (chyba, że mnie szczęście bycia posiadaczem takowej ominęło). Jeśli ktoś ma więcej zdjęć zachęcam by podzielił się nimi.
Witam ponownie,
Załączam fotkę bardziej popularnych zestawów Sinol.
 

Załączniki

OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#7
Tak, taką też miałem. Konkretnie żółtą Ruston, wersję z jednym przedziałem maszynowym. Do tego węglarkę i dwie koleby. W zestawie był też przejazd kolejowy. I tu zaczynam się zastanawiać... Producentem był Sinol czy sowiecki klon Tri-ang?
 

Psborsuk

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
47 0 0
#8
Ha, czytam temat, patrzę na fotki, a tu kolejka, jaką miałem, a kilkanaście miesięcy temu wygrzebałem na strychu rodziców dla mojej pociechy. Czerwona manewrówka, żółta węglarka i dwie czerwone kolebki. Niestety z posiadanych torów możemy złożyć jedynie elipsę.
 

Karas

Nowy użytkownik
Reakcje
7 0 0
#9
Tak, taką też miałem. Konkretnie żółtą Ruston, wersję z jednym przedziałem maszynowym. Do tego węglarkę i dwie koleby. W zestawie był też przejazd kolejowy. I tu zaczynam się zastanawiać... Producentem był Sinol czy sowiecki klon Tri-ang?
Ruston to klon Tri-ang. Co ciekawe robiony przez sowietów całkiem legalnie, na oprzyrządowaniu odkupionym od Brytyjczyków i sprzedawany przez jakiś czas na rynku UK pod markami Novo lub Rovex.
 

kuba007

Aktywny użytkownik
Reakcje
882 1 0
#10
Udało mi się kupić taką Sinolkę za 200 zł z instrukcją i kartonem, oraz i kolejkę na tamte czasy z górnej półki Faller made in DDR za 250zł też z instrukcją, kartonikami (rozstaw też 32mm).
Wszystko sprawne.
 

Załączniki

OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#12
Ruston to klon Tri-ang. Co ciekawe robiony przez sowietów całkiem legalnie, na oprzyrządowaniu odkupionym od Brytyjczyków i sprzedawany przez jakiś czas na rynku UK pod markami Novo lub Rovex.
Trochę się zagłębiłem w temat. Jest tak jak piszesz, natomiast producentem tych sowieckich wersji Novo i Rovex była firma Igra z Doniecka. Na rodzimym Olx jest tylko jedna, w dodatku w zaporowej cenie. Natomiast na ukraińskim Olx tych kolejek jest sporo, są tanie, ba - jest nawet ten "mój" zestaw, który przez znajomego Ukraińca właśnie próbuję kupić :)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#14
Ciekawe, nigdy w tamtych czasach nie słyszałem o takiej firmie w NRD. Można prosić o jakieś szczegóły? Czy ta firma ma coś wspólnego z obecną firmą Faller, która, o ile wiem, nigdy nie funkcjonowała w NRD?
 

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
276 8 1
#15
Witam. Tez poszukuję swojego "zestawu z dzieciństwa" i chyba właśnie chodzi o te kolejki Sinol- bo nie wiedziałem jak one się nazywały. O ile dobrze pamiętam zasilanie było na taką dużą płaska baterię?
 

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
276 8 1
#17
Dzięki za informacje - aż się ciesze że trafiłem na ten wątek. Na giełdach trudno mi było wytłumaczyć czego właściwie szukam.
A szukam jeszcze innej polskiej zabawki - kolejki, były to plastikowe pociągi - takie z jednokolorowego plastiku, zupełnie puste w środku, nie miały żadnych dodatkowych elementów, żadnych torów itp. Wydmuszka. Nadawało się to w zasadzie do piaskownicy:) ale miało kształty lokomotyw elektrycznych i spalinowych (pamiętam że nawet były odwzorowane trzy reflektory, wytłoczony napis PKP). Przez wiele lat nie znalazłem ani żadnego zdjęcia ani informacji o takiej zabawce, też trudno to opisać i ludzie nie wiedzieli o co mi właściwie chodzi gdy o to pytałem. Zabawka z lat 85-90 ubiegłego wieku... Może ktoś z Was kojarzy taką zabawkę?