• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolejki Lenz & Co GmbH w Polsce i to, co po nich zostało

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
#1
Proponuję założenie wątku dedykowanego Kleinbahnom (liniom lokalnym) zbudowanym na przełomie XIX i XX w. lub obsługiwanym przez słynną berlińską firmę kolejkową Lenz & Co GmbH na obecnym terytorium Polski. Kolejki te, zarówno normalno- jak i wąskotorowe, choć zapewne nie wszystkie, to:

Bunzlauer Kleinbahn AG - Kolejka bolesławiecka (resztki torów zachowane)
Eulengebirgsbahn - kolej sowiogórska (zlikwidowana)
Frankensteiner Kreisbahn - kolejka ząbkowicka (resztki torów na linii Ząbkowice-Henryków)
Kleinbahn AG Jauer–Maltsch - Jawor - Malczyce - tory chyba jeszcze istnieją
Guhrauer Kreisbahn AG - kolejka z Leszna do Góry
Kohlfurt - Rothwasser - Węgliniec - Czerwona Woda (rozebrana)
Kleinbahn Wehrkirch–Rothenburg–Priebus AG - Kolejka przecięta granicą PRL-NRD, w Polsce tory na linii Przewóz - Sanice
Kleinbahn-AG Grünberg–Sprottau - kolejka szprotawska
Kleinbahn AG Guttentag–Vosswalde - kolejka Dobrodzień - Fosowskie
Kleinbahn-AG Lüben–Kotzenau - linia Lubin - Chocianów
Liegnitz-Rawitscher Eisenbahn-Gesellschaft - linia Legnica - Rawicz - Kobylin
Neisser Kreisbahn - linia (przerwana) Nysa - Vidnava
Neustadt-Gogoliner Eisenbahn-Gesellschaft - linia Prudnik - Gogolin (częściowo rozebrana - prośba o weryfikację)
Ohlauer Kleinbahn - kolejka Oława - Boreczek
Bahnstrecke Greifswald–Grimmen–Tribsees - fragmenty kolejki po polskiej stronie granicy pod Szczecinem - zlikwidowana
Haffuferbahn - Nadzalewówka Elbląg - Braniewo - fragmentami przejezdna
Stolper Bahnen - kolejki wokół Słupska (1435 i 750 mm)
Lycker Kleinbahnen - ełcka wąskotorówka
linia Koszalin–Białogard
Kolberger Kleinbahn - kolejka kołobrzeska (Resko–Rymań–Kołobrzeg, Gościno–Sławoborze)
Regenwalder Kleinbahnen - Łobez–Dobra
Saatziger Kleinbahnen - Stargard Szczeciński–Ińsko
Greifenberger Kleinbahn - kilka kolejek wokół Gryfic: Gryfice– Niechorze–Pogorzelica–Trzebiatów; Gryfice–Golczewo–Łożnica–Stepnica; Trzebiatów–Mrzeżyno; Gryfice–Tąpadły–Trzebiatów; Tąpadły–Skrzydłowo
Klb. Putzig - Krockow - Puck - Krokowa (rozebrana)
Klb. Thorn - Leibitsch - linia Toruń - Mokra (rozebrana)
Stadtbahn Briesen - kolejka miejska w Wąbrzeźnie (tory ponoć jeszcze istnieją)

Twórca tej firmy F. Lenz i spis linii tej firmy wraz z interesującą mapką opisane są w tym tekście w piśmie DME:
http://www.museumseisenbahn.de/images/dev_dme/dme97_2_friedrich_lenz1.pdf

Pierwotny tabor z tych kolejek jest opisany w tym artykule:
http://www.museumseisenbahn.de/images/dev_dme/dme04_4_lokbezeichnungen_bei_lenz.pdf

Zachęcam do publikowania historycznych zdjęć oraz informacji nt. zachowanej dziś infrastrukturze tych linii. Charakterystyczną cechą tych kolejek były analogiczne budynki na poszczególnych liniach oraz krótkie ładownie po ok. 100-120 m długości użytecznej torów.
 

Pt47-106

Znany użytkownik
Reakcje
564 11 5
#2
ominełes tez moje rodzine strony
Greifenhagener Bahnen rostaw 1435mm
Greifenhagen–Wildenbruch Gryfino-Swobnica rozebrana obecnie
Finkenwalde–Neumark–Klein Schönfeld Szczecin lotnisko-Chwarstnica Rozebrana
A z Chwarstnicy była linia do Pyrzyc
i jeszcze linia
CPO [Casekow- Penkun- Oder Szczecin rozstaw 750m czesc rozebrana a odcinek Szczecin Gumieńce - odra częściowo zachowany ale pomału rozbierany
 
OP
OP
yahya

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
#3
Dorzucę zdjęcia znalezione w necie moich dwóch ulubionych stacyjek Lenz & Co w Polsce: Zwróconej (D29-320) i Ostroszowic (D29-318):

Plan ze strony MK z Jeleniej Góry: http://www.jelenia.rail.pl/Linie_kolejowe/320_Kondratowice-Zabkowice_Sl/320.htm

Zdjęcia ze strony: dolny-slask.org.pl:



Zdjęcie pocztówki ukazujące Protzan (Zwróconą) w okresie dawnej świetności:


Plan p.o. Ostroszowice: źródło: http://www.jelenia.rail.pl/Linie_kolejowe/318_Zabkowice-Dzierzoniow/318.htm

Ostroszowice. Źródło: http://dolnoslaskie.fotopolska.eu/125632,foto.html?o=b33263
 

kolpawe

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
To ja zarzucę coś z Gryfice–Tąpadły–Trzebiatów, a konkretnie 3 zdjęcia których miniaturki kiedyś znalazłem na niemieckim forum ale nie dało się ich poprawnie wyświetlić z powodu awarii imageshack, więc napisałem do autora PW z prośbą o ich przesłanie. O dziwo po kilkunastu dniach dostałem je na mejla (pierwszy raz od kogoś wysępiłem skany z analogów) i to od razu ze zgodą na publikację przy podaniu kto jest autorem. Podpisy umieściłem samemu. Zdjęcie z Px48-3901 zostało zrobione gdzieś między Gryficami a Dargosławiem natomiast zdjęcia z Lxd2-472 pochodzą ze stacji Dargosław 30 lipca 1995 r.
10548192_1459129417732101_6453241066090792358_o.jpg
10649110_1459129424398767_7816273143503601701_o.jpg
11313003_1459129421065434_5102453223593413851_o.jpg
 

WrocT

Znany użytkownik
Reakcje
212 33 1
#6
Czy ten schemat układania toru i podkładów na wąskotorówce waskoto kopalnia.jpg

można zastosować do toru o normalnej szerokości na takiej kolejce?
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#7
Mam takie troszkę nietypowe pytanie. W niemieckiej kronice filmowej z 1945r, nakręconej gdzieś na Pomorzu, a raczej już w Brandenburgii są sceny z kolejką ''kleibahnowską'' w tle. Czy to co widać słabo na zrzucie to może być 1 stanowiskowa parowozownia z blachy falistej?
od 1:10
Zrzut ekranu.
1a.jpg
 

Podobne wątki