• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolejka trebnicka

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#61
Na wrocławskiej KD był rozstaw 750mm. W tej skali rozstaw szyn to 3,4mm. Tylko nie mów, że ten parowóz będzie jeździł :) .... jak tak, to szacunek.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#62
Na wrocławskiej KD był rozstaw 750mm. W tej skali rozstaw szyn to 3,4mm. Tylko nie mów, że ten parowóz będzie jeździł :) .... jak tak, to szacunek.
Oczywiście, że jeździł będzie choć nie będzie miał napędu. Technologia jaka jest stosowana to umieszczenie napędu w wagonie. Wcześniej znajdziesz filmik z innym już "jeżdżącym" parowozem jaki wykonałem.Oczywiście nie jest to ideał - szczególnie jeśli chodzi o podwozie bo mu brakuje wiązarów ale uznaję, że jak na pierwszą próbę może być.

Ta HF-ka będzie moim zdaniem trochę lepsza bo:
- będzie siedziała niżej na kołach niż poprzedni parowóz
- jak dobrze pójdzie będzie miała widoczną tylko dolną część kół - więc i wózki "wagonowe" będą częściowo zamaskowane
- może uda się zamarkować wiązary nieruchome na tych "maskownicach" - trafiłem na blaszkę fototrawioną z wiązarami dla normalnotorowych parowozów w skali T - myślę, że dla wąskotorówki Z mogą się nadać
- myślę też żeby zrobić cylindry których w pierwszym parowozie brak.

Wiem, że rozstaw torów do skali T oznacza o trochę ponad 10% zbyt mały rozstaw no ale trudno....
[DOUBLEPOST=1500295137][/DOUBLEPOST] Może trochę tak ale mam wrażenie, że kominy te były dość wysokie i pewnie trochę zależało to od konkretnego egzemplarza (zresztą nie wszystkie miały odiskiernik). Ten na fotce wydaje się dość wysoki. Oczywiście jest też kwestia perspektywy wykonania zdjęć.

HF-ka.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#64
No to usiadłem do tego Brigadeloka i podziałałem dalej. Niestety nie umiem zrobić dobrze fotki czegoś co praktycznie jest całe czarne więc trochę ucieka szczegółów. Co zrobione dodatkowo:
- wprawione podwozie z 4 kołami
- dodane cylindry
- dodana tarcza zderzakowa
- dodane rury na kotle
- dodany "stojak" na wąż do pobierania wody + wąż (za kominem)

To chyba tyle - pozostanie jeszcze wprawienie sprzęgu modelarskiego w tył budki ... No i nie dają mi spokoju jakieś imitacje wiązarów - może kiedyś da się jakoś zaadoptować wiązary do normalnych parowozów w skali T - trafiłem na taką blaszkę w necie ale boję się o sposób mocowania bo zakładam, że wózki jednak powinny mieć odrębną skrętność zapewnioną więc wiązary raczej musiałyby być niezależne od wózków i doklejone do ramy loka ... Zobaczymy.
Rozważam też czy jednak części wózka nie pomalować na czerwono - dało by to chyba bardziej realistyczne "ogólne wrażenie" - bo chyba w tej skali raczej trzeba się koncentrować właśnie na "ogólnym wrażeniu".

Wydaje mi się, że ten parowóz 1:220 wyszedł trochę lepiej - szczególnie dlatego, ze niżej leży na podwoziu i w związku z tym ma lepsze proporcje

IMG_2779.JPG


IMG_2783.JPG


IMG_2784.JPG
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
#65
Niestety nie umiem zrobić dobrze fotki czegoś co praktycznie jest całe czarne więc trochę ucieka szczegółów.
Nie jest źle, trochę za ciemne te zdjęcia. Teraz trzeba tylko trochę popracować suwakami w programie graficznym i będzie lepiej. Tak na szybko pozwoliłem sobie podziałać na Twoim zdjęciu i parę szczegółów już widać. :)

IMG_2779 2.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#66
Nie jest źle, trochę za ciemne te zdjęcia. Teraz trzeba tylko trochę popracować suwakami w programie graficznym i będzie lepiej. Tak na szybko pozwoliłem sobie podziałać na Twoim zdjęciu i parę szczegółów już widać. :)
To się da w Paincie zrobić czy trzeba mieć bardziej zaawansowany program ?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#69
To się da w Paincie zrobić czy trzeba mieć bardziej zaawansowany program ?
"Paint" służy do rysowania, a nie do poprawiania czy modyfikowania obrazów i nie ma narzędzi do zmiany jasności czy kontrastu. W Windows 8 i 10 jest program do oglądania i obróbki zdjęć, nazywa się chyba po prostu "Zdjęcia". Jest to przeglądarka do zdjęć (i innych obrazów), ale ma też narzędzia do obróbki. Także MS Office ma program do obróbki obrazów, w starszych wersjach nazywał się "Picture Manager" (nie wiem, jak jest w polskiej wersji), w Office 2013 nie ma go na liście w menu głównym, ale po kliknięciu prawym klawiszem myszy na pliku graficznym (np. jpg) w eksploratorze Windows, trzeba wybrać "otwórz przy pomocy" i z list programów wybrać MS Office.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
#70
To się da w Paincie zrobić czy trzeba mieć bardziej zaawansowany program ?
Tak jak już Andrzej napisał, Paint się do tego nie nadaje. Ja ostatnio korzystam z programu "Zdjęcia", który mam jako jeden z programów systemowych McBooka. Podobne programy są w Windowsie. Można też ściągnąć sobie z netu jakiś prosty darmowy program do obróbki zdjęć typu Gimp i wtedy można poprawić zdjęcie. Głównie chodzi o to, aby mieć możliwość zmiany jasności, nasycenia kolorów, balansu bieli i krzywych histogramu. Jak chcesz więcej informacji to pisz na PW, żeby nie zaśmiecać Twojego tematu.
[DOUBLEPOST=1502971313,1502970023][/DOUBLEPOST]To żebyś miał Pawle komplet zdjęć tego parowozu to jeszcze ode mnie tak na szybko poprawiona fotka:

IMG_2783 2.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#71
No i doszedł wagon. Zaprojektowany na moja prośbę przez internetowego kolegę z Niemiec i nawiązujący do takich wagonów z kolejki wrocławsko-trzebnickiej:

waskiwagon.jpg


U mnie wyszło to tak:

IMG_2801.JPG
 
Reakcje
0 0 1
#72
Paweł - mam pytanie. Napisałeś mi kiedyś, że użyłeś tutaj silnika od skali T, na napięcie 4,5V. Jaki zasilacz do tego podłączyłeś, 4.5 voltowy czy zasilacz od Zetki i zastosowałeś jakiś rezystor aby obniżyć napięcie które odbiera silnik?
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#73
Paweł - mam pytanie. Napisałeś mi kiedyś, że użyłeś tutaj silnika od skali T, na napięcie 4,5V. Jaki zasilacz do tego podłączyłeś, 4.5 voltowy czy zasilacz od Zetki i zastosowałeś jakiś rezystor aby obniżyć napięcie które odbiera silnik?
Do zasilania używam firmowego zasilacza od skali T firmy Eishindo. Jest przenośny gdyż nie korzysta z sieci a z 3 baterii paluszków. Kupiony na Tgauge.com jako zestaw podstawowy - owal torów, zasilacz, kable i jakieś tam inne drobiazgi.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#74
Ponieważ udało mi się zaprojektować i zlecić ydruk pierwszych kalek to czas wrócić do starych tematów i zrobić ten tabor do końca PKP. Na początek MBxd1-116

IMG_4981.JPG


Pod lupą choć nieco rozmyty daje się nawet odczytać numer na przedzie (patrz strzałka) - na zdjęciu niestety niezbyt umiem to złapać wyraźnie:

IMG_4985.JPG