• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolejka pod sufitem w koło pokoju

krum

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witajcie , po głowie chodzi mi pomysł nad kolejka pod sufitem gdzie tory będą biegły po kazdej scianie pokoju , pokój nie jest duzy ma ok 12 m2 wysokosc sufitu to 2.45 , na jadnej ze scian sa okna i kaseta wewnętrzna od rolet elektrycznych . Mam pytanie co myślicie o takim pomyśle ? , na tradycyjna makiete nie mam miejsca w pokoju . co do spraw technicznych , myslałem aby na poczatku był jeden tor , ale konstrukcja tej wiszacej "makiety" byla przygotowana na 2 tory , gdzie dwie lokomotywy jezdzily w przeciwnych kierunkach . Mysłalem aby zrobic to 10-20 cm od sufitu , konstrukcja pod tory myslalem o jakiś deskach sosnowych deski przymocowal bym do sciany na klej montazowy . tylko nie wiem ile musi byc cm szerokosci na dwa tory zeby pociagi wymijajac sie nie beda sie zderzac czy to np 10 czy 20 cm . Co do do zaplecza, to mam jakies stare wagony i dwie lokomotywy , kilka torow prostych kilka luków i to wszystko , tory na pewno bym chciał dokupić ale nie wiem czy we wrocławiu gdzieś znajde tanie tory?
czekam na wasze sugestie
czy może sobie darować
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#3
to wszystko zależy jak wysoki jesteś i czy możesz to oglądać stojąc czy musiałbyś stanąć na stole.
A tak na poważnie to skoro zaczynasz dyskusje od oszczędzania na torach, to odpuść sobie.
Podstawowym założeniem jest żeby tory były NOWE. Metr toru to koszt min 20PLN, u Ciebie to 48m toru, czyli ok 960PLN. to SAM TOR.
 

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
#4
A jak będziesz na tą swoją kolejkę patrzył jak ona będzie około 20 cm pod sufitem? Zrób sobie opuszczaną makietę i wtedy to będzie miało jakiś sens.
 
OP
OP
K

krum

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
torów mam może na dwie sciany postaram sie jutro policzyc ,zastanawialem sie rowniez nad tymi zestawami piko po ok 600zl sa tam tory lokomotywa wagony . co do samej konstrukcji to drugie zadanie bedzie pasek led na wszystkich scianach do oswietlania pokoju ale jak na razie sa to plany w mojej głowie
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#6
Po pierwsze, zrób sobie cokolwiek...projekt,plan, schemat potencjalnego układu torowego ( dwa gołe, przeciwbieżne tory szybko Ci się znudzą...)

Po drugie, co właściwie się Tobie podoba - jazda w siną dal, manewry etc...

Po trzecie jak ogarniesz temat " co bym chciał" zrób sobie kosztorys na podstawie ofert kilku sklepów nawet internetowych (na forum znajdziesz adresy polecane)
Jak sam zauważyłeś, to nie jest najtańsze hobby, więc zrób jakiś rozwojowy projekt ( np. wspomniana przez Ciebie rezerwa pod drugi tor). I najważniejsze, miej duże pokłady CIERPLIWOŚCI i POKORY - to chyba czynniki najistotniejsze po funduszach.

Potem czekać Cię może sporo zabawy jeśli to jakoś sensownie rozplanujesz.

Pozdrawiam,
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
389 8 0
#7
W sklepach smyk maja kolejki pod sufitami,ale to skala G i cos widać. H0 raczej byłaby za mała. Jak kolega chce pod sufitem konstrukcję budować, to nie prościej zrobić jakiego torta i go opuszczać z sufitu do zabawy?
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
#8
Wg mnie masz 2 opcje: albo zrobić konstrukcję podwieszaną pod sufitem, która będziesz opuszczał do zabawy albo zrobić zrobić wspomnianą przez Ciebie wczesniej konstrukcję dookoła pokoju, ale na wysokości wzroku. Inaczej nie będzie to miało sensu i „Twoja inwestycja” wygeneruje koszty bez późniejszej przyjemności. Desek sosnowych raczej bym nie używał, bo coraz bardziej wysychając bedą się lekko odkształcać. Lepsza, ale też droższa byłaby sklejka. Pamiętaj, że tanie i dobre, to 2 rożne produkty. Zacznij jednak od planu i policzenia kosztów. Powodzenia
 
OP
OP
K

krum

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Po przeanalizowaniu , może faktycznie fajniejsza była by podwieszana makieta pomierzyłem i mógłbym zrobić makiete o max wymiarach 2,8 x 2 metry

Kwestia techniczna jakich materiałów użyć czy może to być płyta hdf , osb a moze sklejka o jakies grubosci ,
kolejna kwestia to jak skonstrulowac mechanizm do podnoszenia i opuszczania takiej makiety
 

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#12
No, nie całkiem makieta bo scenerii nie ma, ale nie ekspozycja też, bo pociągi jeżdżą. Scala jest HO, tak jak na zdjęciach konstrukcji widac szerokość szyn



Na tej stronie i na youtubie jest wiele filmów operacji

 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
#13
@krum, przemyśl jeszcze inną opcje podwieszaną pod sufit; może zamiast konstrukcji podwieszanego blatu zrób coś na wzór podwieszanej „ramy”, na której ułożysz tory i będziesz miał łatwy dostęp ze wszystkich stron, bo opuszczając ją do dołu będziesz mógł sterować pociągami z jej środka. Konstrukcja nie bedzie ciężka, więc łatwo ją będzie podnosić i opuszczać na linkach i rolkach. Jako materiału na „ramę” użyłbym grubej sklejki, która się nie powinna odkształcać.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#14
Ewentualnie jeszcze opcja półki na ścianie, a w miejscach okien i drzwi moduły wspierane na jakiejś konstrukcji ( nogi, stojak, etc).
Odradzam w takim przypadku podwieszanie na hakach pod sufit ( estetyka oraz kłopotliwe rozkładanie do zabawy...)
Kiedyś coś takiego popełniłem http://750mm.pl/index.php?topic=3240.0

Niestety miałem wtedy zbyt duże parcie na makietę i zbyt wiele rzeczy po prostu spaprałem...

Pozdrawiam,
 

aviaTTor

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#17
Też czekam na relację,interesują mnie zwłaszcza rozwiązania techniczne napędu podnoszenia i opuszczania makiety liczę na dokładne zdjęcia i opis jego wykonania;)powodzenia
 

Podobne wątki